Nowy program - Komputer dla Homera 2010

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Zatwierdzono nowe zasady udzielania pomocy na rehabilitację zawodową i społeczną osób z dysfunkcją wzroku.

Pomoc finansowa udzielana w ramach programu "Komputer dla Homera 2010" osobom z dysfunkcją narządu wzroku na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego wraz z oprogramowaniem oraz urządzeń brajlowskich ma umożliwić im:
1. zatrudnienie i samodzielną pracę w różnych dziedzinach lub kontynuowanie dotychczasowej pracy zawodowej,
2. podjęcie lub kontynuowanie nauki oraz pogłębianie wiedzy,
3. zdobycie umiejętności pozwalających na usamodzielnienie się.

Adresaci programu:
1. Pełnoletnie, aktywne zawodowo lub uczące się osoby niepełnosprawne z dysfunkcją narządu wzroku lub połączeniem tej dysfunkcji i innych, posiadające aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
2. Osoby z tą dysfunkcją (także w połączeniu z innymi) do lat 18, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, uczące się.
3. Kobiety powyżej 60 roku życia, mężczyźni powyżej 65 roku życia mogą uczestniczyć w programie, o ile są zatrudnieni.
Żeby wziąć w nim udział muszą udokumentować, że spełniają kryteria.

Formy pomocy
Dofinansowanie udzielane jest na:
1. zakup sprzętu komputerowego, elektronicznego (w tym urządzeń lektorskich) i oprogramowania, urządzeń brajlowskich;
2. szkolenia w zakresie obsługi kupionego sprzętu

Wysokość dofinansowania
Maksymalna kwota zależy od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.

Udział własny konieczny
Jego wysokość zależy od wysokości dochodów w rodzinie i ceny brutto zakupionego przedmiotu oraz tego, który raz niepełnosprawny korzysta z pomocy w ramach programu PFRON.

Udział własny wnioskodawcy (w złotych) w przypadku zakupu sprzętu i oprogramowania urządzeń brajlowskich, nie może być niższy niż zadeklarowany przez wnioskodawcę, z wyjątkiem sytuacji, gdy PFRON przyzna dofinansowanie w wysokości niższej, niż wynikająca z wyliczenia.
W takim przypadku udział własny, może być proporcjonalnie zmniejszony. Jeżeli łączna wartość uzyskanego dofinansowania w ramach programu przekracza kwotę 10.000 zł, zabezpieczeniem udzielonego dofinansowania jest weksel własny in blanco.

Kto nie dostanie dofinansowania?
Wnioskodawcy:
1. którzy w przeszłości, zawarli umowę z PFRON i nie została ona rozwiązana z ich winy - wykluczenie obowiązuje w ciągu 3 lat, licząc od końca roku, w którym wygasło zobowiązanie wobec PFRON,
2. którzy posiadają wymagalne zobowiązania wobec PFRON,
3. ubiegający się o ponowne udzielenie pomocy z funduszy PFRON na ten sam cel, jeśli wcześniej zawarta z PFRON umowa (w ciągu ostatnich 10 lat - licząc od dnia złożenia wniosku w ramach programu) została rozwiązana z ich winy - wykluczenie obowiązuje w ciągu 3 lat, licząc od końca roku, w którym wygasła karencja w uzyskaniu funduszy PFRON na ten sam cel.

Kiedy powtórnie można korzystać z programu?
1. Po 3 latach, w przypadku sprzętu komputerowego, elektronicznego i oprogramowania licząc od końca roku, w którym po raz ostatni PFRON udzielił pomocy na ten sam cel,
2. Po 6 latach, w przypadku urządzeń brajlowskich, z takim samym zastrzeżeniem jak wyżej

Ważne
O dofinansowanie przed upływem omówionych wyżej okresów mogą ubiegać się wnioskodawcy:
1. którzy z powodu pogorszenia stanu zdrowia (konieczne zaświadczenie okulisty), nie mogą korzystać z posiadanego sprzętu komputerowego i/lub oprogramowania
2. którzy wskutek zdarzeń losowych utracili sprzęt komputerowy albo uległ on zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym użytkowanie.
Szczegółowe informacje o tym programie znajdziecie na stronie internetowej funduszu: www.pfron.org.pl w II kwartale bieżącego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska