Nowe podatki sposobem na walkę z koronawirusem? Tak uważa Mateusz Morawiecki. Premier wskazał nowe źródła finansowania walki z pandemią

js
Nowe podatki sposobem na walkę z koronawirusem?
Nowe podatki sposobem na walkę z koronawirusem? Adam Jankowski
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym przemówieniu w Sejmie wypowiedział się na temat nowych pomysłów mających wesprzeć gospodarkę. Jego zdaniem konieczne będzie wprowadzenie nowych podatków, które powinny obejmować całą Unię Europejską. Mają to być przede wszystkim podatki od wielkich korporacji. - Musimy wrócić do naszych poprzednich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem.

Nowe podatki sposobem na upadającą przez koronawirusa gospodarkę? Tak uważa PiS

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że stoimy w obliczu sytuacji bez precedensu. Konieczne jest znalezienie nowych źródeł finansowania dla wydatków związanych z walką z koronawirusem. Właśnie dlatego premier powrócił do dawnych, porzuconych pomysłów na podatki.

Poza tym Mateusz Morawiecki zaproponował także walkę z rajami podatkowymi. Jego zdaniem Europa nie powinna pozwalać na to, żeby bogate firmy uciekały od danin.

Mateusz Morawiecki w Sejmie: Polska mówi o tym głośno od kilku lat, od czasu, kiedy rządy sprawuje PiS. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, bogatszych i biedniejszych. To mechanizm, poprzez który bogate firmy rozliczają się w państwach takich jak Szwajcaria czy Cypr. Chcemy, by świat był bez rajów podatkowych, by w budżetach państw były środki na walkę z koronawirusem.

Rząd przewiduje, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami

Niestety, Mateusz Morawiecki nie mógł podzielić się optymistycznymi szacunkami dotyczącymi koronawirusa. Premier podkreślił, że Polska ciągle jest przed szczytem zachorowań – uważa się, że musimy na niego poczekać do maja lub czerwca.

Zdaniem premiera w obliczu epidemii należy zachować spokój i stosować się do wskazanych zaleceń. - Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedu. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska