Nowoczesna pracownia symulacji ruchu kolejowego powstanie w kędzierzyńskiej szkole. Najlepsi uczniowie dostaną stypendia

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Aneta Zurek / Polska Press Poprzednie
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu przygotowuje przyszłych kolejarzy do zawodu. Pomoże w tym nowoczesna pracownia symulacji ruchu. Placówka zdecydowała się otworzyć klasę o profilu "technik transportu kolejowego" z powodu dużego zapotrzebowania na rynku pracy.

ZSTiO uruchomiło od tego roku klasę o profilu kolejowym. Tym samym po dwóch dekadach przerwy w tym mieście wróciło kształcenie w tej konkretnej branży.

Na razie uczniowie pracują zdalnie, ale gdy już wrócą do szkoły, będą mieli bardzo dobre warunki do nauki. Przede wszystkim nowoczesną pracownię do symulacji ruchu pociągów. Powiat otrzymał właśnie dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Edukacji.

- W dużej mierze kolejarze będą pracować na programach do symulacji ruchu, a to wymaga wyposażenia naszej pracowni w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt, dlatego zawnioskowaliśmy do ministerstwa o jej dofinansowanie – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach, gdzie rozpoczęto kształcenie przyszłych kolejarzy.

Uczniowie mogą też liczyć na stypendia. Pod koniec października podpisano umowę w tej sprawie.

- PKP PLK S.A. podpisało z nami umowę o współpracy. Oprócz umożliwienia uczniom odbywania praktyk zawodowych i wspierania szkoły w zakresie praktycznym i dydaktycznym, umowa przewiduje objęcie programem stypendialnym najlepszych uczniów tego kierunku - wskazuje Maria Staliś.

- O stypendium może ubiegać się uczeń, który ukończył pierwszy rok nauki na kierunku technik transportu kolejowego. Pod uwagę brana będzie średnia ocen, średnia z przedmiotów zawodowych i ocena z zachowania. Program stypendialny ma na celu zapewnienie spółce wykwalifikowanej kadry na stanowiska – opisuje.

Technik transportu kolejowego może znaleźć zatrudnienie jako: dyżurny ruchu, nastawniczy, dróżnik przejazdowy, kierownik pociągu, rewident, manewrowy, dyspozytor ruchu kolejowego, kontroler kolejowy, maszynista pomocniczych pojazdów kolejowych metra (po zrealizowaniu fakultetu – dodatkowej kwalifikacji) czy maszyniści kolejowi i metra (po zrealizowaniu fakultetu – dodatkowej kwalifikacji).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska