sportowy24
  Nowy stadion Odry Opole przy ulicy Północnej - architekci,...

  Nowy stadion Odry Opole przy ulicy Północnej - architekci, władze i mieszkańcy rozmawiali o koncepcji

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W poniedziałek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, na zaproszenie prezydenta Opola oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Opolu, miała miejsce publiczna dyskusja na temat wybranej koncepcji budowy stadionu piłkarskiego przy ul. Północnej w Opolu.
  - Wybór zwycięskiej koncepcji był trafny, bo jej autorom udało się zaproponować formę jednoznacznie oryginalną, a początek intelektualnej zabawy nad nią wziął się z charakterystycznego zadaszenia nad sceną opolskiego amfiteatru w formie paraboloidy-hiperbolicznej - powiedział krakowski architekt Kazimierz Łatak, który był w komisji oceniające koncepcje stadionu.  Na spotkaniu byli też autorzy zwycięskiej koncepcji. Jeden z nich, Piotr Czarnecki, mówił, że stadion piłkarski to swoista maszyna do rozrywki, ale jest też ikoną i wizytówką każdego nowoczesnego miasta, którą chwalą się jego władze i mieszkańcy.

  - Zaproponowaliśmy formę prostą, ale elegancką, taką która nie konkuruje z innymi atrakcjami Opola, czy jego zabytkami
  - mówił Piotr Czarnecki. - Stadion spełnia też wszystkie współczesne wymagania, zarówno te do uprawiania sportu jak i kibicowania.

  Jego elewacja zrobiona ma być z siatki z tworzyw sztucznych, która daje możliwość dobrego oświetlenia bryły stadionu i zmian jego barw, tak jak na przykład w przypadku Allianz Areny w Monachium.

  Przed obiektem autorzy koncepcji zaproponowali parking na 800 samochodów. Co ciekawe, jego podłoże ma być zielone, tak by przypominało murawę.

  - Stadiony są wykorzystywane raz na dwa tygodnie, może trochę częściej, natomiast przez większość czasu stoją opustoszałe, a betonowe parkingi robią przygnębiające wrażenie, tu chcemy tego uniknąć - wyjaśniał Piotr Czarnecki.

  Na spotkaniu była też możliwość zadawania pytań. Opolan interesowało np. to, czy siatkowa elewacja stadionu jest trwała i jak dbać o jej czystość.

  - Materiał z tworzyw sztucznych jest łatwy w utrzymaniu czystości, można go myć np. wodą pod ciśnieniem, ma też 30-letnią gwarancję - odpowiedział architekt.

  Kolejnego uczestnika spotkania interesowało, czy stadion w razie potrzeby może być rozbudowany (teraz przewidziany jest na ponad 12 tys. miejsc). Tutaj głos zabrał prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który powiedział, że nie ma takiej potrzeby, a zaplanowana liczba miejsc jest optymalna dla takiego miasta jak Opole.

  W dyskusji wzięli tez udział mieszkańcy terenów, które sąsiadują z miejscem, w którym ma zostać wybudowany stadion i wyrazili swoje obawy.

  - Czy podczas projektowania obiektu wzięto pod uwagę to, w jaki sposób zapewnić nam ciszę i spokój, by nie docierały do naszych domów odgłosy piłkarskich widowisk? - pytał jeden z nich.

  Kolejna mieszkanka powątpiewała, czy budowa takiego obiektu za kilkadziesiąt milionów złotych to nie jest aby fanaberia i czy ten na ul. Oleskiej nie jest wystarczający.

  - W zamian można by na przykład wybudować szpital - mówiła.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!