Nowoczesne ziemianki - domy z ziemi

Kendle Design Cooperative
Rezydencja Redding w Arizonie wyrosła z ziemi, na której stoi.
Rezydencja Redding w Arizonie wyrosła z ziemi, na której stoi. Kendle Design Cooperative
Bloczki ze sprasowanej ziemi to materiał coraz chętniej wykorzystywany w budownictwie.

Zalety

Zalety

- pomieszczenia z ziemi łatwo jest ogrzać (potrzebna jest minimalna ilość energii) i długo utrzymują ciepło
- mury z ziemi oddychają naturalnie i utrzymują wilgoć na właściwym poziomie
- ściany z ziemi pochłaniają energię słoneczną, ale nie przepuszczają szkodliwego promieniowania
- ziemia jest materiałem plastycznym, dzięki czemu można z niej kształtować bardzo zróżnicowane formy

Większości z nas ziemia, jako materiał budowlany kojarzy się z prymitywnymi lepiankami stawianymi gdzieś na kresach cywilizacji. Nic bardziej błędnego.

Zdaniem prof. Teresy Kelm Politechniki Warszawskiej właściwości ziemi i nowoczesne technologie jej obróbki dają możliwości budowania trwałych i nowoczesnych mieszkań spełniających wszelkie wymagania techniczne.

Ziemi używano do budowania od dawien dawna, stawiając z niej nie tylko proste chłopskie zagrody, ale też pałace, kościoły, obiekty militarne. W Polsce obiekty z ziemi można znaleźć w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu i pod Warszawą (pałac w Tarchominie). W domach z ziemi mieszka co trzecia rodzina na naszej planecie.

Obecnie najczęściej stosuje się bloczki z prasowanej ziemi oraz techniki ziemi ubijanej w szalunkach. Buduje się z ziemi całe obiekty lub wykorzystuje elementy wykonane z ziemi jako nowoczesne komponenty, propagujące ekologię.

Słynnym przykładem budownictwa z ziemi jest rezydencja Redding w Scottsdale, zaprojektowana przez Kendle Design Cooperative. Do wykonania użyto materiału z placu budowy, dzięki czemu budowla wtopiła się w piękne otoczenie Arizony. Inne rozwiązanie zastosowano przy budowie Centrum Kultury w Osoyoos w Kanadzie.

Nowoczesnej architekturze towarzyszy tam najdłuższy mur z ubijanej ziemi w Ameryce Północnej (80 m długości, 5,5 m wysokości).

Eksperymentalny domek z ziemi ubijanej powstaje w pasłęckim parku ekologicznym. Jego budowę finansuje Komitet Badań Naukowych. Ściany niewielkiego domu zbudowano z surowej ziemi i drewna.

Ma to być modelowy przykład energooszczędnego domu zbudowanego z materiałów dostępnych na lokalnym rynku. Zdaniem naukowców to nie tylko świetne rozwiązanie dla niezbyt zamożnych, ale też ciekawa oferta dla gmin, które w taki sposób mogłyby budować osiedla tanich domów komunalnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska