Nowi radni Opola złożyli ślubowanie. Radny z Borek też, ale... gminie Dobrzeń Wielki

Artur Janowski Janowski
Artur Janowski Janowski
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (17 zdjęć)
Jedenastu nowych radnych złożyło dziś ślubowanie na sesji rady miasta Opola. Nie obyło się bez kontrowersji, bo jeden z nich ślubował gminie Dobrzeń Wielki.

Obecnie w radzie miasta Opola zasiada 36 radnych, a nowi - reprezentujący przyłączone do miasta sołectwa - złożyli ślubowanie na sesji. Nie kryli jednak, że mają wątpliwości, czy należy to robić, bo wcześniej taką procedurę przeszli w swoich gminach.

- Wchodzą do nowej rady i ślubowanie jest niezbędne - przekonywał Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola. - Jeśli radni nie będą ślubować, to nie mogę dopuścić ich do głosowań, bo wówczas przyjęte uchwały mogą być uchylone.

Wszyscy nowi radni złożyli ślubowania, ale można było odczuć, że większość z nich robi to bez przekonania. Dodatkowo Piotr Szlapa, wcześniej reprezentujący miejscowość Borki zastrzegł, że ślubuje, ale... gminie Dobrzeń Wielki.

- Nie chciałem tymi słowami nic osiągnąć, ja tylko zaznaczyłem, że jesteśmy z terenów okupowanych przez miasto Opole i jesteśmy wierni swojej miejscowości. Wolą ludzi było zostać w gminie, niestety tego władze miasta nie uszanowały - podkreślał Szlapa, który na sesję przyszedł ubrany w koszulkę, jakich używali protestujących mieszkańcy.

- Jestem radnym miejscowości Borki, którą obecnie Opole okupuje - dodał Szlapa. - Dla mnie to bardzo trudny dzień. Nie wiem, czy zrzeknę się mandatu. To zależy, czy będzie to w interesie mieszkańców, którzy mnie wybrali. Na razie w radzie zostaję.

Po ślubowaniu przewodniczący Marcin Ociepa przerwał na chwilę obrady, ale nie chciał tłumaczyć dlaczego. Od razu podszedł jednak do radcy prawnego, z którym chwilę rozmawiał. Przewodniczący chciał sprawdzić, czy ślubowanie radnego Szlapy było prawidłowe. Wątpliwości miał także radca prawny, który uznał, że ślubowanie Szlapy było nieważne i trzeba je powtórzyć.

Tyle, że w drugiej próbie radny powiedział, że "ślubuje wierność gminie Dobrzeń Wielki". Wówczas przewodniczący Ociepa stwierdził, że ślubowanie jest obarczone wadą, która uniemożliwia "przystąpienie do sprawowania mandatu".

Szlapa opuścił salę obrad, ale radnym pozostaje. Teraz jego sytuacją będą musieli się zająć prawnicy i radnemu może grozić nawet wygaśnięcie mandatu. Sytuacja byłaby jasna, gdyby nie złożył ślubowania. Szkopuł w tym, że ślubowanie było.

- Rozstrzygnięcie tej kwestii leży w kompetencjach rady miasta - mówi Rafał Tkacz, delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

Przypomnijmy, że do tej pory w radzie było 25 radnych, ale powiększenie miasta oznacza, że do tej grupy doszło jeszcze 11 osób, wybranych w sołectwach, które znalazły się w nowych granicach miasta.

Z gminy Dobrzeń Wielki weszli radni Piotr Szlapa, Engelbert Słowik, Renata Wilk, Marek Kinder oraz Jan Chmiel.

Dawne sołectwa gminy Dąbrowa reprezentują Piotr Wieczorek i Piotr Los, z kolei radni Maria Gwizdak, Florian Fleger i Andrzej Trybuła zasiadali kiedyś w radzie gminy Komprachcice.

Jest także Jan Damboń, który do tej pory był radnym w Prószkowie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 86

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Smart

No i co Trole ratuszowe już wiecie że nie należało przeprowadzać ślubowania radnych z miejscowości z przyłączonych Gmin czy dalej mecenasy ratuszowe czekają co Jarek powie i Jaki.

G
Gość
W dniu 27.01.2017 o 17:54, ... napisał:

Post ten co prawda zieje jakąś niezrozumiałą dla mnie nienawiścią i jest nie na temat, ale z dobrej woli - proponuję zasiąść do książek i poczytać o historii, strukturze ludności Śląska - także w XIX wieku, przede wszystkim jednak o wiekach poprzednich. Może się zaszokujesz, Eurofighterze - księstwo opolskie znalazło się w monarchii habsburskiej dopiero w roku 1532 roku, od 1740 w pruskiej, w międzyczasie natomiast kilka razy istniało w dominiach innych władców - także polskich, jak np. króla Jana Kazimierza. A gdzie było wcześniej, w wiekach X-XV...? :) Wiem, że przyjęcie tego do wiadomości może być bolesne dla budowanego przez wiele lat, a może i całe życie, obrazu świata, ale faktów negować nie można (tak jak ja nie neguję, że istniał austriacki i pruski okres w historii Opola :) ). 

Niepotrzebnie wdajesz się w polemiki z tym oszołomem, który jest wyjątkowo odporny na wszelkie argumenty. Facet pomimo upływu 70 lat nie potrafi się pogodzić się ze zmianą granic Polski i Niemiec. Nadal nie dociera do niego, że to Niemcy wywołały wojnę, a ZSRR jako zwycięzca dokonał "odpowiedniego" podziału łupów. Zawsze tak jest, że kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Szkoda tylko, że po drodze obrywa również tym, którzy wcale nie chcieli w tym uczestniczyć

...

Post ten co prawda zieje jakąś niezrozumiałą dla mnie nienawiścią i jest nie na temat, ale z dobrej woli - proponuję zasiąść do książek i poczytać o historii, strukturze ludności Śląska - także w XIX wieku, przede wszystkim jednak o wiekach poprzednich. Może się zaszokujesz, Eurofighterze - księstwo opolskie znalazło się w monarchii habsburskiej dopiero w roku 1532 roku, od 1740 w pruskiej, w międzyczasie natomiast kilka razy istniało w dominiach innych władców - także polskich, jak np. króla Jana Kazimierza. A gdzie było wcześniej, w wiekach X-XV...? :) Wiem, że przyjęcie tego do wiadomości może być bolesne dla budowanego przez wiele lat, a może i całe życie, obrazu świata, ale faktów negować nie można (tak jak ja nie neguję, że istniał austriacki i pruski okres w historii Opola :) ).

d
dajcie papugę

gdyby ustawodawca chciał aby radny, (który stał się radnym w jednostce powiększonej) obowiązki radnego mógł wykonywać po zaprzysiężeniu nowej radzie to tak ustawodawca zaznaczył. Taka teoretyczna sytuacja, po 1 stycznia nie ma żadnego radnego z przeniesienia na pierwszej sesji bo są chorzy i zjawiają się np. na posiedzeniu w marcu, czy za 2 miesiące można im zabrać dietę? A jeżeli radny wykonywał swoje obowiązki, spotykał się z wyborcami, zapoznawał się z dokumentami itp. to niby jakim prawem to robił? Słowo staje się nie oznacza, że radny przestał na moment być radnym tylko, że przynależność się zmieniła, przynależy innej radzie czy chce czy nie chce. Zawsze może z mandatu zrezygnować.

H
Hazan

Brawo Piotr Szlapa jesteś Wielki. Nie musi Pan składać ślubowania bo już je raz Pan złożył po wyborach, a tu wszyscy Radni przeszli z automatu i tu jest ciągłość. Dziwie się postawie pozostałych nowych Radnych, którzy nie wiadomo po co składali ponownie ślubowanie. Nadużycie prawne własna interpretacja ratusza, niech pokażą podstawę prawną, nie ma takiej. No i dziwi że profesorek Wieczorek doświadczony samorządowiec i wykształcony składał, (bo się sprzedał) że nie zna przepisów jak tyle lat w samorządzie toż on musiałby być oblatany jak w koniczynie z przepisów, ale jak widać też miernota, tylko do brania kasy i sprawdzania czy już na konto wpłynęło. Dziwi bardzo również postawa Pana dyrektora Tkacza z biura wyborczego w Opolu, który nie potrafi zająć zdecydowanego stanowiska. że Pan Szlapa i pozostali nie muszą złożyć ślubowania, no chyba że też jest na garnuszki Wiśni vel MUL, a ta rzeczniczka ratusza jest też bardzo żałosna w swoich wypowiedziach, miernota dziewczyna. Jeszcze jedno, Panie wójcie Leja czy Pan wiedział kogo Pan miał w swoim komitecie wyborczym, teraz to już Pan chyba wie, chyba teraz Panu wstyd za profesorka sprzedawczyka. 

D
DW
W dniu 26.01.2017 o 13:56, już opolanka napisał:

Mam już dość tych szopek wyprawianych przez protestujących. Nie prawdą jest, że wszyscy nie chcą przyłączenia do Opola, że jest to decyzja wszystkich mieszkańców.  Pan Borek jak nie che być radnym to niech się zrzeknie mandatu - proste. Nikt nikogo na siłę nie trzyma. Osobiście bardzo się cieszę z przyłączenia do Opola i czuję zażenowanie zachowaniem radnych/nieradnych. Do tego dodam, że kulturalny człowiek wie jak się ubrać na ważne wydarzenia, i na pewno nie jest nim umorusany podkoszulek. 

Teraz to możesz byc dumna z siebie....byłaś babą ze wsi a teraz jesteś miastową pełną gebą!!!

w
wiśta wio prrrr

radny stale zamieszkały i wybrany w tym okręgu staje się radnym rady w jednostce powiększonej

====

nic nie ma o powtórzeniu ślubowania i słusznie bo nie składa się ślubowania konkretnej gminie, można domniemywać, że ślubowanie składa się przed narodem

c
chrum chrum

1. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

======

w tekście ślubowania nie ma nazwy gminy, ślubowanie złożone po wyborach jest ważne, znacie jakieś przepisy, które mówią, że ślubowanie wygasło i trzeba powtórzyć? Radnego zaproszono, przybył, powiedział ślubuję chociaż nie musiał ponieważ już raz ślubował. Szykuje się kolejna prawna bitewka i tak miasto pogrążone w sporze daje na zewnątrz sygnał, żeby omijać je z daleka, O to chodziło? 

P
Pestka sołtys opola
W dniu 26.01.2017 o 16:54, hamburgermen napisał:

Przyłączenie Dobrzenia z Opolem to nieuchronna przyszłość

aby wieś była jeszcze większa bo w tym momencie tylko połowa to ziemie orne a 1/4 lasy, przydałoby się więcej jak to w prawdziwie wiejskiej gminie, pozdrawiam mieszkańców największej wsi polskiej, opole rulez!

Z
Ziut

Nowy radny bezwładny wygląda jak czubek.

d
duża wieś Opole

sprawa jest bardzo prosta, precedensy już były przyłączania mniejszych miejscowości do większych i tam radni przechodzili i wiadomo czy składali przysięgę czy nie. Jeżeli nowi radni stali się radnymi z automatu to tylko można ten fakt powitania nowych radnych odnotować i tyle. Od 1 stycznia należy się nowym dieta, kto by radnego do radzenia nie dopuścił ten naraża się na sądy itd. Skoro miasto tak chciało to tak ma

G
Gość
W dniu 26.01.2017 o 16:40, Wolność napisał:

Szacunek Panie Piotrze od tysięcy mieszkańców, okupowanych terenów!Bóg Honor Ojczyzna!Pokazał Pan klasę. Zaborcy z ratusza nie mają pojęcia co to jest.Dla nich liczy się tylko Kasa Koryto i głupi śmiech!

Wam również, a może przede wszystkim chodzi o kasę. Zapamiętajcie, że każda Gmina jest jednostką administracyjną, stanowiącą  własność Państwa Polskiego. Rząd RP może w każdym czasie modyfikować wielkość poszczególnych gmin. Nikt nie oczekuje, że nowy podział administracyjny będzie wam się podobał. Przekonywanie was do większego Opola nie ma najmniejszego sensu...

100/100
W dniu 26.01.2017 o 21:47, mieszkanka Sławic napisał:

Profesorek Wieczorek z gminy Dąbrowa sprzedał się jak Judasz za 30 srebrników. W głosowaniu się wstrzymał czyli nie ma zdania, albo się napewno boi jak zawsze bo by stracił może stołek profesorski. To ten który twierdził, że wodę w kranach mamy lepszą od mineralnej, lepiej żeby zaczął ją rozlewać do butelek i sprzedawać tylko że nie ma zielonego pojęcia o biznesie, ale na wszystkim się zna. Panie Wieczorek wstyd, jest Pan bez honoru. Zawsze Pan lawirował. Jest Pan przecież z Mniejszości Niemieckiej tylko nigdy Pan pod szyldem tej Mniejszości nie startował bo się Pan bał (ukryta opcja niemiecka). Startował Pan z KIK (Klubu Inteligencji Katolickiej), później z komitetu byłego wójta Juszczaka a obecnie z komitetu wójta Lei. Gdyby się Pan nie zgodził to by Pana nie wybrali na przew. komisji rewizyjnej, ale 2500 zł diety bez podatku to Panu nie śmierdzi, a może i więcej jako przewodniczący. Pierdoły pan piciskasz w swoim wywiadzie nie wstyd Panu, poprostu sprzedawczyk PiS-u. Myślałam, że jest pan człowiekiem wartościowym jako Nadzwyczajny szafarz komunii świętej w parafii Sławice gdzie Pan mieszka, ale się pomyliłam i już nigdy na Pana nie zagłosujemy. Wstyd profesorku wielki wstyd jak teraz Pan spojrzysz swoim w oczy, może w końcu i zacny ks.Proboszcz przejrzy na oczy z kim ma do czynienia. Panie jesteś normalnie śmieć.

 

Pięknie i dosadnie napisane.

100/100

H
HANYS
W dniu 26.01.2017 o 22:01, Gość napisał:

Ale ty PiŚdziołki PiSrasz niby z MN a nie zMN ciotka troszkę POwagi i rozmyślania co PiSdolisz za głupoty sama nie wiesz co ty za opcja POlityczna ćioćia więcej wazeliny w kroku TWOIM

Co ty Chopie famulis, ani pisac nie umiys, joł tego profesorka i jego familia znum bardzo dobrze i to je richtig prołda co łostało napisane. to jak nie wiys to nie zabiyrej głosu yno sie pakuj i zbiyrej skund zejś przijechoł nic tu po tobie.

a
ania

cos czuje ze interesujące beda te sesje miejskie niczym sejm w roli PiS wiadomo kto a opozycja to normalni sensowni ludzie trzymajcie sie ! bo nie kazdy w Opolu lubi i popiera obecne władze ratusza

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3