Nowatorski zabieg kardiologiczny w USK w Opolu. Dla wielu pacjentów oznacza to nadzieję na lepsze życie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zespół Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu
Zespół Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu USK Opole
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu dokonano przełomowego osiągnięcia w dziedzinie kardiologii, wykonując po raz pierwszy procedurę wszczepienia innowacyjnego urządzenia zwanego reducerem do żyły sercowej.

Ten pionierski zabieg ma na celu poprawę ukrwienia mięśnia sercowego u pacjentów cierpiących na dławicę piersiową, która nie reaguje na standardowe metody leczenia, takie jak farmakoterapia, angioplastyka czy bypassy wieńcowe. Reducer, mający formę klepsydry, działa poprzez kontrolowanie przepływu krwi z serca, co pozwala mięśniowi sercowemu na efektywniejsze pobieranie tlenu.

- Jest to nowa metoda leczenia chorych z ciężkimi objawami niedokrwienia serca w sytuacji, gdy wyczerpaliśmy inne skuteczne możliwości terapeutyczne. Najczęściej są to chorzy, u których zwykle wcześniej już była przeprowadzana angioplastyka wieńcowa z implantacją stentów czy wszczepienie by-pass'ów oraz stosowane leczenie farmakologiczne, ale - w wyniku postępującej miażdżycy - doszło u nich do takich zmian w tętnicach, że nie jesteśmy w stanie ich poszerzyć. Duszności i dławienie w klatce piersiowej, które odczuwają tacy pacjenci, nie pozwala im normalnie funkcjonować - opowiada kierujący zespołem zabiegowym dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej, kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu.

Na czym polega ten zabieg?

Zabieg wszczepienia reducera jest małoinwazyjny, przeprowadzany przez żyłę szyjną, co zapewnia szybką rekonwalescencję i umożliwia pacjentom powrót do domu już następnego dnia po operacji. Procedura ta otwiera nowe możliwości dla osób z zaawansowaną chorobą wieńcową, u których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne, oferując im szansę na znaczącą poprawę jakości życia.

Realizacja tego przełomowego zabiegu stanowi część szerszego programu rozwijania nowoczesnych terapii kardiologicznych w USK w Opolu, który w ostatnim czasie wzbogacił się o kolejne innowacyjne procedury, w tym przezskórne zabiegi zastawki trójdzielnej. Zabieg wszczepienia reducera był efektem współpracy międzydziedzinowej zespołu specjalistów z Oddziału Kardiologii USK, podkreślając dynamikę i innowacyjność podejścia szpitala do leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

W 2023 r. w Oddziale Kardiologii USK w Opolu leczonych było blisko 3,2 tys. pacjentów, a w poradniach lekarze przyjęli 18,7 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska