Nowe miejsca praktyk dla przyszłych położnych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Studenci wezmą udział m.in. w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez położne ze "Zdrowej Rodziny”. Na zdjęciu Renata Mehl, współzałożycielka POZ.
Studenci wezmą udział m.in. w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez położne ze "Zdrowej Rodziny”. Na zdjęciu Renata Mehl, współzałożycielka POZ. Paweł Stauffer
Od nowego semestru studenci będą praktykować w Centrum diagnostyki ginekologiczno-położniczej GMW, które zajmuje się leczeniem niepłodności, i POZ Zdrowa Rodzina.

- Przyjmiemy dwuosobowe zespoły studentów położnictwa, które będą towarzyszyły naszym położnym przy rejestracji, przyjmowaniu pacjentów, zbieraniu wywiadów, a także pomagały przy badaniach cytologicznych, kolposkopowych, USG, pobieraniu materiału do badań oraz szczepieniach - zapowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog, współwłaściciel Centrum diagnostyki ginekologiczno-położniczej GMW w Opolu oraz wykładowca Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Podkreśla on, że położne w tym centrum wiele czynności wykonują samodzielnie, co jest zgodne z zapisami zmienionej trzy lata temu ustawy dającej więcej kompetencji położnym.

GMW to jedyne na Opolszczyźnie centrum, które realizuje rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro.

- Chcemy także pokazać praktykantom, w jaki sposób pobieramy komórki jajowe i robimy transfery. Zobaczą laboratorium in vitro - dodaje dr Głąb.
Z kolei w "Zdrowej Rodzinie" (największej w Polsce położniczej placówce POZ) praktykanci poznają system pracy położnych środowiskowych.

- Zobaczą, jak wyglądają spotkania edukacyjne z ciężarnymi, wizyty patronażowe, prowadzenie dokumentacji - wylicza Ewa Janiuk, współzałożycielka opolskiego NZOZ-u, który już wcześniej przyjmował przyszłe położne na praktyki z innych uczelni w kraju, a nawet w Amsterdamie.

Danuta Żurawicka, dyrektor Instytutu Położnictwa PMWSZ w Opolu, podkreśla, że uczelni zależy na tym, aby studenci zdobyli w trakcie nauki jak najwięcej doświadczenia potrzebnego do podjęcia pracy w zawodzie.

- Stąd współpraca ze szpitalami i przychodniami nie tylko w Opolu, ale także Strzelcach Opolskich, Krapkowicach czy Brzegu - wymienia. Zajęcia praktyczne są ogromnie ważne w systemie kształcenia uczelni zawodowej. Przez trzy lata przy 4750 godzin zajęć teoretycznych studenci mają 2300 godzin praktyk - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska