Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy płot na placu zmodernizowanej Fampry w Kluczborku zawalił się [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nowy płot na terenie zrewitalizowanej dawnej Fampry zawalił się w nocy z piątku na sobotę.
Nowy płot na terenie zrewitalizowanej dawnej Fampry zawalił się w nocy z piątku na sobotę. fot. Marlena Giel
Ulewne deszcze podmyły grunt, przez co płot na zmodernizowanym niedawno terenie dawnej Fampry runął na sąsiednią działkę.

Nowy płot na placu zmodernizowanej niedawno byłej Fampry zawalił się w nocy z piątku na sobotę. Ulewne deszcze podmyły grunt i płot runął na sąsiednią działkę.

- Działkę kupiliśmy 2 miesiące temu. Z powodu koronawirusa nie można było wychodzić m.in. na place zabaw, więc chcieliśmy, żeby nasza 2-letnia córeczka mogła się bawić na działce - mówi Marlena Giel, mama Mai. - Dopiero się urządzaliśmy, a teraz to wszystko nam się zawaliło.

- Dzięki Bogu stało się to w nocy! Nie chcę nawet myśleć, co mogło się stać, gdyby nasza 2-letnia Maja bawiła się tam. Połowa działki zasypana gruzowiskiem z zawalonego płotu, który z kolei przewrócił ceglany płot naszej działki - dodaje Marlena Giel.

Chodzi o ogrodzenie gabionowe, zrobione z paneli z metalowej siatki, wypełnionych kamieniami.

W niedzielę na miejscu była straż pożarna, która zabezpieczyła rumowisko, a także policjanci, którzy sporządzili notatkę.

- Musieliśmy zabrać wszystkie zabawki i cenniejsze rzeczy, ponieważ zawalony płot zniszczył naszą szopę na narzędzia i altankę - mówi Marlena Giel.

Na miejscu byli już także urzędnicy z urzędu miejskiego, ponieważ teren przy ul. Pułaskiego należy do gminy Kluczbork.

- Sprawdzimy, co się tam dokładnie stało. Wstępne ustalenia są takie, że ulewne deszcze podmyły teren świeżo po budowie, obsunęła się skarpa, przez co zawalił się płot - mówi burmistrz Jarosław Kielar. - Płot zostanie oczywiście naprawiony.

- Co do wyrządzonych szkód, to jesteśmy oczywiście ubezpieczeni - dodaje burmistrz Kielar. - Porównując szkody, jakie ulewne deszcze wywołały w całym województwie, trzeba docenić, że nic większego nie stało się w Kluczborku.

Rewitalizacja poprzemysłowego terenu dawnej Fampry dopiero co się zakończyła. Dawne fabryki zostały przekształcone w Centrum Integracji Społecznej w Kluczborku:

  1. Zakład Aktywności Zawodowej (zakład pracy dla osób niepełnosprawnych),
  2. oraz świetlice środowiskowe Parasol.

Zobacz wjazd do dawnej Fabryki przed i po rewitalizacji (przesuwaj suwak na zdjęciu):

Z dawnych budynków fabrycznych Fampry większość wyburzono. Zostały tylko dwa budynki, które były w najlepszym stanie, a które gruntownie wyremontowano.

W największym budynku uruchomiony został już tutaj Zakład Aktywności Zawodowej, czyli zakład pracy dla niepełnosprawnych. Budynek ZAZ-u ma w sumie aż 700 metrów kwadratowych powierzchni. Z przodu budynku, od strony kina Bajka, będzie kawiarnia kinowa.

Naprzeciwko budynku ZAZ-u jest drugi wyremontowany budynek. Do tego budynku przeniosą się świetlice środowiskowe Parasol 1 i Parasol 2. Ciekawostką jest, że duża ściana Parasola będzie pełniła rolę ekranu w kinie plenerowym.

Na dużym placu za tymi budynkami jest parking, a za nim miasteczko ruchu drogowego, siłownia zewnętrzna i duży plac zabaw. Na 1,5 hektarowym terenie zasadzono też 70 drzew.

- Na samą przebudowę dawnej Fampry poszło ponad 10 milinów złotych, ale myślę, że efekt jest widoczny - podkreśla Jarosław Kielar.

W pierwszym etapie rewitalizacji Kluczborka w 2012 roku wyremontowano rynek, zabytkowy ratusz, park miejski i kilkanaście zabytkowych kamienic.

W drugim etapie rewitalizacji oprócz upiększania miasta kluczowe było zagospodarowanie zdegradowanego miejsca w mieście na cele społeczne.

Stąd właśnie pomysł zagospodarowania terenów dawnej Fampry przy ul. Piłsudskiego. Jest to prawie 1,5-hektarowy teren poprzemysłowy usytuowany niemal w centrum miasta (między kinem Bajka a halą sportową OSiR).

Na II etap rewitalizacji Kluczborka składają się 3 inwestycje:

  1. zagospodarowanie terenu poprzemysłowego dawnej Fampry,
  2. rozbudowa zabytkowej kaplicy przy ul. Katowickiej
  3. oraz modernizacja 6 podwórek na Osiedlu Północ.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” zakończyła już modernizację 6 podwórek na Osiedlu Północ. Chodzi o place pomiędzy ulicami: Broniewskiego, Prusa, Morcinka, Tuwima i Gałczyńskiego. Na placach między blokami powstały alejki spacerowe, boiska do siatkówki i piłki nożnej wraz z piłkochwytami, siłownie zewnętrzne oraz ścieżka do refleksoterapii z nasadzeniami oleofaktorycznymi. Zrobione zostały także drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe, plac do zawracania dla straży pożarnej.

Kluczborska parafia pw. MBWW również zakończyła remont kaplicy przy ul. Katowickiej. Dobudowano tam nową klatkę schodową oraz windę. Dzięki temu wierni mogą będą mogli wejść do Zakopianki, czyli do kaplicy urządzonej w stylu podhalańskim.

Zobacz halę dawnej Fabryki przed i po rewitalizacji (przesuwaj suwak na zdjęciu):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto