Nowe przepisy dla rodzin zastępczych

Tomasz Bolt/Polskapresse
Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, przychodzą tam z trudnym do udźwignięcia bagażem przeżyć i wzorców. Potrzebują ciepła i zrozumienia.
Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, przychodzą tam z trudnym do udźwignięcia bagażem przeżyć i wzorców. Potrzebują ciepła i zrozumienia. Tomasz Bolt/Polskapresse
Nowe przepisy ustawy o pieczy zastępczej stawiają większe wymagania kandydatom na rodziców. Koordynatorzy rodzinni będą mieli "w przydziale" po 15, a nie 30 rodzin, więc częściej je odwiedzą.

Dramatyczne losy dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych, jakie raz po raz ujawniały media w ostatnim czasie, stały się podstawą dyskusji i prac nad nowymi przepisami do ustawy o pieczy zastępczej, które Senat przyjął 25 lipca 2014 r.

- Zmian w tej ustawie jest bardzo dużo, ale za najważniejsze uważam te, które powinny przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka - mówi Felicyta Kościółek, kierownik działu opieki nad rodziną i dzieckiem MOPR w Opolu.

Dotąd, kiedy rodzice ubiegali się o możliwość prowadzenia rodzinnego domu dziecka lub też status rodziny zastępczej, musieli przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, potwierdzające, że są zdolni do sprawowania takiej opieki.

Znowelizowana ustawa przewiduje, że takie osoby - od wejścia w życie nowych przepisów - będą musiały także uzyskać opinię wystawioną przez psychologa, który stwierdzi, że mają predyspozycje do pełnienia roli zastępczych rodziców.

- Ja rozszerzyłabym jeszcze ten wymóg o badanie psychiatryczne kandydatów, ponieważ ujawnione przypadki znęcania się opiekunów nad dziećmi świadczą - moim zdaniem - o patologicznych cechach osobowości lub nawet chorobach psychicznych - przedstawia swoje wątpliwości Iwona Foltyńska, koordynator pieczy zastępczej MOPR. - Uważam też, że dzieci należałoby szkolić na temat przemocy. Powinny się dowiedzieć, że przemoc to nie tylko bicie, ale także wszelkiego rodzaju dotkliwe psychicznie kary. Muszą także wiedzieć, komu mogą się poskarżyć i kto im na pewno pomoże bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje.

Do poprawy sytuacji dziecka powinien się przyczynić kolejny nowy przepis ustawy, a mianowicie ten, który mówi, że jeśli dziecko ma zostać przeniesione np. z rodzinnego domu dziecka do rodziny adopcyjnej, to - jeśli jest ono w odpowiednim wieku - należy je zapytać o zdanie.

Dotąd wyłącznie dorośli decydowali o przyszłości dziecka, teraz postanowiono, że ono także powinno mieć głos w swojej sprawie i z jego zdaniem dorośli powinni się liczyć. Dziecko będzie też miało prawo do oceny dotychczasowego środowiska zastępczego, w którym przebywa.

Nowa ustawa najwyraźniej zmierza do rozszerzenie kurateli nad podmiotami, które zajmują się wychowaniem dzieci w zastępstwie biologicznych rodziców . Dotąd kontaktami z nimi zajmowali się głównie koordynatorzy pieczy zastępczej MOPR.

Każdy z nich miał pod opieką 30 takich rodzin. Według nowych przepisów ta liczba zostanie zmniejszona o połowę. Zmniejszona zostanie również (z 20 do 15) liczba rodzin przypadających na jednego asystenta rodziny.

- Dzięki temu będziemy mieć częstszy kontakt z rodzinami - cieszy się Iwona Foltyńska - Bo dotąd nie było to możliwe nawet raz w miesiącu. Nasza rola polega nie tylko na kontaktach z rodzinami, ale także na organizowaniu wszelkiego rodzaju pomocy dla nich. Chodzi o porady psychologiczne, prawne i rozwiązywanie wszelkiego rodzaju życiowych problemów. Trzeba bowiem pamiętać, że dzieci, które trafiają do opiekunów, którzy zastępują im rodziców, przychodzą tam z trudnym do udźwignięcia bagażem przeżyć i wzorców.

Osoby, które z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zajmują się problematyką związaną z pieczą zastępczą nad dziećmi są zgodne co do tego, że nowe przepisy przyczynią się na pewno do polepszenia sytuacji dzieci, ale też uważają, że całkowite wyeliminowanie wszelkiego rodzaju patologii zależy od wrażliwości społeczeństwa. Na krzywdę dziecka reagować powinni wszyscy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska