sportowy24
  Nowy stadion Odry Opole przy ulicy Północnej - architekci,...

  Nowy stadion Odry Opole przy ulicy Północnej - architekci, władze i mieszkańcy rozmawiali o koncepcji

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W poniedziałek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, na zaproszenie prezydenta Opola oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich oddział w Opolu, miała miejsce publiczna dyskusja na temat wybranej koncepcji budowy stadionu piłkarskiego przy ul. Północnej w Opolu.
  - Wybór zwycięskiej koncepcji był trafny, bo jej autorom udało się zaproponować formę jednoznacznie oryginalną, a początek intelektualnej zabawy nad nią wziął się z charakterystycznego zadaszenia nad sceną opolskiego amfiteatru w formie paraboloidy-hiperbolicznej - powiedział krakowski architekt Kazimierz Łatak, który był w komisji oceniające koncepcje stadionu.  Na spotkaniu byli też autorzy zwycięskiej koncepcji. Jeden z nich, Piotr Czarnecki, mówił, że stadion piłkarski to swoista maszyna do rozrywki, ale jest też ikoną i wizytówką każdego nowoczesnego miasta, którą chwalą się jego władze i mieszkańcy.

  - Zaproponowaliśmy formę prostą, ale elegancką, taką która nie konkuruje z innymi atrakcjami Opola, czy jego zabytkami
  - mówił Piotr Czarnecki. - Stadion spełnia też wszystkie współczesne wymagania, zarówno te do uprawiania sportu jak i kibicowania.

  Jego elewacja zrobiona ma być z siatki z tworzyw sztucznych, która daje możliwość dobrego oświetlenia bryły stadionu i zmian jego barw, tak jak na przykład w przypadku Allianz Areny w Monachium.

  Przed obiektem autorzy koncepcji zaproponowali parking na 800 samochodów. Co ciekawe, jego podłoże ma być zielone, tak by przypominało murawę.

  - Stadiony są wykorzystywane raz na dwa tygodnie, może trochę częściej, natomiast przez większość czasu stoją opustoszałe, a betonowe parkingi robią przygnębiające wrażenie, tu chcemy tego uniknąć - wyjaśniał Piotr Czarnecki.

  Na spotkaniu była też możliwość zadawania pytań. Opolan interesowało np. to, czy siatkowa elewacja stadionu jest trwała i jak dbać o jej czystość.

  - Materiał z tworzyw sztucznych jest łatwy w utrzymaniu czystości, można go myć np. wodą pod ciśnieniem, ma też 30-letnią gwarancję - odpowiedział architekt.

  Kolejnego uczestnika spotkania interesowało, czy stadion w razie potrzeby może być rozbudowany (teraz przewidziany jest na ponad 12 tys. miejsc). Tutaj głos zabrał prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który powiedział, że nie ma takiej potrzeby, a zaplanowana liczba miejsc jest optymalna dla takiego miasta jak Opole.

  W dyskusji wzięli tez udział mieszkańcy terenów, które sąsiadują z miejscem, w którym ma zostać wybudowany stadion i wyrazili swoje obawy.

  - Czy podczas projektowania obiektu wzięto pod uwagę to, w jaki sposób zapewnić nam ciszę i spokój, by nie docierały do naszych domów odgłosy piłkarskich widowisk? - pytał jeden z nich.

  Kolejna mieszkanka powątpiewała, czy budowa takiego obiektu za kilkadziesiąt milionów złotych to nie jest aby fanaberia i czy ten na ul. Oleskiej nie jest wystarczający.

  - W zamian można by na przykład wybudować szpital - mówiła.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal