Nowa pamiątkowa moneta NBP upamiętnia bohaterów Powstań Śląskich. Uhonorowano nimi tych, dla których ta pamięć historyczna jest bardzo ważna

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.
We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. Mateusz Majnusz
Narodowy Bank Polski przy współpracy z opolskim urzędem wojewódzkim wypuścił do obiegu pamiątkową monetę z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski oraz ustanowienia przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

We wtorek w urzędzie wojewódzkim wręczono medale osobom, które zasłużyły się w propagowaniu pamięci o powstańcach oraz idei upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

- 20 czerwca obchodziliśmy – po raz pierwszy - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Jest to bardzo ważny dzień także we współczesnych dziejach Polski, ponieważ nie byłoby Rzeczpospolitej, gdyby nie bohaterstwo uczestników trzech powstań śląskich – tłumaczy wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Dzięki współpracy z opolskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego do obiegu trafiła piękna, pamiątkowa moneta o nominałach 10 zł i 20 zł. I to właśnie tymi monetami zostali uhonorowani mieszkańcy Opolszczyzny, którzy w swojej zawodowej pracy zabiegali o to, aby wielkie poświęcenie mieszkańców sprzed stu lat nie zostało nigdy zapomniane.

Monety otrzymali: dr Bartosz Kuświk (dyrektor Instytutu Śląskiego), Alicja Nabdzyk-Kaczmarek (prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk), Bolesław Bezeg (redaktor naczelny nto), prof. Marcin Lorenc ( rektor Politechniki Opolskiej), prof. Michał Lis ( z Instytutu Śląskiego), prof. Mirosław Lenart (dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu), harcmistrz Leszek Krzyżanowski, dr hab. Mariusz Patelski ( z Instytutu Historii UO), dr hab. Marek Białokur ( z Instytutu Historii UO) oraz Piotr Moc ( prezes Radia Opole).

- Chciałbym podziękować wojewodzie opolskiemu, że w taki godny sposób możemy uhonorować osoby, które rzeczywiście włączyły się w akcje upamiętniania rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Pamięć historyczna o tych bohaterach sprzed stu lat i rola NBP jest dobrym miernikiem naszej pamięci narodowej – podkreślał Paweł Frącz, dyrektor oddziału okręgowego NBP w Opolu.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie