Nowe zasady kontroli ZUS w firmach. Sprawdzą "wybrane"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kontrolerzy mają trafiać do firm, które "budzą podejrzenia".
Kontrolerzy mają trafiać do firm, które "budzą podejrzenia". Sławomir Mielnik
Do kontroli ZUS ma typować tych płatników, których analiza danych zgromadzonych przez zakład budzi wątpliwości.

Nowy rok przyniósł zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia przez ZUS kontroli płatników składek. To efekt ustawy o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców i nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Oba akty prawne mają moc od 1 stycznia 2017 r. - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS Opole.

I dodaje, że ideą wprowadzenia nowych regulacji jest wycelowanie kontroli prowadzonych przez ZUS, urzędy skarbowe, PIP, Sanepid, czy Inspekcję Handlową, w te podmioty gospodarcze, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Stąd prowadzone od nowego roku kontrole poprzedzone są dokładną analizą ryzyka czyli identyfikacją prawdopodobieństwa naruszenia prawa. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych prowadzi się ją w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego.

Co podlega weryfikacji? Dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez przedsiębiorców. Dokładnie analizowana jest historia przedkładanych w Zakładzie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

- Szczególnie staramy się zwracać uwagę na zagrożenie przedawnienia składek. To jedno z głównych kryteriów, za pomocą którego będziemy identyfikować płatników do kontroli. Ponadto kontrolą mogą zostać objęte te podmioty, w których wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek – tłumaczy Jerzy Gawdyn, kierujący Wydziałem Kontroli Płatników Składek w opolskim ZUS.

Inspektorzy kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej kolejności odwiedzą przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości i naruszenia prawa jest największe.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zobowiązują ZUS do zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej ogólnego schematu procedur kontroli oraz praw i obowiązków, które zobowiązany jest wypełnić kontrolowany płatnik składek. Informacje te są na bieżąco aktualizowane.

- W kontekście kontroli realizowanych przez ZUS płatnicy składek mogą czerpać wiadomości o swoich prawach i obowiązkach ze strony internetowej Zakładu. Dodatkowo na salach obsługi klientów w placówkach Zakładu dostępne jest w formie papierowej „Pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego płatnika składek wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych”. Formularz, na którym zawarte są te wiadomości jest koloru czerwonego. Jest na tyle wyrazisty, że nie sposób go przeoczyć – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy w województwie opolskim.

Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza ok. 70-80 tysięcy kontroli u płatników składek. Inspektorzy z Oddziału w Opolu
w ubiegłym roku przeprowadzili ich prawie 1800.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska