Nowy tomograf w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu już pracuje

OPRAC.:
Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
We wtorek oddano do użytku nowy tomograf komputerowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Urządzenie już pracuje i pomaga w diagnozowaniu pacjentów. Wykonano na nim już około 300 badań.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera mówi, że nowy tomograf będzie zabezpieczać Szpitalny Oddział Ratunkowy, a w okresie epidemii pomoże diagnozować zwłaszcza pacjentów z koronawirusem, bo jest do tego przystosowany.

Całość została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego, marszałek przekazał nam na walkę z COVID-19 prawie 5 milionów złotych, z czego zakupiliśmy właśnie tomograf, ale także respiratory czy potrzebne środki ochrony osobistej – mówi dyrektor Madera.

Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w USK podkreśla, że nowe urządzenie to 64-warstwowy tomograf, który pozwala badać pacjentów, którzy są podejrzani o COVID-19.

- Objawy mogą być bardzo szybko rozpoznane właśnie na podstawie obrazu tomografii komputerowej. Ten tomograf posiada bardzo dużo rozwiązań technologicznych, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas badania i które pozwalają nam uzyskać obrazy bardzo dobrej jakości. Możemy na nim wykonać praktycznie wszystkie badania – wyjaśnia.

Tomograf to kolejna pomoc samorządu województwa dla rozwoju opieki zdrowotnej w regionie. Ponad 1 milion złotych na jego zakup pochodzi z RPO, a został kupiony z w ramach dużego projektu unijnego, którego łączny koszt to ponad 9 milionów złotych.

Wspieramy wszystkie szpitale w województwie opolskim – te samorządowe, te prywatne i te resortowe. Bo zdrowie mieszkańców jest najważniejsze – podkreśla wicemarszałek Roman Kolek.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że pomoc dla szpitali na walkę z COVID-19 była możliwa dzięki dobrej współpracy w regionie i dzięki szybkim decyzjom Komisji Europejskiej, które pozwoliły nam poprzesuwać pieniądze i wesprzeć szpitale w zakupie koniecznego sprzętu i środków ochrony.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny znalazł się w pierwszej grupie placówek ochrony zdrowia, którym mogliśmy pomóc. To były te szpitale, które już realizowały unijne projekty infrastrukturalne i można im było zwiększyć kwoty dotacji. Dzięki temu m.in. mogliśmy właśnie kupić trzy tomografy – ten dla USK, dla opolskiego Szpitala Wojewódzkiego i szpitala w Nysie. Sprzęt pozostanie na lata i będzie służył mieszkańcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska