Nowe pomniki niezgody w Urbanowicach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na głazie upamiętniającym ofiary II wojny Żelaznego Krzyża już nie ma. Zdjęli go sami mieszkańcy. Nie chcą być posądzani o propagowanie faszyzmu.
Na głazie upamiętniającym ofiary II wojny Żelaznego Krzyża już nie ma. Zdjęli go sami mieszkańcy. Nie chcą być posądzani o propagowanie faszyzmu. fot. Krzysztof Świderski
Udostępnij:
Mieszkańcy usunęli Żelazny Krzyż z głazu upamiętniającego tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Pomnik stanął w Urbanowicach wiosną tego roku, tuż obok monumentu poświęconego ofiarom I wojny. Do potężnego głazu przytwierdzono tablicę z 42 nazwiskami, a nad nią Żelazny Krzyż. I z powodu krzyża policja wszczęła śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu.

- W środę usunęliśmy krzyż z pomnika - mówi Dorota Bolcek, sołtys Urbanowic. - Zastąpimy go krzyżem chrześcijańskim. Nie chcemy kłopotów. Daliśmy tylko wyraz pamięci o naszych krewnych. Nie napisaliśmy, że to żołnierze, nie ma na tablicy stopni wojskowych. A w naszej wsi nie działa nawet aktywne koło mniejszości. Chcieliśmy na nowym pomniku umieścić taki sam krzyż jak na starym. Nie wiedzieliśmy, że to jest niezgodne z prawem.

Ustawienie pomnika powinna poprzedzić uchwała rady gminy. O monumencie należało też powiadomić Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tego mieszkańcy Urbanowic nie zrobili.

- Pomniki powinny być stawiane zgodnie z procedurami - mówi Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. - Prawa trzeba przestrzegać. Jednocześnie widzę jednak, że klimat wokół pomników ostatnio zmienia się na gorsze - dodaje.
Lider mniejszości powołuje się na lipcową decyzję Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który nie zgodził się na rekonstrukcję pomnika w Łące Prudnickiej, upamiętniającego żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny.
- Trzeba się zastanowić, czy obywatele polscy powinni stawiać w Polsce pomniki ku czci niemieckich żołnierzy - mówi z kolei Andrzej Przewoźnik. - Dlaczego mają one stać w każdej miejscowości? Jestem za uszanowaniem grobów żołnierskich. Mogę się zgodzić na tablicę upamiętniającą w kościele. Ale wielkie pomniki w środku miejscowości to niezdrowa sytuacja.

- Przecież pomniki z czasów I wojny nie budziły żadnych sporów, bo też nie mają nic wspólnego z faszyzmem - dziwi się Rafał Bartek, sekretarz TSKN. - W sprawie upamiętnienia ofiar II wojny też udało się mniejszości zawrzeć kompromis z wojewodą Elżbietą Rutkowską. Obecne stanowisko pana Przewoźnika to krok wstecz. Przecież Polska zaakceptowała kartę języków etnicznych i regionalnych. Za chwilę - zgodnie z ustawą - pojawią się u nas dwujęzyczne tablice. Więc dlaczego po latach pomniki znowu są złe? Nie rozumiem.

Wojewoda Ryszard Wilczyński radzi wszystkim stronom powściągliwość:
- Najlepiej byłoby pozostać przy kompromisie wypracowanym za kadencji pani Rutkowskiej. Jestem pewien, że mieszkańcy Opolszczyzny mają prawo upamiętniać swoich zmarłych, także tych, którzy byli Niemcami. A skuwanie Żelaznych Krzyży z pomników ofiar I wojny byłoby barbarzyństwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marton
W dniu 08.08.2008 o 17:03, Soultys napisał:

Oczywiście zaraz będzie, że to niemieckie a nie polskie ziemie, a na pewno śląskie więc armia też śląska nie niemiecka, ale naziści to nie my itp.Bez przesady, Śląsk niestety należy do Polski. Czy to są ziemie niemieckie, polskie nigdy jasne nie będzie. Tylko, że niestety faktem jest, że zdecydowana większośc Niemców wstydzi się za czasy II WŚ i woli o tym nie gadać. A polska młodzież często śmieje się i nadużywa haseł sławiących m.in. jednego z największych zbrodniarzy w historii.
S
Soultys
W dniu 08.08.2008 o 07:47, coyot napisał:

"...ale czemu żołnierzy i armię (poprzez opatrywanie pomników znakami żelaznego krzyża itp), którzy od wieków atakowali Polskę i zabijali polskich żołnierzy."A polscy żołnierze zabijać mogli i ich pomniki upamiętniające mogą stac ???Krzyż Żelazny to oznaka wojsk niemieckich za czasów I, II i III Rzeszy , a także odznaczenie za bohaterstwo, tak jak w Polsce były odznaczenia i oznaka wojska polskiego był i jest orzełek na czapie.I na polskich grobach i pomnikach żołnierzy RÓWNIEŻ SĄ takie oznaczeniaChyba napisałem, że upamiętnianie jakichkolwiek wojsk jest nonsensem?? Miałem na myśli zatem niemiecką, polską, ruską, japońską, etc. ale upamiętnianie na ziemiach należących do Polski, armii niegdyś wrogich dla Polski jest podwójnie nonsensem.

Oczywiście zaraz będzie, że to niemieckie a nie polskie ziemie, a na pewno śląskie więc armia też śląska nie niemiecka, ale naziści to nie my itp.

Ale to już wasza bajka.
F
Fakty
W dniu 08.08.2008 o 07:47, coyot napisał:

"...ale czemu żołnierzy i armię (poprzez opatrywanie pomników znakami żelaznego krzyża itp), którzy od wieków atakowali Polskę i zabijali polskich żołnierzy."A polscy żołnierze zabijać mogli i ich pomniki upamiętniające mogą stac ???Krzyż Żelazny to oznaka wojsk niemieckich za czasów I, II i III Rzeszy , a także odznaczenie za bohaterstwo, tak jak w Polsce były odznaczenia i oznaka wojska polskiego był i jest orzełek na czapie.I na polskich grobach i pomnikach żołnierzy RÓWNIEŻ SĄ takie oznaczeniaCo z ta gwiaazda np w Mikolinie. Tyle samo nieszczescia przyniosla co te krzyze?
A moze juz tej gwiazdy tam nie ma?

Mam calkowicie odrebna opinie na te tematy.

Ktory okres nie mial swoich tyranow?

Takie byly czasy i dlaczego wszystko usuwac.

Dlaczego podziwia sie symbole faraonow?. Te grobowce tez powinno sie zlikwidowac?.

Moim zdaniem powinny byc nawet swastyki bo takie bylo wojsko w tych czasach.

Czytam o polskich zolnierzach w Afganistanie. Jedni bohaterowie a inni znecaja sie . Sa oni wiec bohaterami czy przestepcami? Uczcic ich czy potepic?
c
coyot
W dniu 07.08.2008 o 13:48, Soultys napisał:

Och, och jak mi was szkoda.Podziękujcie dziadkom. W końcu przez parę lat okupacji zdążyli wszczepić w Polaków trochę swoich przekonań. Kto wiatr sieje ten wicher zbiera. Nie powinno to dotyczyć czarnoskórych gdyż oni nam, Polakom specjalnie krzywdy nie zrobili. Ale Niemcy i Żydzi to już inna historia.Osobiście nie jestem rasistą, nazistą ani nawet patriotą specjalnie, ale nie dziwię się, że na gruncie historii czyli odwiecznego gnębienia Polski przez Niemcy wyrastają ruchy nacjonalistyczne.Wiem, że od ostatniego ataku Niemiec na Polskę minęło JUŻ (jak niektórzy napiszą) ponad 60lat. A ja uważam, że zawsze dla prawdziwego Polaka to będzie "dopiero" 60, 70, 80, 100.... lat.Ciekawe kiedy znowu u Niemców znajdzie się jakiś ambitny wódz??A pomniki na Polskiej ziemi?? możemy upamiętniać zmarłych ze strony niemieckiej, ale czemu żołnierzy i armię (poprzez opatrywanie pomników znakami żelaznego krzyża itp), którzy od wieków atakowali Polskę i zabijali polskich żołnierzy.Zresztą nie powinno być ani wojen, ani żołnierzy, ani armii, ani zabijania nie ważne czy w imię Boga, ojczyzny, nauki czy innych "wartości", więc dlaczego upamiętniać tych, którzy zabijali (zarówno Niemcy jak i Polacy) tylko dlatego, że dali się zabić i jeszcze mieszać do tego chrześcijański krzyż - co ten symbol ma wspólnego z mordercami?? Upamiętnianie żołnierzy w sposób chrześcijański to parodia - jak można upamiętniać w sposób chrześcijański ludzi których celem jest popełnianie grzechu śmiertelnego, jak można "poświęcać" broń, jak można "błogosławić" armię idącą do walki, w imię czego - chrześcijanin za czasów JCH miał "nadstawić drugi policzek" i dać się zabić w obronie wiary, ale nie mógł zabijać w jej imię.Można upamiętniać mordowanych - cywilów, kobiety, dzieci, starców, ludzi, którzy w wojnach nie uczestniczyli czynnie i wojny nie chcieli, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej.


"...ale czemu żołnierzy i armię (poprzez opatrywanie pomników znakami żelaznego krzyża itp), którzy od wieków atakowali Polskę i zabijali polskich żołnierzy."

A polscy żołnierze zabijać mogli i ich pomniki upamiętniające mogą stac ???
Krzyż Żelazny to oznaka wojsk niemieckich za czasów I, II i III Rzeszy , a także odznaczenie za bohaterstwo, tak jak
w Polsce były odznaczenia i oznaka wojska polskiego był i jest orzełek na czapie.
I na polskich grobach i pomnikach żołnierzy RÓWNIEŻ SĄ takie oznaczenia
S
Soultys
W dniu 07.08.2008 o 13:07, Marton napisał:

Niestety trudno się nie zgodzić. W szkołach, w których uczą niby patriotyzmu, co chwile słychać jakieś rasistowskie, nazistowskie hasła z ust polskiej młodzieży.Och, och jak mi was szkoda.

Podziękujcie dziadkom. W końcu przez parę lat okupacji zdążyli wszczepić w Polaków trochę swoich przekonań. Kto wiatr sieje ten wicher zbiera. Nie powinno to dotyczyć czarnoskórych gdyż oni nam, Polakom specjalnie krzywdy nie zrobili. Ale Niemcy i Żydzi to już inna historia.

Osobiście nie jestem rasistą, nazistą ani nawet patriotą specjalnie, ale nie dziwię się, że na gruncie historii czyli odwiecznego gnębienia Polski przez Niemcy wyrastają ruchy nacjonalistyczne.
Wiem, że od ostatniego ataku Niemiec na Polskę minęło JUŻ (jak niektórzy napiszą) ponad 60lat. A ja uważam, że zawsze dla prawdziwego Polaka to będzie "dopiero" 60, 70, 80, 100.... lat.

Ciekawe kiedy znowu u Niemców znajdzie się jakiś ambitny wódz??
A pomniki na Polskiej ziemi?? możemy upamiętniać zmarłych ze strony niemieckiej, ale czemu żołnierzy i armię (poprzez opatrywanie pomników znakami żelaznego krzyża itp), którzy od wieków atakowali Polskę i zabijali polskich żołnierzy.

Zresztą nie powinno być ani wojen, ani żołnierzy, ani armii, ani zabijania nie ważne czy w imię Boga, ojczyzny, nauki czy innych "wartości", więc dlaczego upamiętniać tych, którzy zabijali (zarówno Niemcy jak i Polacy) tylko dlatego, że dali się zabić i jeszcze mieszać do tego chrześcijański krzyż - co ten symbol ma wspólnego z mordercami??

Upamiętnianie żołnierzy w sposób chrześcijański to parodia - jak można upamiętniać w sposób chrześcijański ludzi których celem jest popełnianie grzechu śmiertelnego, jak można "poświęcać" broń, jak można "błogosławić" armię idącą do walki, w imię czego - chrześcijanin za czasów JCH miał "nadstawić drugi policzek" i dać się zabić w obronie wiary, ale nie mógł zabijać w jej imię.

Można upamiętniać mordowanych - cywilów, kobiety, dzieci, starców, ludzi, którzy w wojnach nie uczestniczyli czynnie i wojny nie chcieli, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej.
M
Marton
W dniu 01.08.2008 o 19:55, ewa napisał:

Tak naprawdę jawięksi naziści są w Polsce.Niestety trudno się nie zgodzić. W szkołach, w których uczą niby patriotyzmu, co chwile słychać jakieś rasistowskie, nazistowskie hasła z ust polskiej młodzieży.
M
Marton
W dniu 01.08.2008 o 19:55, ewa napisał:

Tak naprawdę jawięksi naziści są w Polsce.Niestety trudno się nie zgodzić. W szkołach, w których uczą niby patriotyzmu, co chwile słychać jakieś rasistowskie, nazistowskie hasła z ust polskiej młodzieży.
e
ewa
Tak naprawdę jawięksi naziści są w Polsce. Chodzę do liceum w Opolu, i czasem naprawdę słyszę takie uwagi z ust potomków przesiedleńców o Niemcach, że wszystko się we mnie burzy. Przecież to normalne, przed wojną Opolszczyzna należała do Niemiec i siłą rzeczy mieszkali w niej Niemcy. Oni też ginęli na wojnie. Polacy burzą się, bo to pomniki Niemców, którzy, jak uważają wywołali wojnę i wybili Polaków. Ale przecież to ślązacy.

to chore
m
moshe
W dniu 01.08.2008 o 13:51, jorg napisał:

No to Rasch do roboty! Czas zmienić atmosferę wokół pomników. Na Walnym Zebraniu w Głogówku w sposób nieodpwiedzialny obraziłeś działaczy mniejszości, którzy w latach 1992-1993 walczyli o pomniki i tablice. Obraziłeś Sojkę i innych, ktorzy pracowali w Zespole Negocjacyjnym. A zgodnie z pierwszą koncepcją niejakiego Zembaczyńskiego pomniki miały być usuwane spychaczami. Teraz Twoja kolej Rasch, pokaż co potrafisz. Pomoże Ci oczywiście BartekObawiam sie ,ze pan Rasch nagrywa w chwili obecnej kolejny "hit"
albo studiuje katalogi...
I dlatego cisza bedzie jak makiem zasial, zreszta tak wygodnie...
nie spodziewalbym sie niczego wielkiego z jego strony.
Mlodzieniec ktoremu sie wydawalo, ze "ja tez moge..."
Ze o p. Bartku nie wspomne...
c
coyot
W dniu 01.08.2008 o 15:21, zyga napisał:

Nareszcie ktoś Inteligentny i z Głową na karku!!!!!Czytając większość wypowiedzi, straciłem nadzieje, ze są jeszcze w Polsce Ludzie Inteligentni i dobrze wychowani."Historyk" DZIĘKUJĘ Ci za to, ze mogę znowu zacząć wierzyć w lepsza przyszłość Polski. Przestańmy wreszcie narzekać i myśleć kategoriami: nasze, wasze, polskie, niemieckie itd. Weźmy się wreszcie do pracy - w zdrowej Wspólnocie możemy osiągnąć bardzo dużo - w Nienawiści i przez propagowanie głupich Sloganów możemy stracić wszystko.


Tylko, że z tego muszą skorzystać i jedni i drudzy.
Musi być obustronna chęć współpracy za którą jestem.

Ale co niektórzy tego nie przyjmuja do wiadomości.
z
zyga
W dniu 01.08.2008 o 14:30, Historyk napisał:

Od 1813 roku krzyz zelazny jest niemieckim odznaczeniem i znakiem wojskowym.Z tego co wiem to swastyka byla przyjeta przez nazistow w 1920 roku za swoj symbol i w jurysdykcji roznych krajow jej rozpowszechnianie jest prawnie zabronione.W sumie przykro, ze w tej awanturze pojawiaja sie znow polskie kompleksy. Czy mieszkancy tej wsi nie maja prawa na terenie tejze wsi do upamietnienia swoich bliskich? Czytajac to budzi sie we mnie pewnien niesmak: brak szacunku dla uczuc innych wobec zmarlych, brak tolerancji, ect. Czy aby napewno jestesmy w UE?


Nareszcie ktoś Inteligentny i z Głową na karku!!!!!
Czytając większość wypowiedzi, straciłem nadzieje, ze są jeszcze w Polsce Ludzie Inteligentni i dobrze wychowani.
"Historyk" DZIĘKUJĘ Ci za to, ze mogę znowu zacząć wierzyć w lepsza przyszłość Polski. Przestańmy wreszcie narzekać i myśleć kategoriami: nasze, wasze, polskie, niemieckie itd. Weźmy się wreszcie do pracy - w zdrowej Wspólnocie możemy osiągnąć bardzo dużo - w Nienawiści i przez propagowanie głupich Sloganów możemy stracić wszystko.
w
ww
"Tacy ludzie jak Ty (przesiedlency) musza sie bardzo obco czuc."
Wręcz przeciwnie- czują się znakomicie zwłaszcza w większych miastach odwiedzając czasami ten pseudoniemiecki teatr.
Rozumiem frustrację (euro poniżej 3 PLN, podwójny paszport traci na znaczeniu)

"Niedlugo zmienia sie nazwy wsi potem ulic i znowo bedzie jak za dobrych czasow ( Jak was nie bylo )."
"Za dobrych czasów" masz na myśli kryzys gospodarczy, który tam rozwiązywano poprzez wywołanie konfliktu.
Właśnie za takie wypowiedzi nikt Was nie traktuje poważnie, a jak liczba innych mniejszości osiągnie podobny wynik, co jest kwestią
np. 40 lat to wszyscy zapomną, że takie coś jak MN istnieje.

"Tacy ludzie jak Ty nawet zmarlym ze zycza spokoju."
Zmarłym którzy nikomu nie zaszkodzili należy się spokój. A innym to niby dlaczego.
j
jorg
No to Rasch do roboty! Czas zmienić atmosferę wokół pomników. Na Walnym Zebraniu w Głogówku w sposób nieodpwiedzialny obraziłeś działaczy mniejszości, którzy w latach 1992-1993 walczyli o pomniki i tablice. Obraziłeś Sojkę i innych, ktorzy pracowali w Zespole Negocjacyjnym. A zgodnie z pierwszą koncepcją niejakiego Zembaczyńskiego pomniki miały być usuwane spychaczami. Teraz Twoja kolej Rasch, pokaż co potrafisz. Pomoże Ci oczywiście Bartek
H
Historyk
Od 1813 roku krzyz zelazny jest niemieckim odznaczeniem i znakiem wojskowym.
Z tego co wiem to swastyka byla przyjeta przez nazistow w 1920 roku za swoj symbol i w jurysdykcji roznych krajow jej rozpowszechnianie jest prawnie zabronione.

W sumie przykro, ze w tej awanturze pojawiaja sie znow polskie kompleksy. Czy mieszkancy tej wsi nie maja prawa na terenie tejze wsi do upamietnienia swoich bliskich? Czytajac to budzi sie we mnie pewnien niesmak: brak szacunku dla uczuc innych wobec zmarlych, brak tolerancji, ect.
Czy aby napewno jestesmy w UE?
c
coyot
W dniu 01.08.2008 o 13:03, Bolkowaty napisał:

Hej Kolo, jak ty taki niemiecki to czemu nie piszesz auf Deutsch??Przeczytaj regulamin forum to się dowiesz !
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie