Nawierzchnie ulic Kołłątaja, Żeromskiego i placu Wolności należą do najbardziej zniszczonych. Ostatnia zima jeszcze ten stan pogorszyła. W styczniu trzeba było zerwać całą nawierzchnię Kołłątaja. Nie dało się po niej jeździć. Zamiast układać asfaltowe dywaniki, MZD zdecydował się odsłonić kostkę, którą wcześniej pokryta była jezdnia.
- Na pewno jeszcze w tym roku będzie tam leżał nowy asfalt - mówi Lidia Tomsza, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - W tegorocznym budżecie zostały zapisane na to pieniądze i już niebawem zaczniemy przygotowania do prac - dodaje.
Równocześnie z ulicą Kołłątaja będą remontowane ulica Żeromskiego i plac Wolności.
- Chcemy, by prace rozpoczęły się jak najszybciej, w najlepszym dla nich okresie, czyli jeszcze w pierwszym półroczu - mówi Lidia Tomsza.
Dlatego też wszystkie trzy przetargi na wykonanie będą rozstrzygane w uproszczonej procedurze. (Ustawa o zamówieniach publicznych pozwala na to). Powinny zakończyć się z upływem kwietnia.
Prace rozpoczną się jednak dopiero po zakończeniu Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Władze Opola nie chcą stwarzać bałaganu komunikacyjnego i utrudnień w centrum miasta podczas imprezy.
Ulica Kołłątaja zostanie zmodernizowana kompletnie. Oprócz nowego asfaltu zostanie ułożona też nowa podbudowa jezdni i chodniki. Kostka z ulicy Żeromskiego (pokryta obecnie asfaltem) zostanie ponownie ułożona na placu Wolności. Tak zaproponował opolski wojewódzki konserwator zabytków. Sama Żeromskiego też otrzyma nową podbudowę i nawierzchnię. Plac Wolności będzie remontowany na odcinku od ulicy Sempołowskiej do Koraszewskiego (na wysokości budynku Banku Przemysłowo - Handlowego). Poza tym przebudowany zostanie styk ulic Ozimskiej i Mozarta. Powstanie tam małe rondo.
- Jednoczesny remont trzech leżących niedaleko siebie ulic na pewno spowoduje utrudnienia komunikacyjne w mieście. Dlatego też już teraz przygotowujemy nową organizację ruchu - dodaje dyrektor Tomsza.
Roboty na Kołłątaja będą trwały 12 godnin dziennie (żeby szybciej skończyć), ale tylko między 18.00 a 6.00, bo wtedy ruch jest mniejszy. Ulica Żeromskiego będzie zamknięta, ale na czas remontu dwukierunkowy ruch zostanie uruchomiony na fragmencie ulicy Osmańczyka (między Sienkiewicza a Oleską).
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać organizacja ruchu w okolicach placu Wolności. - Rozwiązaniem byłoby uruchomienie ulicy Żwirki i Wigury. Jej odbudowa (przekopywano ją w ciągu dwóch ostatnich lat w związku z budową kolektora i kanalizacji deszczowej) jeszcze się nie zakończyła i trudno dziś powiedzieć, kiedy to nastąpi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?