Nowe lotnisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Opolscy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Lądowisko przy ul. Wodociągowej znajduje się w bliskiej odległości od Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej. Oznacza to, że w przypadku pilnych zdarzeń istnieje możliwość przetransportowania pacjenta najpierw śmigłowcem LPR, a później przewiezienie go karetką do szpitala na Katowickiej
Lądowisko przy ul. Wodociągowej znajduje się w bliskiej odległości od Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej. Oznacza to, że w przypadku pilnych zdarzeń istnieje możliwość przetransportowania pacjenta najpierw śmigłowcem LPR, a później przewiezienie go karetką do szpitala na Katowickiej Mateusz Majnusz
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Wodociągowej w Opolu otworzono nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Umożliwi to szybki transport najbardziej wymagających pacjentów, dla których każda minuta jest na wagę złota. Inwestycja kosztowała 1,5 miliona zł.

Lotnisko, które już jest wykorzystywane przez podniebne karetki pogotowia, powstało na terenie należącym do miasta Opola. Znajduje się ono przy Toyota Park i Stegu Arenie. Miasto przekazało je bezpłatnie szpitalowi, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, którzy np. z udarami mózgu będą potrzebować pilnej pomocy.

Co również istotne, lądowisko przy ul. Wodociągowej znajduje się w bliskiej odległości od Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej. Oznacza to, że w przypadku pilnych zdarzeń istnieje możliwość przetransportowania pacjenta najpierw śmigłowcem LPR, a później przewiezienie go karetką do szpitala na Katowickiej. Taki transport zająłby zaledwie dwie minuty.

- Od ratowników LPR przejęliśmy już dwóch pacjentów, którzy byli w tzw. oknie terapeutycznym. Zostali zakwalifikowani do leczenia w ostrej fazie udaru mózgu przy zastosowaniu trombolizy i trombektomi – wyjaśnia dr Anna Bieniasiewicz, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.

Lądowisko, którego całościowy koszt wyniósł 1,5 miliona zł, powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

- Bez wsparcia ze strony rządu w kwocie miliona złotych nie byłoby mowy o wybudowaniu tego lotniska. Jest to bowiem inwestycja kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkich mieszkańców naszego województwa. Przez nasze województwo przebiega autostrada A4, dlatego jeśli dojdzie tam do jakiegoś wypadku i konieczny będzie udział śmigłowca, mamy niemalże w ścisłym centrum Opola lotnisko, z którego będzie można skorzystać. Oczywiście oby jak najrzadziej – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Zdrowie nie powinno mieć barw politycznych

Pozostałą kwotę dołożył marszałek województwa opolskiego oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

- Zdrowie nie powinno mieć barw politycznych. W ciągu dziewięciu lat, odkąd jestem marszałkiem, zawsze kierowałem się tą zasadą. Dzięki przychylności różnych instytucji mamy u siebie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nowa infrastruktura, kupione nowoczesne karetki są dodatkową motywacją dla ratowników – tłumaczy marszałek Andrzej Buła.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska