reklama

Nowa ustawa śmieciowa. Gminy szykują rewolucję

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zaktualizowano 
Dotychczas śmieciarki wiozły odpady prosto na wysypisko. Teraz firmy będą zobowiązane dostarczyć śmieci do sortowni, które zajmą się ich odzyskiwaniem.
Dotychczas śmieciarki wiozły odpady prosto na wysypisko. Teraz firmy będą zobowiązane dostarczyć śmieci do sortowni, które zajmą się ich odzyskiwaniem. Radosław Dimitrow
Opłata za wywóz kubłów będzie obowiązkowym podatkiem. Dzięki temu znikną dzikie wysypiska.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast przygotowują właśnie zmiany w swoich urzędach. Nowe przepisy mają sprawić, że znikną dzikie wysypiska, w lasach będzie czyściej, a palenie śmieci w piecach przestanie się opłacać.

- Dotychczas ludzie masowo spalali odpady, żeby zmniejszyć ich ilość, a co za tym idzie zaoszczędzić na opłatach za wywóz kubłów - tłumaczy Mirosław Gorzolnik, komendant krapkowickiej straży miejskiej - Mimo, że od lat walczymy z tym procederem i nakładamy mandaty, niektórzy wciąż wolą ryzykować.

Gorzolnik przyznaje, że jeden uciążliwy sąsiad potrafi zatruć powietrze w całej okolicy. Karanie ludzi, którzy wywozili odpady do lasu było natomiast trudne, bo żeby udowodnić komuś przewinienie trzeba było złapać go za rękę. Dlatego cieszy się z nowych przepisów, które maja zlikwidować te problemy.

Zakładają one, że właściciele domów zamiast płacić za wywóz pojedynczych kubłów obciążeni będą podatkiem śmieciowym. Będą go musieli płacić niezależnie od tego ile śmieci wyprodukują. Opłata będzie naliczana w formie podatku, którego wysokość gmina może ustalić wybierając jeden z trzech sposobów: w zależności od liczby mieszkańców danego domu, powierzchni użytkowej lub ilości zużytej wody. Większość samorządowców na Opolszczyźnie zapowiada, że wybierze raczej tą pierwszą formę.

- Uważamy, że jest ona najbardziej sprawiedliwa - mówi Krzysztof Ważny pełnomocnik ds. zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi z urzędu miasta Opola. - Kwestia wielkości mieszkania, czy też ilości zużytej wody nie przesądza przecież o tym ile śmieci ktoś wyprodukował.

Żeby ustalić liczbę osób mieszkających w danym lokalu ich właściciele będą zobowiązani do wypełnienia specjalnych deklaracji. Później urzędnicy sprawdzą ich poprawność porównując m.in. ilu ludzie jest zameldowanych pod danym adresem. Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic spodziewa się, że część osób, która wyjeżdża do pracy za granicę zdecyduje się wymeldować, żeby uniknąć płacenia podatku.
- Ale nie zakładamy, że będzie to masowe zjawisko - mówi.

Po wypełnieniu deklaracji urząd zawrze w imieniu mieszkańca umowę z firmą na wywóz śmieci. Usługa będzie wybrana w drodze przetargu. Korzyść w tym przypadku jest taka, że po ulicach gminy nie będzie się już poruszać kilka śmieciarek różnych firm, tylko jedna. Większe miasta będą natomiast podzielone na sektory obejmujące ok. 25 tys. mieszkańców, tak by przedsiębiorstwa startujące w przetargach były w stanie je obsłużyć - Opole będzie podzielone na 4 takie strefy.

Dotychczas śmieciarki, które odbierały odpady wiozły je w całości na wysypisko. Po zmianie przepisów trafią one do jednej z sześciu regionalnych sortowni, które będą zobowiązane do odzyskania aż połowy śmieci (dotychczas było to raptem kilka procent).

- Takie punkty będą się znajdować w Opolu, Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Kluczborku i Kietrzu - mówi Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.
Nadzór nad firmami, rozliczaniem mieszkańców i windykacją będą musiały zająć się gminy, które planują przyjąć dodatkowych urzędników - od dwóch do kilkunastu w zależności od wielkości. To może sprawić, że od opłaty za wywóz śmieci wzrosną.
- Wzrost cen jest nieunikniony, choćby z tego powodu, że śmieciarki będą musiały pokonać więcej kilometrów wożąc odpady najpierw do recyklingu, a potem na składowisko - uważa Grzegorz Chudomięt, przewodniczący związku "Czysty Region", który skupia Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice i 13 mniejszych gmin w regionie.

Wszyscy są jednak zgodni, że zmiany są konieczne, żeby można było oddychać świeżym powietrzem i zlikwidować dzikie wysypiska.

- To cena jaką musimy zapłacić za to, żeby system wywozu śmieci wreszcie zaczął normalnie działać - przekonuje Manfred Grabelus. - Gdy wszyscy będą musieli płacić "podatek śmieciowy" zniknie pokusa palenia śmieci, czy też wyrzucania ich do lasu.

Zmianę przepisów nakazała Unia Europejska, przede wszystkim po to, by zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Nowe prawo już zostało przyjęte, ale zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

z
zbych2028

Tu nie chodzi o wyobraźnie posłów. Taka gadką usprawiedliwia się wszystkie przekręty w Polsce. Posłom zabrakło wyobraźni w wielu sprawach gdy chodziło o kasę. Jak sobie przypomnicie pewną posłankę, którą ""niezalezależny" sąd ostatnio oczyścił z zarzutów, bo winny był agent który korupcję ujawnił, to ona zapowiadała przecież na filmie, że teraz okazji do zarobków będzie wiele. Ja przypomnę kilka takich spraw, w sprawie których posłom zabrakło wyobraźni: Narodowe Fundusze Inwestycyjne (NIF) - w ramach programu stworzonego przez europosła Janusza Lewandowskiego, firmom prywatnym przekazano bezpłatnie 500 państwowych przedsiębiorstw. NIF-y zamiast restrukturyzacja owych firm zajęły się głównie upłynnianiem przekazanego majątku, a po wyprowadzeniu z nich gotówki większość NIF-ów stoi na skraju bankructwa. Dalej: drugi filar ubezpieczeń, zafundowany nam przez Unię Wolności osadzoną w resortach gospodarczych w rządzie Buzka (z Tuskiem wewnątrz UW). Miał z emerytów w założeniach i propagandzie zrobić bogaczy i uratować państwowy system emerytalny. Pytam się w jaki sposób? Przez wiele lat część składek zamiast do budżetu trafiała do prywatnych firm ubezpieczeniowych. Budżet natomiast musiał wypłacać w całości świadczenia emerytalne. Drugi filar egzystował doskonale, a raczej doskonale egzystowali w nim zatrudnieni kolesie, do momentu kiedy przyszedł czas na wypłatę emerytom świadczeń... Ustawa śmieciowa nie jest więc niczym nowym...

 

a
andzia

witam wszystkich
jestem pracownicą gminy i wiem, ze do moich obowiązków bedza należaly nowe obowiazki w zwiazku z ustawa smieciowa. Czy ktos z was zakupil juz jakies oprogramowania, zeby ulatwic sobie prace?

k
krystof2

Brawo Tusk Następny Podatek !!! Braknie pensji na jedzenie ,będzie więcej Ludzi wymeldowanych ,sam się wymelduje ze swego mieszkania i bendę jako bezdomny!!!

G
Gość
a ja już kolejny raz piszę na temat sortowania śmieci przez lokatorów , konkretnie chodzi o to że jestem świadkiem przynajmniej w większości sortowania śmieci przez lokatorów , nie mniej nie wiem po co , skoro widzę jak podjeżdżają " śmieciarze " i opróżniają małe kosze z posortowaną zawartością , wsypując wszystko do dużego kosza a następnie do śmieciarki , krew mnie zalewa , więc przestałem sortować bo nie ma sensu

W Krapkowicach z domków jednorodzinnych raz na miesiąc są odbierane worki z posegregowanymi odpadami- szkło, plastik, papier. I odbierane są osobnym transportem.

Musimy powalczyć o obniżki cen dla mieszkańców segregujących śmieci, mimo że urzędnikom wygodniej będzie nie różnicować opłat.
K
Kuba
Piekne pomysly.Znowu biedota bedzie placic za bogaczy.Ale najsmieszniejsze jest to ze unia nam tak karze.A swoja droga urzedasy zajmijcie sie tysiacami ton lisci drzew rosnacych przy drogach,ktore jesienia zapelniaja prywatne smietniki.Tylko wam jest najprosciej doic doic doic.Dodam jeszcze ze jest jeszcze jeden sposob wyliczania oplat,oplata zwiazana z wysokoscia dochodu,malo zarabiam malo kupuje tzn. malo wytwarzam smieci.Duzo zarabiam,duzo kupuje tzn. duzo wytwarzam smieci.Proste i sprawiedliwe.

O czym Ty piszesz?? Twoim zdaniem ludzie zamożniejsi mają wnosić tego typu opłaty za tych mniej zamożnych? Jakie doić? Przecież teraz też płacisz za śmieci... No mam nadzieję, że płacisz. Czemu mam wrażenie, że przeciw temu rozwiązaniu protestują ci, którzy wywalają śmieci do lasu?
p
palacz

Pierwsza selekcja śmieci odbywa się już w domach ( tak jak tego sobie życzy Tusk ) tyle że polega ona na tym, że co da się spalić w piecu by było choć trochę taniego ciepła zostaje w domu a reszta --rzeczywiście ląduje w kontenerze na śmieci****cholera jasna!!!!

A
Aleg
Super tylko ,że jest problem kiedy zatruwa mieszkańców sąsiad paląc w piecu czym popadnie. Wzywam "kogo trzeba"bo już nie da się oddychać bo tak śmierdzi,"chłopcy" zjawiają się do interwencji po niecałej godzinie i twierdzą , że nic nie czuć, a ja za wezwanie ich naztępnym razem zapłacę.Duszący smród ulotnił się a sąsiad powiedział ,że nic mi do tego czym pali w piecu.
Jeżeli nie stanieje;węgiel,koks,gaz,olej opałowy a wiem że te główne nośniki energii cieplnej nie stanieją a nawet podrożeją to nasze biedne społeczeństwo będzie spalać wszystko co daje tanie ciepło i nie róbcie ludzi w bambuko że chodzi wam o ekologię tylko o to jak nabić portfele "panom prezesom"!!
G
Gość
Dodatkowo zatrudnieni urzędnicy, przecież to nonses, skoro kwota opłaty ma być dopisana do już płaconego podatku od nieruchomości. A cóż to za "czysty region" - kolejny czepek biurokratyczny do wysysania z naszej kieszeni gotówki ? A może to coś na kształt sycylijskiej struktury mafijnej, która bardzo wygodnie ulokowała się również w intratnym, śmieciarskim interesie.

Również nie rozumiem dlaczego mają być zatrudniani nowi urzędnicy. Więcej pracy bedzie tylko przed wprowadzeniem tej rewolucji śmieciowej, potem pracę będą miały tylko księgowe.
M
M

Powinno być, ale nie jest i nie będzie. Ta opłata to nie worek bez dna - ustawa zakłada, że gminy same ustalą ile i za co - czyli wysokość opłaty i świadczenie ekwiwalentne będą różne w każdej gminie. Np. gmina X będzie "fajna" bo tanio...ale za to wywozu raz na miesiąc i po jednym kubełku.

A Unia nie narzuciła nam tych przepisów - Unia narzuciła tylko pozim odzysku - metodę osiągnięcia tego poziomu każdy kraj wybiera sam. U nas jak zwykle na ostatnią chwilę i byle jak - nie ma przepisów wykonawczych i jest ogólna dezinformacja.

j
jola

takie cos powinno juz byc 40 lat temu a nie truc ludzi okna nie mozna otworzyc bo w powietrzu tablica mendelejewa

Z
Zamknać rynek
A jakie znaczenie ma dla płacącego kto wymyślił tę drogą głupotę ?
Czy gmina czy nie to ona będzie tę kasę zbierać i nią rządzić .
Oczywiście dla "dobra" mieszkańców .
Ale pierdzielisz, jeszcze nie wiesz ile to bedzie kosztowało a juz mówisz że drogo, a może będzie taniej, a może nauczysz sie sortowac śmieci żeby było ich mniej. Takie typowe polskie pie...nie jak się nie wie co i jak ale mozna ponażekać.
A
Andrzej
Piekne pomysly.Znowu biedota bedzie placic za bogaczy.Ale najsmieszniejsze jest to ze unia nam tak karze.A swoja droga urzedasy zajmijcie sie tysiacami ton lisci drzew rosnacych przy drogach,ktore jesienia zapelniaja prywatne smietniki.Tylko wam jest najprosciej doic doic doic.Dodam jeszcze ze jest jeszcze jeden sposob wyliczania oplat,oplata zwiazana z wysokoscia dochodu,malo zarabiam malo kupuje tzn. malo wytwarzam smieci.Duzo zarabiam,duzo kupuje tzn. duzo wytwarzam smieci.Proste i sprawiedliwe.

Liście można kompostować.Czy widziałeś kiedyś aby w lesie ktoś liście usuwał? Same znikną.Tak robi natura.Mało zarabiasz to mało kupujesz i mało robisz śmieci? Chyba to nie jest prawdą.Kupujesz tani to masz dodatkowe opakowania.
A
Andrzej

Nareszcie coś robią. Znam przypadki gdzie wszystkie odpady a szczególnie tworzywa sztuczne przepuszczane były przez komin.Wystarczy tylko w czasie zimnych dni przejść przez osiedla domków jednorodzinnych lub pochodzić po wsiach.

A
Adam i Ewa

Piekne pomysly.Znowu biedota bedzie placic za bogaczy.Ale najsmieszniejsze jest to ze unia nam tak karze.A swoja droga urzedasy zajmijcie sie tysiacami ton lisci drzew rosnacych przy drogach,ktore jesienia zapelniaja prywatne smietniki.Tylko wam jest najprosciej doic doic doic.Dodam jeszcze ze jest jeszcze jeden sposob wyliczania oplat,oplata zwiazana z wysokoscia dochodu,malo zarabiam malo kupuje tzn. malo wytwarzam smieci.Duzo zarabiam,duzo kupuje tzn. duzo wytwarzam smieci.Proste i sprawiedliwe.

p
pt
kto ma te wille i dacze? gminy???? nie podpisuj się ślązak ,bo obrażasz ślązaków swoją głupotą! gminy nie szukają wcale kasy na śmieciach ,bo to rząd wymusił takie działanie ustawą!!!!!!! to skończ pi....ić jak nie masz pojęcia o tym!

A jakie znaczenie ma dla płacącego kto wymyślił tę drogą głupotę ?
Czy gmina czy nie to ona będzie tę kasę zbierać i nią rządzić .
Oczywiście dla "dobra" mieszkańców .
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3