Nowy bus dla podopiecznych domu dziecka w Sowczycach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Mieszkańcy wyremontowanego niedawno domu dziecka w Sowczycach dostali jeszcze jedno udogodnienie. Marszałek województwa przekazał im nowego busa.

Dom dziecka w Sowczycach w powiecie oleskim na wiosnę został przeorganizowany i wyremontowany. Do użytku oddano także mieszkanie chronione dla osób usamodzielniających się. Teraz dzieci z tej placówki będą mogły łatwiej się przemieszczać.

Te inwestycje i zakupy zostały zrealizowane w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej”.
Do czasu tych inwestycji budynek, w którym jedno skrzydło od kilku lat było nieużytkowane, był domem dla 25 wychowanków. Teraz stworzono przyjazne warunki mieszkaniowe i bytowe dla 14 dzieci. Na piętrze wydzielona została strefa mieszkalna dla wychowanków, strefa bytowa z kuchnią i zapleczem kuchennym oraz dwoma pomieszczeniami na potrzeby administracyjne. Dodatkowo zaadaptowane i wyposażone zostały pomieszczenia na cele terapeutyczne i edukacyjne. Zakupiono niezbędny sprzęt AGD oraz wyposażenie.

Placówka w Sowczycach jest w zasobach powiatu oleskiego, dlatego to powiat wniósł wkład własny do tych inwestycji, a część pokrycia kosztów stanowiło dofinansowanie unijne.

Kilka dni temu marszałek Andrzej Buła wraz ze starostą oleskim Rolandem Fabiankiem przekazali dzieciom i szefowej placówki busa Renault Trafic, przystosowanego do przewozu 9 osób.

– Wierzę, że to będzie duża pomoc i ułatwienie wyjazdów dzieci z placówki na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i edukacyjne, wyjazdy do lekarza lub konsultacje – mówił marszałek..

Wychowankowie, którzy wchodzą w dorosłe życie mogą korzystać również z mieszkania chronionego. W Sowczycach to mieszkanie dla czterech usamodzielniających się osób. Zostało ono wyremontowane i wyposażone. Zatrudniono opiekuna, który dba o to, żeby korzystające z mieszkania osoby maksymalnie w ciągu dwóch lat przygotować do samodzielnego życia. To zadanie kosztowało prawie 185 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie unijne przekroczyło 151 tysięcy złotych.

Remont domu dziecka i mieszkanie "treningowe" kosztowały ponad 1 milion 309 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie unijne wyniosło ponad 352 tysiące złotych. Wkład własny samorządu powiatu oleskiego to niemal 957 tysięcy złotych.

Łączne dofinansowanie, które otrzymał powiat oleski w ramach tego projektu, wyniosło - razem z zakupem busa – ponad 504 tysiące złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska