Nowy cmentarz w Opolu. Trwają poszukiwania lokalizacji pod nową nekropolię

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Nowa część cmentarza na Półwsi w Opolu kosztowała około 10 mln zł. Piotr Guzik
Zakład Komunalny prowadzi poszukiwania terenu pod budowę nowego cmentarza w Opolu. Na liście jest kilka lokalizacji, ale ostateczne decyzje nie zapadły. Jednym z powodów jest fakt, że miejsca na nekropolii na Półwsi ma wystarczyć na dłużej, niż pierwotnie zakładano.

W ubiegłym roku ukończono rozbudowę cmentarza na Półwsi. Za około 10 mln zł zaadaptowano nieużytki pomiędzy nekropolią a ulicą 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ratusz: Cmentarz na Półwsi starczy na dłużej

Wedle pierwotnych założeń, nowa przestrzeń miała zapewnić miejsce na pochówki na największym cmentarzu na pięć lat. Ale według ostatnich szacunków miejsca na Półwsi ma jednak wystarczyć na dłużej.

- Od ośmiu, do nawet dziesięciu lat – twierdzi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.

- Po pierwsze, w rejonie cmentarza są jeszcze tereny, o które można po poszerzyć. Po drugie, rośnie ilość pochówków urnowych, wymagających znacznie mniej miejsca. Obecnie jest to około połowy wszystkich pochówków. I odsetek ten nadal rośnie – zaznacza.

Nowy cmentarz w Opolu. Trzeba dużego terenu

Co nie znaczy, że miasto oraz zarządzający nimi Zakład Komunalny nie rozglądają się za terenem, na którym możliwe byłoby zlokalizowanie nowego cmentarza. Temat nie jest nowy, bowiem poszukiwania takiego terenu trwają do lat, ale zawsze tam, gdzie się do tego przymierzano, inicjatywa równała się protestom mieszkańców.

Czytaj także

Andrzej Czajkowski, prezes Zakładu Komunalnego, wskazuje, że teren pod nowy cmentarz powinien mieć około 30 hektarów.

– Przy czym nie byłoby mowy o zaadaptowaniu całości za jednym zamachem. Mówimy raczej realizowaniu inwestycji po kawałku, na kilku hektarach. Chodziłoby jednak o to, abyśmy w pewnej perspektywie czasu mieli zabezpieczone więcej terenu po sąsiedzku – tłumaczy.

Nowy cmentarz w Opolu. Jakie możliwe lokalizacje?

Z zapisów obowiązującego studium uwarunkowań przestrzennych Opola wynika, że tereny korzystne pod tworzenie nowych nekropolii znajdują się we Wrzoskach, Nowej Wsi Królewskiej oraz Groszowicach. Andrzej Czajkowski nie wskazuje jednak gdzie konkretnie ZK chciałby pozyskać tereny pod nowy cmentarz.

Katarzyna Oborska-Marciniak zaznacza, że taki teren wymaga kosztownych odwiertów oraz badań. – Takich jeszcze nie prowadzono. Oczywiście mamy na uwadze, że w pewnej perspektywie czasu konieczne będzie powstanie w Opolu zupełnie nowego cmentarza. Jednakże mając na uwadze wspomniane wcześniej czynniki, mamy jeszcze na to czas – stwierdza.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W Czarnowąsach rozbudować, dookoła same pola.

G
Gość

Wprowadzić obowiązek chowania trumny w pionie, zajmie dużo mniej miejsca.

V
Von Prondzynski
28 stycznia, 18:21, Gość:

A wystarczyłoby zagospodarować cały kamieniołom po zlikwidowanej cementowni Opole Groszowice.

Ilu nieboszczyków można by tam pomieścić? ...Od groma.

W byłym kamieniołomie - żeby denaci pływali? Czy może w tych śmieciach z miejskiego wysypiska?

Chyba, że ma Pan / Pani na myśli teren po samej cementowni z masywnymi fundamentami żelbetowymi? Wtedy pozostaje życzyć powodzenia grabarzowi...

G
Gość
28 stycznia, 17:16, Gość:

Należy skończyć z budowaniem potężnych nagrobków zajmujących wiele miejsca. Obowiązkowa kremacja, kolumbaria i groby urnowe lub rozsypywanie prochów w wyznaczonych miejscach wtedy nie będzie problemu z ciągłą rozbudową cmentarzy.

Zgadzam się. To rozwiąże problem.

N
Nabucco

"poszukiwania lokalizacji..." - rozgarnięty by napisał, że trwa szukanie miejsca…. Polska tródna jenzyka….

G
Gość

Po północnej stronie uliczki profesora Leszka Kuberskiego są takie fajne działki podzielone w okrąg ( przypadek ? ) tam cmentarz rozbudować.

N
Normalny

Przecież od dawna wiadomo, że będą to Wrzoski! Taka nagroda za przyłączenie do Opola. Król wiśnia z nikim i niczym się nie liczy!

G
Gość

A ja dziadka do dzisiaj trzymam w domu zabalsamowany jak lenin i biorę dobrą emeryturę za niego.

a
awea

Jak wirus z Wuhan wjedzie do Polski to nie starczy nawet na rok

G
Gość
28 stycznia, 19:27, Jan:

Niech miasto pozyska teren z AMW po byłym poligonie na Winowie tam hektarów nie zabraknie a i z poziomem wód gruntowych problemów być nie powinno...

To nie jest były poligon. Czynny i nawet często wykorzystywany przez atmię.

J
Jan

Niech miasto pozyska teren z AMW po byłym poligonie na Winowie tam hektarów nie zabraknie a i z poziomem wód gruntowych problemów być nie powinno...

G
Gość

A wystarczyłoby zagospodarować cały kamieniołom po zlikwidowanej cementowni Opole Groszowice.

Ilu nieboszczyków można by tam pomieścić? ...Od groma.

G
Gość

większy porządek w wytyczaniu nowych grobów (cmentarz przy ul. Grudzickiej) wykorzystywanie miejsc o których np. 50 lat nikt nie pamięta i nie trzeba tworzyc nowego cmentarza.

G
Gość

Czy tylko ja mam wrażenie, ze lid jest bez sensu?

G
Gość

Niech ludzie przestaną stawiać pomniki jak małe domy.

Dodaj ogłoszenie