Nowe karetki dla Opolszczyzny. Ministerstwo dało 1,5 miliona złotych na wymianę wysłużonych ambulansów w województwie opolskim

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Nowe ambulanse mają pojawić się w Głuchołazach, Kędzierzynie-Koźlu, Ozimku i Prudniku. W piątek podpisano umowy na dofinansowanie ich zakupu.

- Chodzi o to, żeby dokonać wymiany najstarszych i najbardziej wysłużonych karetek, bo są to pojazdy, które mają za sobą bardzo długą historię. Niektóre z nich przejechały nawet pół miliona kilometrów - mówi Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który podpisał dziś (6.09) umowy na dofinansowanie. - Każdego roku w całej Polsce mamy 3,2 mln wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, a to oznacza, że jedna karetka średnio 6 razy dziennie wyjeżdża do pacjentów.

Cztery nowe karetki dla Opolszczyzny (na każdą ministerstwo dało 400 tys. złotych) to część rządowego programu, w ramach którego w całym kraju wymienionych zostanie 200 najbardziej wysłużonych ambulansów. Ma to w sumie kosztować 80 milionów złotych.

Na Opolszczyźnie o dofinansowanie starały się cztery podmioty i wszystkie te wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Nowe karetki powinny pojawić się do końca roku.

Dziś w Opolu odbyło się też szkolenie pracowników służby zdrowia, poświęcone informatyzacji w obszarze usług medycznych. Od stycznia przyszłego roku recepty będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Z danych ministerstwa wynika, że już teraz ich liczba z dnia na dzień rośnie. Podobnie jest w regionie.

- W marcu tego roku, gdy ruszało wystawianie e-recept, z takiej formy korzystało 10 lekarzy, co dawało 1,6 tys. wystawionych elektronicznie recept - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. - Tylko w sierpniu tego roku takich lekarzy było już 127 i wystawili oni w sumie 51 tys. e-recept. Cieszą nas te dane, ponieważ elektroniczny obieg informacji przynosi mnóstwo korzyści pacjentom.

- E-zdrowie to szansa na lepszy obieg informacji, a przez to również lepszy standard opieki - wtóruje mu wiceminister Cieszyński. - Gdy mamy pacjenta w stanie zagrożenia życia, z którym nie ma żadnego kontaktu, lekarz w prosty sposób będzie stanie uzyskać informacje, które pomogą w skutecznym leczeniu.

Kolejnym krokiem mają być e-skierowania. W styczniu 2021 natomiast ma zostać wdrożona w pełni elektroniczna dokumentacja medyczna.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska