Targi nto - nowe

Nowy rok bez nałogu

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Częste postanowienie noworoczne podejmowane przez Polaków dotyczy rzucenia palenia. Znowu nadarza się taka okazja.

Dziecko też cierpi
- każdego roku rodzi się w Polsce 120-140 tysięcy dzieci, których matki paliły w czasie ciąży
- dzieci tych matek były narażone na kontakt z 4 tys. substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym
- dzieci tych matek urodziły się mniejsze i słabsze; są gorzej przygotowane do życia

Z badań Instytutu Pentor wynika, że na zerwanie z tym nałogiem decyduje się co czwarty palacz, ale potem połowa z tych osób jednak rezygnuje, bo brakuje im wytrwałości. A największe kłopoty w wytrwaniu w postanowieniu by nie palić, mają osoby w wieku 30-49 lat.
Aby temu zaradzić, w ramach kompleksowej kuracji organizowanej przez jedną z firm farmaceutycznych pod hasłem: "Nie pal" zostanie uruchomiony specjalny numer telefonu (0)801 643 725, pod którym od 1 stycznia 2004 roku codziennie w godzinach 9-17 będzie dyżurował psycholog. Udzieli on porad i wskazówek, jak wytrwać w podjętym postanowieniu. Natomiast przez całą dobę za pośrednictwem tej infolinii będzie można się skontaktować z konsultantem, który przekaże wszelkie informacje na temat kuracji "Nie pal".
Z myślą o palaczach, zamierzających zerwać z nałogiem, została uruchomiona specjalna strona internetowa www.niguitin.pl. Czytając zamieszczone w tym serwisie pamiętniki online osób rzucających palenie, będzie można dzień po dniu śledzić ich walkę z papierosami. Każdy, kto zarejestruje się na stronie, uzyska możliwość zapisania się do zindywidualizowanego planu rzucania palenia "Zdecydowanie nie pali". Za jego pośrednictwem będzie można uzyskać specjalistyczne porady i wsparcie psychiczne w postaci cotygodniowych wiadomości z radami, jak przetrwać najtrudniejszy okres walki z uzależnieniem.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska