Nowe prawo chroni dłużników przed zajęciem domu czy mieszkania

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Fot. Marcin KróLak / Polskapresse
Pożyczyłem od znajomego 50 tys. złotych. Umówiliśmy się, że zabezpieczeniem będzie moje mieszkanie warte ponad 200 tys. złotych. Koronawirus sprawił, że nie byłem w stanie spłacić długu w terminie i teraz wierzyciel chce zabrać mi mieszkanie. Czy ma do tego prawo? Na pytanie odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Tarcza 3.0, która weszła w życie 16.05.2020r., wprowadziła zmiany w obszarze kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany te zabezpieczają właścicieli nieruchomości m.in. przed przewłaszczenem i egzekucją z nieruchomości.

W kodeksie cywilnym wprowadzono nowy przepis (art. 387[1]), który normuje popularną ostatnio umowę przewłaszczenia w celu zabezpieczenia roszczeń. Zgodnie z nim nieważna jest umowa, gdzie osoba fizyczna zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości, którą zamieszkuje, w celu zabezpieczenia roszczeń wynikających z innej umowy. Sytuacja ta dotyczy wyłącznie umów niezwiązanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową rzeczonej osoby.

Drugie ważne zastrzeżenie jest takie, że nieruchomość, o której mówimy, musi służyć do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych dłużnika. Innymi słowy, ochrona wprowadzona tarczą 3.0 nie będzie dotyczyła pola należącego do rolnika czy lokalu użytkowego osoby, a jedynie jego domu lub mieszkania.

Ponadto, taka nieważność następuje, gdy zaistnieje jeden z 3 przypadków. Po pierwsze, gdy wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń pieniężnych, powiększonych o wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie od tej wartości za okres 24 miesięcy. Po drugie, gdy wartość zabezpieczanych tą nieruchomością roszczeń nie jest oznaczona, to znaczy, gdy nie możemy oszacować, ile wyniesie dług z odsetkami (bo finalna kwota odsetek zależy od wielkości opóźnienia). Po trzecie, gdy zawarcie tej umowy nie zostało poprzedzone dokonaniem wyceny wartości rynkowej nieruchomości przez biegłego rzeczoznawcę.

Krótko mówiąc nowe prawo zabezpiecza właścicieli przed zajęciem wartościowych nieruchomości na poczet zdecydowanie mniejszego długu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska