Nowy paszport 2018. Można już składać wnioski. Jak zmienił...

  Nowy paszport 2018. Można już składać wnioski. Jak zmienił się paszport RP? [ZMIANY OD 5.11.18]

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Wróblewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Polski paszport 2018. Zauważalną zmianą w paszporcie będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia

  Polski paszport 2018. Zauważalną zmianą w paszporcie będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

  Każdy, kto od poniedziałku (5 listopada 2018) złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Polski paszport będzie teraz bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania. Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole.
  Polski paszport 2018. Zauważalną zmianą w paszporcie będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia

  Polski paszport 2018. Zauważalną zmianą w paszporcie będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

  Paszport będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie.

  Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza.

  Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

  Polski paszport 2018. Co się zmieni?  Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

  Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania – tym samym po raz pierwszy w historii mogliśmy sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu.

  Najwięcej głosów otrzymały:
  • Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił,
  • Gabriel Narutowicz
  • Orzełek Legionowy.


  W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające:
  • Bitwę Warszawską,
  • Order Virtuti Militari
  • twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.
  Mam już paszport, czy muszę go wymienić  Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór.

  Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli.

  Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

  Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.  źródło: x-news/TVN24

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo