Ponad miliard złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się w I półroczu 2018 roku na realizację projektów w wałbrzyskiej strefie.

Zezwolenia na działalność otrzymały 22 firmy, które zatrudnić mają ponad 425 nowych pracowników. Do grona inwestorów strefowych dołączyło 10 przedsiębiorstw, 12 zdecydowało się na rozszerzenie działalności w WSSE „INVEST-PARK”.

Aż 16 projektów związanych jest z rejonem Dolnego Śląska. 4 inwestycje realizowane będą w Wielkopolsce, natomiast 2 na obszarze Opolszczyzny.

Wśród inwestorów znalazły się firmy polskie, amerykańskie, chińskie, luksemburskie, duńskie, japońskie, niemieckie, brytyjskie, holenderskie, belgijskie, południowokoreańskie oraz hiszpańskie. 8 projektów prowadzonych będzie przez przedstawicieli średniego i małego biznesu.

Nowe inwestycje związane są z 15 sektorami działalności. Najliczniej reprezentowana jest branża motoryzacyjna, meblarska oraz metalowa.

Obecnie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego, działa ponad 230 przedsiębiorców.

Firmy zainwestowały przeszło 27 mld złotych i zatrudniają blisko 53 tys. pracowników.

Zezwolenia na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydane w I półroczu 2018 roku dla firm na terenie województwa opolskiego:

Adient Poland - Skarbimierz - branża motoryzacyjna - nowe przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na rozbudowie istniejącego zakładu oraz zakupie nowych maszyn i urządzeń. Działalność polegająca między innymi na produkcji foteli samochodowych i komponentów do nich - 41,6 mln zł nakładów - 5 nowych miejsc pracy: 817 - utrzymanych

GPI Poland - Skarbimierz - branża metalowa- nowy projekt inwestycyjny, który obejmować będzie zakup gruntu wraz z budową nowej hali produkcyjnej oraz wyposażeniu jej w urządzenia i maszyny niezbędne do produkcji m.in. zbiorników ze stali nierdzewnej dla przemysłu farmaceutycznego, chemicznego i przetwórstwa - 10 mln zł nakładów - 10 nowych miejsc pracy - 25 utrzymanych.

OPOLSKIE INFO - 29.06.2018