Nowa stała ekspozycja pojawi się w Muzeum Wsi Opolskiej. Zaplanowano też modernizację i zarybianie opolskich stawów. Co jeszcze?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Patrycja Wanot
Nowa ekspozycja zostanie sfinansowana z projektu unijnego, w ramach którego powstanie także przewodnik o florze i faunie opolskich stawów, prowadzone będą lekcje plenerowe. Przewidziano też modernizację i zarybianie opolskich stawów.

Projekt wart niemal 5 mln zł nosi nazwę „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”.

Co zaplanowano w ramach projektu o opolskich stawach?

  • urządzenie w Muzeum Wsi Opolskiej stałej ekspozycji dotyczącej rybołówstwa, ochrony bioróżnorodności w wodnym środowisku przyrodniczym oraz popularyzującej postawy proekologiczne
  • opracowanie, na potrzeby lekcji muzealnych, przewodnika o florze i faunie stawów oraz ich bliskiego otoczenia
  • prowadzenie lekcji plenerowych, m.in. nad stawami oraz w gospodarstwach rybackich
  • działania związane z tzw. renaturalizacją stawów (czyli ich czyszczeniem, umocnieniem brzegów, zarybieniem oraz przywróceniem naturalnych siedlisk wodnych).

Projekt realizuje Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach z partnerami: Rybacką Lokalną Grupą Działania Opolszczyzna, Stowarzyszeniem Euro Country i Departamentem Ochrony Środowiska UMWO. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 3 miliony 654 tysiące złotych.

- Każdy z partnerów projektu ma określone zadania – mówi dyrektor opolskiego muzeum Jarosław Gałęza. - Dla niektórych będą to działania typowo inwestycyjne, jak np. organizacja punktów turystycznych w atrakcyjnych miejscach nad wodą, dla niektórych będzie to działalność edukacyjna.

Podaje, że w przypadku muzeum będą to działania wielowątkowe. - Zamierzamy odbudować zagrodę raciborską i urządzić tam stałą wystawę poświęconą rybactwu i bioróżnorodności środowiska wodnego, ale zaplanowaliśmy także wiele działań edukacyjnych, popularyzujących ideę bioróżnorodności. To m.in. wydawnictwa, lekcje czy konkursy – będzie to wiele przedsięwzięć w ciągu najbliższych dwóch lat – dodaje.

– Przybliżymy w tym projekcie bogactwo podwodnego świata opolskich jezior, rzek i stawów. Ważne jest to, że urządzimy takie miejsce, w którym zbierzemy informacje o wszystkich rodzimych gatunkach ryb, występujących w naszych wodach. Takiego miejsca jeszcze dotąd u nas nie było – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i dodaje, że dla muzeum to także istotne przedsięwzięcie.

- To jeden z największych projektów Muzeum Wsi Opolskiej w ciągu ostatnich lat. Mam nadzieję na zainteresowanie nim mieszkańców i zwiedzających muzeum - podkreśla.

Marszałek Andrzej Buła zaznaczył podczas wtorkowego podpisania umowy partnerskiej w ramach projektu, że projekt jest po to, aby w atrakcyjny sposób pokazać przyrodnicze bogactwo środowiska wodnego.

Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie