Nowy burmistrz Dobrodzienia: - To, że chcemy powiesić biało-czerwoną flagę na urzędzie, nie oznacza, że jesteśmy z PiS-u! [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Andrzej Jasiński - nowy burmistrz Dobrodzienia. Karolina Tul
Andrzej Jasiński jest doktorem nauk matematycznych, wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego, a od listopada nowym burmistrzem Dobrodzienia. Startował z własnego komitetu Nowy Dobrodzień.

W Dobrodzieniu Mniejszość Niemiecka po 27 latach straciła władzę w gminie, a do tego pana komitet Nowy Dobrodzień wprowadza 13 przedstawicieli do 15-osobowej rady miejskiej. Wyborcza rewolucja!
Ale w urzędzie miejskim wcale nie ma rewolucji. Zarówno była burmistrz Róża Koźlik, jak i jej zastępca Marek Witek pracują nadal w ratuszu. Wrócili na stanowiska urzędnicze, z których byli urlopowani na czas pełnienia urzędu burmistrza. Róża Koźlik jest kierownikiem referatu rozwoju gospodarczego i inwestycji, a Marek Witek podinspektorem w referacie gospodarki komunalnej.

Byli burmistrzowie będą podwładnymi nowego burmistrza?!
Tak się stało. Złożyli oni prośbę o przywrócenie do pracy w urzędzie w następny dzień po zaprzysiężeniu mnie na burmistrza Dobrodzienia.

Jest już nowy wiceburmistrz Dobrodzienia. Został nim Michał Tul, który ma zaledwie 28 lat, czyli nie ma wielkiego doświadczenia.
Był szefem mojej kampanii wyborczej. Mam do niego zaufanie. Wiem, że powie mi prosto w oczy, kiedy zrobię coś niedobrze. Jest młodym wykształconym człowiekiem, ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim i bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Został pan burmistrzem, ale słyszałem, że nadal prowadzi pan wykłady na wydziale matematyki na Uniwersytecie Opolskim! Będzie pan ciągnął dwa etaty?
Nie mogę odejść z dnia na dzień z uczelni. Będę prowadził zajęcia na uniwersytecie do końca semestru, a może nawet do końca roku akademickiego. To tylko kilka godzin tygodniowo. Obiecałem moim studentom, że poprowadzę ich aż do dyplomu. Śmieję się, że na konsultacje będą musieli przyjeżdżać do gabinetu burmistrza Dobrodzienia!

Wynik wyborów w Dobrodzieniu był zaskoczeniem dla wszystkich. Szokująca wręcz była skala porażki Mniejszości Niemieckiej, która nie tylko przegrała wybory na burmistrza , ale do nowej rady miejskiej wprowadziła tylko jednego radnego! Skąd taka klęska mniejszości w śląskim Dobrodzieniu?
Mieszkańcy Dobrodzienia oczekiwali zmian. Wiele osób mówiło mi że urząd miejski jest hermetyczny, strasznie zamknięty. Dzisiaj mieszkańcy chcą współdecydować, dlatego w kampanii wyborczej zapowiedzieliśmy budżet obywatelski w Dobrodzieniu.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego będzie jedną z pierwszych pańskich decyzji?
Niestety nie, ponieważ budżet gminy na przyszły rok jest już właściwie przygotowany przez poprzednie władze. Na pewno wprowadzimy budżet obywatelski od 2020 roku.

Czy zmiana władzy oznacza zmianę priorytetów w gminie? Jakie ma pan pomysły na inwestycje?
Po pierwsze, jesteśmy uwiązani na najbliższe dwa lata zaplanowanymi i rozpoczętymi wcześniej inwestycjami. Chcemy być bardziej otwarci na inwestorów. Gmina promowała się, że Dobrodzień stolarstwem stoi, ale potrzebujemy inwestorów również z innych branż. Bo nie każdy chce być stolarzem. Marzy mi się utworzenie inkubatora przedsiębiorczości, ponieważ młodzi ludzie nawet jeśli chcą założyć firmę, to boją się opłat i biurokracji na starcie. Warto, żeby gmina pomogła im poprzez inkubator przedsiębiorczości. Priorytetem są inwestycje, mieszkania i komunikacja.

Jak chce pan przyciągnąć inwestorów do Dobrodzienia?
Mamy kilka hektarów terenów inwestycyjnych przy rondzie na obwodnicy Dobrodzienia. Jest to doskonała lokalizacja. Do tego Dobrodzień oferuje inwestorom bardzo atrakcyjne ulgi podatkowe. Inwestorzy mogą być zwolnieni nawet przez 10 lat z podatków od nieruchomości.

Nowy Dobrodzień odniósł wielki sukces w wyborach, ale wytknięto wam, że złamaliście dobry obyczaj i odrzuciliście kandydata opozycji na jednego z wiceprzewodniczących rady gminy. Skąd takie zagarnianie całej władzy?
Te wybory w radzie nie były w żadnym żaden sposób ustawione przeze mnie. Nie wpływałem na moich radnych. Głosowali tak, jak sami uważali.

W poprzedniej kadencji to pan został wiceprzewodniczącym rady miejskiej, mimo iż był pan z opozycji. Wtedy zachowano ten niepisany zwyczaj.
Ale nasi kandydaci na przewodniczących komisji stałych już nie przeszli w głosowaniach, więc może to utkwiło w głowach naszym radnym.

W Dobrodzieniu mówi się, że Nowy Dobrodzień to komitet związany z PiS-em. To prawda?
Nie jesteśmy związani z żadną partią. Założenie komitetu Nowy Dobrodzień to była spontaniczna akcja kilku osób. Wśród naszych radnych są oczywiście osoby, które mają serca po prawej stronie. Ale są i tacy, którym bliżej do lewicy. Siebie od zawsze uważam za człowieka środka.
To, że chcemy powiesić biało-czerwoną flagę na urzędzie, nie oznacza, że jesteśmy z PiS-u! Dla mnie żenujące jest zdejmowanie flagi na drugi dzień po święcie państwowym. Chcę, żeby polska flaga, ale też unijna, powiewały na ratuszu w Dobrodzieniu przez cały rok, bo to przecież polski urząd.

Czy dwujęzyczne tablice z nazwą Guttentag zostaną usunięte? Taka pogłoska krąży po Dobrodzieniu?
Nie będzie żadnego zdejmowania tablic! Mamy zupełnie inne, poważniejsze problemy w gminie.
Nie wiem, dlaczego niektóre osoby z Mniejszości Niemieckiej rozpowiadają historie o usuwaniu tablic. Mało kto wie, że moja mama też jest rodowitą Ślązaczką. Za to tata pochodzi ze Wschodu [ojcem nowego burmistrza Dobrodzienia jest profesor Zenon Jasiński – red.). Dla mnie bardzo ważna jest tolerancja i szacunek do różnorodności. Na ratuszu będzie wisieć u nas polska flaga, ale na tablicach przy wjeździe do miasta obok polskiej nazwy Dobrodzień będzie też niemiecki Guttentag.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rainer
W dniu 27.12.2018 o 09:27, Zgryźliwy napisał:

   Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Jestem pełen podziwu dla proszków, które tak potrafią wyprać rozum. Chciałoby się rzec jak to się dawniej mówiło "rozumie przyjdź ku mnie".   Według mnie, są dwa "plemiona" broniące Polski tuskoidalnej. Plemię umoczone, mające swój brudny w tym interes (w dość szerokim kontekście) oraz plemię idiotów-lemingów wykorzystywane bez skrupułów przez to pierwsze. Nie wiem przynależność do którego wiąże się z większym wstydem, wiem za to, że z pewnością jest on niejednakowy moralnie. Zaś w tym drugim przypadku wręcz właściwie mało zawinione przez "opętanego"! Podobno bywają też przypadki rozdwojenia jaźni...

No cóż Twoja sprawa,że podoba Ci się kacza dyktaturka. Pisowcy z całą pewnością nakradli już zdecydowanie więcej przez trzy lata niż PO przez osiem.Afera KNF,obsadzanie spółek skarbu państwa tylko swoimi na krótki czas,ogromna odprawa i znowu nowy oczywiście z pisu,ogromne przelewy dla rydzola nagrody za nic dla siebie itd.itd. można by jeszcze dłuuuuuuuuuuugo wymieniać.Nie to jednak jest najgorsze,nie długo będzie tak jak w Rosji,powiesz coś przeciw jedynie słusznej władzy pis pójdziesz siedzieć,nadepniesz na odcisk jakiemuś szaremu pisowcowi,rządowa policja od razu spuści ci łomot.Do mediów nie pójdziesz się poskarżyć bo też zamierzają podporządkować sobie wszystkie,na razie z komercyjnych powoli im się udaje tylko z polsatem .Na szczęście wątpię a nawet jestem pewien,że te małe pisiorki nie wygrają następnych wyborów.Jeżeli tego nie zauważasz to trudno i dalsza polemika z Tobą nie ma sensu...

Z
Zgryźliwy

   Podtrzymuję to co napisałem wcześniej. Jestem pełen podziwu dla proszków, które tak potrafią wyprać rozum. Chciałoby się rzec jak to się dawniej mówiło "rozumie przyjdź ku mnie".

   Według mnie, są dwa "plemiona" broniące Polski tuskoidalnej. Plemię umoczone, mające swój brudny w tym interes (w dość szerokim kontekście) oraz plemię idiotów-lemingów wykorzystywane bez skrupułów przez to pierwsze. Nie wiem przynależność do którego wiąże się z większym wstydem, wiem za to, że z pewnością jest on niejednakowy moralnie. Zaś w tym drugim przypadku wręcz właściwie mało zawinione przez "opętanego"! Podobno bywają też przypadki rozdwojenia jaźni...

R
Rainer
W dniu 26.12.2018 o 12:42, Zgryźliwy napisał:

Jednak muszę Cię zmartwić. Wygra.

Nie sądzę ponieważ zdecydowana większość Polaków jest już dzisiaj dość dobrze wyedukowana aby się drugi raz nabrać na populistyczny i faszyzujący pis.Rozumiem,iż tvp info, tv trwam gazeta polska itp. media z takimi pseudo dziennikarzami jak Klarenbach,Rachoń,Holecka,pożal się Boże Ogórek i wielu innych zdołało zrobić prostym ludziom wodę z mózgu ale to nie oznacza,iż wszyscy w PL.są durniami.Na szczęście w Polsce w przeciwieństwie do Węgier jeszcze istnieją media niezależne i nikt o zdrowych zmysłach nie ogląda a już na pewno nie wierzy w to co emituje tvp pis.Nie chcę Cię obrazić ale nikt kto wierzy w propagandę obecnej władzy nie jest  w stanie mnie zmartwić,ponieważ zdaję sobie sprawę z tego,że nie są to ludzie o zbyt wysokim ilorazie iq. tym bardziej,iż wyżej wymienieni przeze mnie pseudo dziennikarze mogą niejakiemu J.Urbanowi,który to uprawiał to samo w czasach prl.ale w nieporównywalnie inteligentniejszy i wyrafinowany sposób buty czyścić.Tak na marginesie trochę mi żal ludzi naiwnych...

Z
Zgryźliwy

Jednak muszę Cię zmartwić. Wygra.

R
Rainer
W dniu 24.12.2018 o 07:47, Zgryźliwy napisał:

A może tak coś konkretnego, w czym ci zawinił ten przebrzydły Rydzol, albo ten (jak piszesz) mały szmodrok z warszawskiego Żoliborza? Tylko tak na temat proszę!

Rydzol wyciąga od rządu kasy ile się tylko da a jak nie to szantarzyk i obracanie wyborców nawet przeciw pis,od starszych i naiwnych ludzi to samo i to bez skrupułów,od rzekomo bezdomnego dwa drogie samochody itp.itd. O pomocy biednym, starszym,dzieciom co w istocie powinno być jego rolą ani słychu ani dychu.Znajduje się na liście stu najbogatszych Polaków.To jest ksiądz???To jest kawał CIULA jak się to po naszemu mówi.Co do szmodroka z Żoliborza to przecież nie kto inny tylko on zniszczył w Polsce sądownictwo,trybunał konstytucyjny dał ochłap w postaci 500+ ale w co najmniej 30stu nowych podatkach nie myślącym swoim wyborcom a przy okazji i całej reszcie normalnych Polaków zabrał kilkakrotnie więcej,zniszczył polską armię, ubezwłasnowolnił wszystkie media publiczne,przetrwonił ogromne pieniądze na szalone miesięcznice i szukanie wyimaginowanych zamachowców smoleńskich.Po prostu mały adolfik,tylko z sierścią na garniturze i ze zgniłymi zębami.Wierzę jednak,iż następnej kadencji już nie wygra bo byłaby to dla naszego kraju ogromna katastrofa!!!

Z
Zgryźliwy

A może tak coś konkretnego, w czym ci zawinił ten przebrzydły Rydzol, albo ten (jak piszesz) mały szmodrok z warszawskiego Żoliborza? Tylko tak na temat proszę!

R
Rainer

Chciałem jeszcze nadmienić,że nie wyobrażam sobie oczywiście hipotetycznie co mogłoby się stać w Niemczech czy też w każdym innym zachodnim państwie gdyby zaczęli zarządzać tam Polacy z pisu wraz z Rydzolem.Gdy o tym pomyślałem to zrobiło mi się aż niedobrze.Taka sytuacja właśnie w ostatnich wyborach nastąpiła w kochanym Dobrodzieniu.

R
Rainer
W dniu 19.12.2018 o 15:54, Mateusz Pawełczyk napisał:

Czyli z opcji niemieckiej zmiana na opcję polską w Dobrodzieniu - jedni drugich warci chyba... no ale zobaczymy po dłuższym czasie kadencji.

Jestem Ślązakiem z krwi i kości oczywiście od pokoleń a nie farbowanym.Pod względem gospodarczym jednak wolę ogólnie mówiąc mechanizm niemiecki niż polski poza tym narodowość jest mi zupełnie obojętna.Chciałem tylko wyrazić swój pogląd,iż każdy kraj czy w tym wypadku region najbardziej rozumie ludność autochtoniczna.Czy poprzednia ekipa nazywała się MN czy obojętnie jak jedno jest pewne byli to ludzie stąd od zawsze a obecny burmistrz i jego ekipa tyle mają wspólnego ze Śląskiem i Dobrodzieniem,że tu tylko mieszkają.  Ich serca z całą pewnością są gdzieś na wschodzie czy też w centralnej Polsce i nic w tym dziwnego ani złego tylko po jaką cholerę chcą zarządzać regionem,o którym nie mają zielonego pojęcia.Moim skromnym zdaniem nie wyjdzie z tego nic dobrego w szczególności dla rodowitych Ślązaków,i najgorsze w tym wszystkim jest to,że dla nich największym autorytetem jest na stówę  ten mały szmodrok z warszawskiego Żoliborza a morze i wyciągający przeważnie od starszych i naiwnych ludzi szmal belzebub  z Torunia...

M
Mateusz Pawełczyk
W dniu 15.12.2018 o 10:53, Rainer napisał:

Nowy burmistrz powiada,że jego mama jest Ślązaczką ale w dzisiejszych czasach to i Częstochowę czy czerwone zagłębie też zalicza się nie wiadomo dlaczego do Śląska tak,że z tą mamą Ślązaczką bym nie przesadzał.Wywieszenie polskiej flagi na urzędzie przez cały rok to już jego zdaniem i wielu jego radnych pewnie wielkie osiągnięcie a ja się pytam dlaczego nie Śląskiej? Rozumiem.iż w Dobrodzieniu mieszka obecnie wielu ludzi spoza Śląska i nic w tym dziwnego ani tym bardziej złego ale to nie znaczy,że całe miasto przeniesiono np.gdzieś z centralnej Polski na Śląsk bo jest to fizycznie niemożliwe.Dobrodzień zawsze był i będzie miasteczkiem leżącym na Śląsku,wiec wywieszona przez pana Jasińskiego polska flaga na urzędzie też tego oczywistego faktu nie zmieni.Stanowisko burmistrza całe szczęście nie jest raz na zawsze i już dzisiaj mi żal Jasińskiego jak po swojej kadencji będzie płakał widząc jak zdejmują z ratusza jego dzieło,ale tak to już jest jak nie właściwi ludzie są na nie właściwych stanowiskach i próbują zmieniać historię a nawet o zgrozo geografię według własnego punktu widzenia.Nowy burmistrz powiada,że nie związany jest z pisem ale jego posunięcia jakoś dziwnie przypominają mi tego małego ciągle nie uczesanego karakana z Żoliborza a to z całą pewnością nie jest dobra zmiana.Wyborcy jednak dość szybko się zorientują co wydarzyło się w Dobrodzieniu w 2018 roku i podziękują,komu trzeba...

Czyli z opcji niemieckiej zmiana na opcję polską w Dobrodzieniu - jedni drugich warci chyba... no ale zobaczymy po dłuższym czasie kadencji.

M
Mateusz Pawełczyk
W dniu 15.12.2018 o 06:38, murzyn napisał:

Brawo dla nowego Burmistrza,  na razie to jesteśmy w Polsce i Polska flaga to świętość(za nią ludzie ginęli) ,jak się komu nie podoba to wyjazd -nikt nikogo nie trzyma. Szkoda mi tylko Opola....

Ale Ślązacy są u siebie proszę Pana. Polska tu jest administracyjnie (jak inne państwa wcześniej), natomiast jest to przede wszystkim Śląsk.

B
Bella Swan

Mr Bean to tylko marionetka instruowana przez pisowskie rody - to Cullenowie i Volturi niczym Jarek w Stolycy.

N
Nowy Adrian

To ten Burmistrz chyba ma urlop z gumy skoro w godzinach urzedowania pracuje na innym etacie.

p
precz z pisem.
W dniu 15.12.2018 o 10:53, Rainer napisał:

Nowy burmistrz powiada,że jego mama jest Ślązaczką ale w dzisiejszych czasach to i Częstochowę czy czerwone zagłębie też zalicza się nie wiadomo dlaczego do Śląska tak,że z tą mamą Ślązaczką bym nie przesadzał.Wywieszenie polskiej flagi na urzędzie przez cały rok to już jego zdaniem i wielu jego radnych pewnie wielkie osiągnięcie a ja się pytam dlaczego nie Śląskiej? Rozumiem.iż w Dobrodzieniu mieszka obecnie wielu ludzi spoza Śląska i nic w tym dziwnego ani tym bardziej złego ale to nie znaczy,że całe miasto przeniesiono np.gdzieś z centralnej Polski na Śląsk bo jest to fizycznie niemożliwe.Dobrodzień zawsze był i będzie miasteczkiem leżącym na Śląsku,wiec wywieszona przez pana Jasińskiego polska flaga na urzędzie też tego oczywistego faktu nie zmieni.Stanowisko burmistrza całe szczęście nie jest raz na zawsze i już dzisiaj mi żal Jasińskiego jak po swojej kadencji będzie płakał widząc jak zdejmują z ratusza jego dzieło,ale tak to już jest jak nie właściwi ludzie są na nie właściwych stanowiskach i próbują zmieniać historię a nawet o zgrozo geografię według własnego punktu widzenia.Nowy burmistrz powiada,że nie związany jest z pisem ale jego posunięcia jakoś dziwnie przypominają mi tego małego ciągle nie uczesanego karakana z Żoliborza a to z całą pewnością nie jest dobra zmiana.Wyborcy jednak dość szybko się zorientują co wydarzyło się w Dobrodzieniu w 2018 roku i podziękują,komu trzeba...

Oni nie są związani z pisem, tak jak Pan BURMISTRZ mieszka w Dobrodzieniu. To jest pisbolszewizm.
a
anty
W dniu 15.12.2018 o 06:38, murzyn napisał:

Brawo dla nowego Burmistrza,  na razie to jesteśmy w Polsce i Polska flaga to świętość(za nią ludzie ginęli) ,jak się komu nie podoba to wyjazd -nikt nikogo nie trzyma. Szkoda mi tylko Opola....

Kolega to miał  pałę z geografii  ? Dobrodzień leży pomiędzy Opolem a Lublińcem powiat oleski.

No cóż radnym można być po zawodówce i nie znać swojego kraju 

T
Tok

Doktorów i profesorów w Polsce więcej niż rzemieślników.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3