Nowa oferta nyskiej uczelni

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nyscy studenci oprowadzają swych kolegów z Kassel i z Eupenśladami Maksa Herrmanna-Neissego, pisarza i publicysty.
Nyscy studenci oprowadzają swych kolegów z Kassel i z Eupenśladami Maksa Herrmanna-Neissego, pisarza i publicysty.
Studia. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otwiera - z myślą o mniejszości niemieckiej - nową specjalizację nauczycielską z przygotowaniem do nauczania niemieckiego jako języka mniejszości.

Nowa specjalność na filologii germańskiej w PWSZ jest kolejnym krokiem tej uczelni w stronę środowiska mniejszości.

- Przed dwoma laty próbowaliśmy utworzyć tę specjalizację na studiach podyplomowych, adresując tę ofertę do czynnych nauczycieli - mówi dr Beata Giblak, wykładowca na nyskiej germanistyce - niestety, zabrakło wówczas chętnych. Tym razem proponujemy tę nową specjalność w ramach studiów zarówno dziennych, jak i zaocznych.

Studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z takich studiów poznają metodykę i dydaktykę nauczania niemieckiego jako języka mniejszości.

- Proponujemy także otwarte formy nauczania atrakcyjną dla studentów metodą projektów - dodaje dr Giblak. - Jeden z nich nosi tytuł "Spacery literackie po Nysie". Nasi studenci realizowali go przez trzy semestry, a jego efektem jest m.in. strona internetowa.
Specjalizację nauczycielską język niemiecki jako język mniejszości charakteryzuje postawienie silnego akcentu na sprawy tożsamościowe i specyfikę kulturalną i literacką Śląska oraz historię regionu. W oparciu o te przedmioty studenci mogą pisać prace licencjackie poświęcone zarówno pisarzom śląskim, jak i dziejom śląskich rodzin.

- W ciągu 10 lat istnienia nyskiej germanistyki odbyło się u nas pięć dużych międzynarodowych konferencji naukowych, dotyczących dziejów Nysy i Śląska, kultury regionu, polsko-czesko-niemieckich stereotypów lub osobistości związanych z Nysą (Eichendorff, Herrmann-Neisse) - dodaje Beata Giblak. - Współpracujemy z ośrodkami akademickim o podobnym profilu, także na obszarach wielojęzycznych i wielokulturowych - w Czechach i w Rumunii, w Ljub-ljanie i Klagenfurcie (na styku kultur słoweńskiej, austriackiej i chorwackiej) czy w Eupen (niemieckojęzyczna enklawa w Belgii). Utrzymujemy także kontakty z Duesseldorfem, gdzie znajduje się Instytut Maksa Herrmanna-Neisse, z Kassel, Halle i Bambergiem.

W ramach nowej specjalizacji będzie też można zyskać kompetencje do nauczania dwujęzycznego, zwłaszcza historii powszechnej oraz historii i geografii Niemiec oraz krajów niemieckojęzycznych, Austrii i Szwajcarii (realioznawstwo), a także historii Śląska oraz historii literatury śląskiej.
- Absolwenci tego kierunku - dodaje Beata Giblak - zyskają kwalifikacje zarówno do nauczania niemieckiego jako języka obcego, jak i języka mniejszości (na Śląsku Opolskim uczy się w tej formie niemieckiego w ponad 260 szkołach). Istnieje możliwość kontynuowania studiów w Niemczech na adekwatnych specjalnościach. Będzie też możliwość zyskania kompetencji w zakresie współpracy transgranicznej i międzynarodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska