Nowy most nad Odrą w Opolu. Prace związane z budową mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Co z ekranami akustycznymi?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Nowy most nad Odrą w Opolu. Spółka PKP PLK wybrała wykonawcę inwestycji. Prace będą też prowadzona stacji kolejowej Opole Główne.
Nowy most nad Odrą w Opolu. Spółka PKP PLK wybrała wykonawcę inwestycji. Prace będą też prowadzona stacji kolejowej Opole Główne. Piotr Guzik
Warszawska firma Intop ma przebudować linię kolejową pomiędzy stacjami Opole Groszowice i Opole Zachodnie. Wartość całej inwestycji to blisko 275 mln zł. W jej ramach powstać ma nowy most kolejowy nad Odrą.

Spółka PKP PLK modernizuje linię kolejową E30 od Kędzierzyna-Koźla aż do Opola Zachodniego. Zadanie podzielono jednak na dwie części. Na pierwszej, pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a stacją Opole Groszowice, prace trwają już od dłuższego czasu. Wykonawcę drugiej części, od stacji w Groszowicach aż do Opola Zachodniego, wybrano niedawno. Została nim firma Intop z Warszawy.

- Prace obejmą kompleksową przebudowę linii czyli torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej, teletechniki. Istotnym zakresem jest przebudowa obiektów inżynieryjnych, czyli mostów i wiaduktów, oraz mniejszych obiektów, jak przepusty - wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowego mostu kolejowego nad Odrą. Konstrukcja ma nawiązywać wyglądem do istniejącej przeprawy. Przełożony na nią będzie jeden z dwóch torów biegnących po obecnym moście.

- Rozpoczęcie prac związanych z budową mostu planowane jest jeszcze w tym roku, a zakończenie do wiosny 2023 r. - zapowiada Mirosław Siemieniec.

Rzecznik PKP PLK informuje, że elementem inwestycji jest też wykonanie nowego peronu nr 1a na stacji Opole Główne. - Jego budowa nie wpłynie na zmiany w ruchu pociągów. Nowa krawędź peronowa powstanie równolegle do istniejącej krawędzi peronu nr 1. Podróżni dojdą podobnie jak do obecnego peronu nr 1 - informuje.

Na zlecenie kolei mają być też wybudowane ekrany akustyczne wzdłuż torów, od okolic wiaduktu nad ul. Krapkowicką aż do stacji Opole Zachodnie. Mieszkańcy pobliskich bloków zauważają, że ekrany mają powstać tylko po południowej stronie nasypu kolejowego.

- Będą osłaniać pojedyncze domy. A cały hałas będzie się odbijać w stronę bloków, w których mieszkają setki, jeśli nie tysiące osób - komentuje jeden z mieszkańców ul. Prószkowskiej.

Mirosław Siemieniec odpowiada, że ekrany będą montowane na podstawie wcześniej wykonanych badań. - Na etapie oceny oddziaływania na środowisko wykonano pomiary i analizę hałasu od ruchu kolejowego. Na tej podstawie ekrany będą wybudowane od strony południowej, zgodnie z decyzją środowiskową - mówi.

Rzecznik PKP PLK zapowiada, że po zakończeniu inwestycji odbędzie się analiza porealizacyjna, która oceni sytuację na linii i jej wpływ na klimat akustyczny otoczenia.

- Jeśli byłyby miejsca z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu hałasu ekrany zostaną zamontowane - deklaruje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska