Nowy kierunek na UO. Będą kształcili kadry dla inteligentnych branż

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Absolwenci kierunku obsługa biznesu mają zapewnić wsparcie organizacyjne, administracyjne i prawne firmom z branży budowlanej, rolno-spożywczej oraz mechanicznej.
Absolwenci kierunku obsługa biznesu mają zapewnić wsparcie organizacyjne, administracyjne i prawne firmom z branży budowlanej, rolno-spożywczej oraz mechanicznej. Pixabay
Od października na Wydziale Prawa i Administracji UO rusza obsługa biznesu. To innowacyjny kierunek studiów, którego celem jest wykształcenie nowego typu kadr dla opolskich przedsiębiorstw z tzw. inteligentnych branż.

Absolwenci kierunku obsługa biznesu mają zapewnić wsparcie organizacyjne, administracyjne i prawne firmom z branży budowlanej, rolno-spożywczej oraz mechanicznej.

- Najnowsze badania, mam na myśli Barometr Zawodów 2017, wyraźnie pokazują, że mamy deficyt kadr w tych kierunkach, na których chcemy kształcić. Potrzeba kierowników do zarządzania i obsługi biznesu, specjalistów ds. marketingu, PR, pracowników ds. finansowo-księgowych zwłaszcza ze znajomością języków. Brakuje także specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, spedytorów czy logistyków – mówi dr Marta Rostropowicz-Miśko z Uniwersytetu Opolskiego.

W piątek w Sali Senatu odbyła się prezentacja nowopowstałego kierunku, który ma tę lukę wypełnić.
Gośćmi byli m.in. jego współtwórcy, czyli przedstawiciele lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego, tj. Opolskiej Izby Gospodarczej, Izby Rzemieślniczej w Opolu, Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Związku Pracodawców w Opolu, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Studenci obsługi biznesu będą się kształcić w branżach kierunkowych: budowlanej, mechanicznej i spożywczej, ale zdobędą także ogólną wiedzę z zakresu prawa czy ekonomii.

- Po ukończeniu studiów, absolwent prócz teorii będzie mógł się wykazać rzetelną praktyką oraz znajomością języka zachodnioeuropejskiego na poziomie B2 (angielski lub niemiecki) oraz wschodnioeuropejskiego na poziomie B1.

– To kierunek, który nie tylko pozwoli dobrze prowadzić biznes, ale również go zrozumieć - zaznacza dr hab. Piotr Stec, prof. UO, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UO.

- Kierunek jest na czasie, a absolwenci będą mieli pełne ręce roboty – mówi Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.
Kierunek będzie realizowany przez trzy lata dzięki dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu pt. Uruchomienie Praktycznego Kierunku Obsługa Biznesu.

W ramach projektu opolscy przedsiębiorcy poprowadzą zajęcia z przedmiotów specjalizacyjnych i zapewnią praktyki (w sumie 450 godzin).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska