Nowy starosta kluczborski Mirosław Birecki: - Przyszedłem posprzątać w powiecie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Powiat kluczborski jest w najgorszej sytuacji finansowej spośród wszystkich powiatów na Opolszczyźnie! - ocenia ostro nowy starosta kluczborski Mirosław Birecki. Mirosław Dragon
- Powiat kluczborski jest w najgorszej sytuacji finansowej spośród wszystkich powiatów na Opolszczyźnie! - ocenia ostro nowy starosta kluczborski Mirosław Birecki.

PSL stracił władzę w powiecie kluczborskim po 19 latach. Na korytarzach w starostwie powiatowym mówi się, że będą głębokie zmiany. Będą? Jeśli tak, to jakie?
Przede wszystkim muszę powiedzieć, że sytuacja finansowa powiatu kluczborskiego jest krytyczna. Przeprowadzimy audyt finansowy, żeby zrobić bilans otwarcia.

Skoro dopiero będzie audyt, to skąd wiadomo, że sytuacja jest krytyczna?
Wystarczyło się zapoznać z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz dokumentami wydziału finansowego. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że budżet powiatu w tym roku nie domknie się. Od lipca stary zarząd powiatu z byłym starostą Piotrem Pośpiechem próbował zaciągnąć 4,5 miliona zł kredytu. Bez skutku, żadna instytucja finansowa nie chciała pożyczyć pieniędzy,

Ale przecież od wielu lat powiat kluczborski balansuje na granicy zadłużenia, a mimo to poprzedni starosta Piotr Pośpiech realizował wiele inwestycji. Sam przyznawał, że jest ryzykantem, jednak budżet powiatu co roku domykał się.
Stajemy na głowie, żeby zamknąć tegoroczny budżet. Żeby zwiększyć możliwości kredytowe w celu zamknięcia roku rada powiatu musiała podjąć uchwałę o wprowadzeniu hipoteki na 4 budynkach powiatowych: na Powiatowym Urzędzie Pracy, Kluczborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, dworcu autobusowym PKS-u Kluczbork i budynku biurowym przy ul. Jagiellońskiej, w którym mieści się Zarząd Dróg Powiatowych, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i Powiatowy Inspektorat Weterynarii.
W kasie powiatu nie ma pieniędzy. Trzeba wziąć kredyt, żeby zamknąć budżet.

Nowy starosta oznacza cięcia w powiecie?
Trzeba wprowadzić program oszczędnościowy. Oszczędności powinny zostać wprowadzone o wiele wcześniej, ale rozumiem, że w roku wyborczym byłyby niepopularne… My nie mamy wyjścia.

Starostwo przykręci kurek z pieniędzmi na inwestycje?
Niestety tak, ale za inwestycje zrealizowane w 2018 r. trzeba zapłacić wielomilionowe faktury na początku 2019 roku Trzeba będzie znaleźć około 10 milionów zł na zapłatę za nowe autobusy dla PKS-u Kluczbork, na ścieżkę rowerową w Gierałcicach, na ścieżkę przy ul. Jana Pawła II i tak dalej.

Poprzedni starosta Piotr Pośpiech był właśnie chwalony za pełne rozmachu inwestycje.
Tylko że powiat doszedł do granicy finansowych i kredytowych możliwości. Pokażemy rzeczywiste zadłużenie powiatu, a nie tylko te, które wlicza się wg ustaw. Powiat kluczborski jest w najgorszej sytuacji finansowej spośród wszystkich powiatów na Opolszczyźnie!

Urzędnicy boją się, że będą zwolnienia w starostwie. Będą?
Starostwo Powiatowe zatrudnia 107 osób. Na razie odeszła tylko rzeczniczka starostwa Monika Kluf – i to sama zrezygnowała z pracy [od początku 2018 roku Monika Kluf pracowała w starostwie na pół etatu - red.]. Nie wykluczam zmian personalnych w starostwie i w jednostkach podległych.
Będą odejścia na emeryturę tych urzędników, którzy osiągną wiek emerytalny. Takich osób już w przyszłym roku będzie kilka. W tym skarbnik powiatu Wanda Słabosz. Przyjrzę się nie tylko pracownikom starostwa, ale także instytucji powiatowych.
Przyjrzę się także funkcjonowaniu spółek powiatowych: PKS-u, Powiatowemu Centrum Zdrowia, czyli szpitalowi.

Dyrektor Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Paweł Wąsiak został wójtem gminy Łubniany. Kto będzie nowym szefem inkubatora.
Na razie p.o. dyrektora został Przemysław Słabosz.

Syn skarbniczki powiatu?
Tak. Taką decyzję podjął poprzedni Zarząd Powiatu. 20 listopada, dwa dni przed moim wyborem na starostę.

Padają zarzuty, że do zarządu powiatu wchodzi ktoś, kto nie ma mandatu radnego. W przeszłości tak samo krytykowano Piotra Pośpiecha, kiedy do zarządu przyjmował Artura Nowaka z PO, który wówczas też nie zdobył mandatu radnego. Pan w tegorocznych wyborach startował dopiero z 5. miejsca i też nie dostał się do rady powiatu.
Wybór starosty to nie bezpośrednie wybory burmistrza. Starostę wybierają radni powiatowi i mają prawo wybrać kogoś spośród siebie lub spoza rady.

Były starosta Piotr Pospiech zarzucił panu na sesji inauguracyjnej, że został pan przyniesiony w teczce przez burmistrza Kielara. W domyśle: że to burmistrz Kluczborka będzie rządził z tylnego siedzenia.
Po pierwsze – Powiatem rządzi zarząd powiatu a nie sam starosta.
Po drugie – chcę współpracować ze wszystkimi gminami powiatu, również z Kluczborkiem.
Po trzecie - równie dobrze można powiedzieć, że Piotr Pośpiech został przyniesiony w teczce przez Stanisława Rakoczego.
A marszałek Rakoczy chyba nie rządził powiatem z tylnego siedzenia?

Całkiem nowy zarząd powiatu w Kluczborku. Poznaj nowego star...

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc1981

Może jak Pan starosta chce posprzątać to niech on i cala rada na poczatek obniżą sobie wynagrodzenie i diety, niech pokażą że można trzeba oszczędzać,

g
gosc1981

Nie ma co rozróżniac jak to ta sama klika pana burmistrza, jedni pozazdrościli drugim, obydwa samorządy są zadłużone po uszy ale stać ich, mogą tylko się bardziej zadłużyc,

S
SONIA

Rozrozniamy rade miasta od rady powiatu

Dodaj ogłoszenie