Nowe kleszcze w Polsce. Przywędrowały z Niemiec wraz z myszami. Naukowcy z UW ostrzegają przed kleszczami roznoszącymi choroby [10.07.19]

js
Nowe kleszcze w Polsce. Przywędrowały z Niemiec wraz z myszami. Naukowcy z UW ostrzegają przed nowymi kleszczami roznoszącymi choroby
Nowe kleszcze w Polsce. Przywędrowały z Niemiec wraz z myszami. Naukowcy z UW ostrzegają przed nowymi kleszczami roznoszącymi choroby Pixabay
Nowe kleszcze zawędrowały do Polski – poinformowali o tym naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Najprawdopodobniej pajęczak przedostał się do naszego kraju na grzbietach myszy. Niestety, nowy gatunek kleszcza jest niebezpieczny. Przenosi wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz kleszczowy tyfus syberyjski. Haemaphysalis concinna to już 19. przedstawiciel kleszczy obecny w Polsce.

Naturalnym środowiskiem nowego gatunku kleszcza jest Azja Centralna, Grecja, Hiszpania i Chorwacja. Od kilku lat kleszcz atakował w Austrii i Niemczech. Kleszcze najczęściej migrują ze swoimi żywicielami – zazwyczaj są to myszy.

Nowy kleszcz w Polsce. To dowód na globalne ocieplenie

Pojawienie się kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce jest pośrednim dowodem na globalne ocieplenie. Przez lata uważano, że ten rodzaj pajęczaka nie zapuszcza się na Północ. Podwyższenie temperatury sprawiło jednak, że kleszcz może bytować w naszym kraju.

Dr Marta Hajdul-Marwicz, autorka bloga Zakleszczona Polska: W wyniku zmian klimatycznych kleszczom żyje się coraz lepiej, jednocześnie rośnie ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami.

Kleszcze giną podczas mrozów – temperatura musi jednak spaść do -18 stopni Celsjusza. Zabójcze dla pajęczaków tego gatunku są także długotrwałe okresy mniejszego mrozu (kilka dni w temperaturze min. -10 stopni Celsjusza). W niektórych regionach kleszcze mogą bytować i czekać na żywiciela nawet cały rok.

Nowe kleszcze w Polsce – naukowcy znaleźli ich setki

Naukowcy z UW przeprowadzili eksperyment w woj. wielkopolskim:

  1. Zastawiono pułapki na gryzonie we wsiach Słonin oraz Nowy Młyn.
  2. Po złapaniu 106 myszy i nornic „wyłuskano” z nich 1500 kleszczy.
  3. Z 1500 pajęczaków 427 okazało się kleszczami Haemaphysalis concinna.

Na kleszcze Haemaphysalis concinna natrafili także naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy przeczesywali lasy w okolicach Miękini oraz Żmigrodu na Dolnym Śląsku.

Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Biedronki azjatyckie atakują? Nie tylko one. Tych owadów kie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska