Nowe bloki w Elektrowni Opole na cemencie i betonie z Górażdży i JD

Oprac. Edh
Nowe bloki w Elektrowni Opole na cemencie i betonie z Górażdży i JDAndrzej Balcerek, prezes Górażdży mówi, że firma przygotowywała się na takie właśnie kontrakty.
Nowe bloki w Elektrowni Opole na cemencie i betonie z Górażdży i JDAndrzej Balcerek, prezes Górażdży mówi, że firma przygotowywała się na takie właśnie kontrakty. Sławomir Mielnik/nto
Konsorcjum Górażdże Beton i JD sp. z o.o. dostarczy beton na budowę bloków 5 i 6 opolskiej elektrowni.

To dla nas niezwykle ważna inwestycja. Zresztą jest to inwestycja ważna dla całego regionu - mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdży. - Wygraliśmy przetarg, który według szacunków może dotyczyć dostaw niespełna pół miliona metrów sześciennych betonu. Właśnie do takich przedsięwzięć przygotowywaliśmy się od lat, inwestując w zwiększenie mocy cementowni Górażdże, a także w sieć węzłów betoniarskich i kopalń kruszyw.  To nam dało przewagę konkurencyjną.

Prezes Balcerek podkreśla, że firmie pomogła lokalizacja i związane z nią niższe koszty dostaw, ale o jej przewadze stanowią też zaplecze naukowo-techniczne. To, że możemy być doradcami, ekspertami podczas już trwających prac, wreszcie nasze moce produkcyjne i same materiały. Mamy w ofercie specjalistyczne produkty, które świetnie nadają się do wylewania wielkich fundamentów, na przykład cementy mieszane z dodatkiem żużla wielkopiecowego, bo one mają niskie ciepło hydratacji, co przy tak wielkich blokach ma ogromne znaczenie - podkreśla Andrzej Balcerek.

- Dzisiaj jesteśmy już na etapie rozpisywania tego projektu na zadania, żeby nic nas nie zaskoczyło, bo wyzwanie jest bardzo duże. Jestem oczywiście przekonany, że sobie z nim poradzimy - dodaje.

W realizację tej inwestycji będzie zaangażowanych sześć węzłów betoniarskich, z czego dwa będę usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie  placu budowy, a pozostałe, które są ulokowane w Opolu, Brzegu, Olszowej i Kędzierzynie-Kożlu, będą wykorzystywane w czasie kumulacji prac.

Dostawy rozpoczną się już na przełomie września i października, a według wstępnego harmonogramu mają potrwać do drugiej połowy 2017 roku, jednak zdecydowanie większa część kontraktu zostanie wypełniona w latach 2015-16.

Oferta konsorcjum zawierała ok. 70 asortymentów betonu, z czego zdecydowanie największa cześć została sporządzona na bazie cementu z dodatkiem granulowanego żużla wielkopiecowego, produkowanego w zakładach należących do Grupy Górażdże.

- Ze względu na gabaryty głównych elementów konstrukcji, użycie takich cementów jest koniecznością - zaznacza prezes Balcerek. - Szczególnie istotne jest to w przypadku największych wykonywania największych elementów kubaturowych np. fundamentów turbin. Każda z takich konstrukcji będzie wymagała ciągłego dostarczenia ponad 20 tys. m3 betonu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska