Nowe domy dziecka w powiecie prudnickim. Dwie małe placówki zastąpiły jedną dużą

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Starostwo powiatowe w Prudniku
Od poniedziałku do nowej placówki opiekuńczo wychowawczej w Prudniki trafią pierwsze dzieci. Przyjadą z całej Polski. Jak się tam będzie mieszkało?

Powiat prudnicki zakończył zmiany w organizacji swoich placówek opiekuńczo wychowawczych. Jeden duży dom dziecka w Głogówku, przeznaczony dla 28 podopiecznych, został zamknięty, a budynek będzie przeznaczony na inne cele. Zastąpiły go dwie mniejsze placówki opiekuńcze w Mochowie (otwarta w 2021 roku) oraz w Prudniku, którego oficjalne otwarcie miało miejsce we wtorek 10 stycznia.

- W obu placówkach może przebywać do 14 dzieci, co jest zgodne z obecnymi standardami i wymogami prawnymi – mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Taka ilość miejsc w placówkach zabezpiecza potrzeby naszego powiatu. Nie ma obecnie potrzeby tworzenia kolejnych takich placówek. Raczej będziemy rozwijać rodzinną pieczę zastępczą.

Nowa placówka działa na piętrze budynku, w którym mieści się PCPR. Na cele mieszkaniowe zaadaptowano pomieszczenia biurowe, które jeszcze wcześniej służyły jako internat. Powstało tu mieszkanie z 7 pokojami, wspólnymi pomieszczeniami sanitarnymi, kuchnią, pomieszczeniem wypoczynkowym. Koszt adaptacji wyniósł 900 tysięcy złotych i był dofinansowany z programu wsparcia dla pieczy zastępczej, którego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.

- Placówka będzie funkcjonować jak dom rodzinny. Dzieci razem z wychowawcami będą angażowane do przygotowywania posiłków czy prac porządkowych. Obiady będą dostarczane przez katering – tłumaczy Jolanta Barska z PCPR.

W 2022 roku koło stu dzieci z powiatu prudnickiego przebywało w pieczy zastępczej – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i placówkach opiekuńczo wychowawczych.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska