Nowy program PiS 500 PLUS na każde dziecko. Wypłaty dopiero...

  Nowy program PiS 500 PLUS na każde dziecko. Wypłaty dopiero we wrześniu. Będzie wyrównanie za 3 miesiące, czyli 1500 zł [18.03.2019]

  js

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  500 plus dla każdego dziecka. Elżbieta Rafalska i Jarosław Kaczyński ogłosili nowy program 500 plus.

  500 plus dla każdego dziecka. Elżbieta Rafalska i Jarosław Kaczyński ogłosili nowy program 500 plus. ©Piotr Smolinski

  500 plus na każde dziecko – zmiany w programie, ogłoszone przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji PiS, niedługo wejdą w życie. Rząd zaczyna w szczegółach opisywać, w jaki sposób rodzice będą mogli uzyskać 500 plus na każde dziecko. Elżbieta Rafalska zadeklarowała, że 500 plus dla każdego dziecka zostanie wprowadzone w najbliższym możliwym terminie. Co wiemy na pewno?
  500 plus dla każdego dziecka. Elżbieta Rafalska i Jarosław Kaczyński ogłosili nowy program 500 plus.

  500 plus dla każdego dziecka. Elżbieta Rafalska i Jarosław Kaczyński ogłosili nowy program 500 plus. ©Piotr Smolinski

  W trakcie konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił ze sceny, że PiS ma zamiar przyznać 500 plus dla każdego dziecka. W piątek, 1.03.2019 r. rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk tłumaczyli szczegóły „piątki Kaczyńskiego”.

  500 plus na każde dziecko – pieniądze będą, ale od września  Kopcińska i Dworczyk zapewnili w Sejmie, że pieniądze na 500 plus dla pierwszego dziecka będą wypłacane jeszcze w tym roku. Potwierdziła to minister Elżbieta Rafalska, która we wtorek, 5.03.2019 wypowiedziała się o 500 plus na konferencji prasowej.

  Co istotne – termin lipcowy to termin wejścia w życie zmian. Świadczenia z budżetu przeznaczonego na 500 plus będą dostępne już od drugiej połowy roku. Rząd zdecydował się wypłacić 500 plus także na pierwsze dziecko we wrześniu - z trzymiesięcznym wyrównaniem. Rodzice otrzymają we wrześniu aż trzykrotność świadczenia, a więc 1500 złotych.

  Jak ustalił "Superexpress", aby pieniądze trafiły na konta rodziców jeszcze w lipcu, wnioski o 500 plus na każde dziecko musiałyby być składane w maju. A to koliduje z dotychczasowymi terminami składania wniosków. Stąd opóźnienie i wypłata wrześniowa z wyrównaniem.
  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla, że żeby uzyskać świadczenie, konieczne będzie złożenie wniosku. Będzie można je składać:
  • przez internet,
  • w gminie,
  • listownie.


  Z formularza znikną pola dotyczące zarobków rodziców. Świadczenia ma być w założeniu przyznawane wszystkim, bez względu na dochody w rodzinie.


  500 plus na każde dziecko to nie jedyny pomysł rządu  Oprócz 500 plus dla każdego dziecka Jarosław Kaczyński ogłosił listę innych projektów PiSu. Zostały one okrzyknięte mianem „piątki Kaczyńskiego”. O jakich projektach mowa?
  • wprowadzenie 500 plus już od pierwszego dziecka w rodzinie;
  • wprowadzenie trzynastej emerytury dla emerytów o najniższym świadczeniu (1100 zł);
  • przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych PKS;
  • obniżenie lub zredukowanie podatku PIT dla pracowników do 26 r. ż.
  • podwyższenie kosztów uzyskania przychodów przez pracowników


  „Piątka Kaczyńskiego” z miejsca wywołała poruszenie w mediach. Śmiałe obietnice wyborcze, cechujące się przede wszystkim sporymi nakładami finansowymi (spekuluje się, że PiS weźmie pieniądze na opłacenie swoich planów m.in. z rezerw celowych budzetu) mają przynieść zwycięstwo partii rządzącej w najbliższych wyborach. 5 marca 2019 r. premier Mateusz Morawiecki podał daty wprowadzenia zmian, powietrdzając tym samym nowe plany wyborcze PiS.
  500 plus dla każdego dziecka to zły pomysł? Najnowszy sondaż mówi o podzielonej opinii społecznej  SW Research przeprowadziło badanie dla Rp.pl dotyczące 500 plus dla każdego dziecka. Okazuje się, że aż 32% Polaków nie popiera rozszerzenia przyznawania swiadczeń 500 plus. 13% jest niezdecydowanych, 55% opowiada się za zmianami.

  Swoje niezadowolenie związane z takim sposobem wydawania publicznych pieniędzy wyrazili m.in. nauczyciele. Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdził, że obietnice PiS są szczodre, ale pomijają potrzeby wielu grup.

  Sławomir Broniarz na next.gazeta.pl: Przez ostatni czas my, nauczyciele, słyszeliśmy, że nie ma w budżecie pieniędzy na podwyżkę płac. Teraz nagle te pieniądze znajdują się, ale nie dla nauczycieli. Kwestia ekonomicznych wyliczeń budżetowych to jedno. Wybory, które dzięki obietnicom chce wygrać jesienią PiS, to drugie. To nie jest dalekosiężne myślenie o realnych zmianach.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo