Naukę na studiach dualnych prowadzą obecnie studenci kierunku finanse i rachunkowość I stopnia na WSB w Opolu. Wszyscy oni widzą wiele korzyści. Pierwszy rok nauki już niemal za nimi. - Dziś samo studiowanie to już za mało. Trzeba wyróżnić się czymś więcej już w trakcie lat spędzonych na uczelni - uważa Marek Orlik, student I roku finansów i rachunkowości na WSB w Opolu. - Wybierając studia dualne kluczowe były dla mnie praktyki w konkretnych firmach. Chciałbym pracować w księgowości i jestem przekonany, że tak dobrze się przygotuję do zawodu. O pracę raczej również jestem spokojny. Księgowość jest w każdej firmie. Bez niej przecież ani rusz.
Studia dualne kończą się po trzech latach zdobyciem tytułu licencjata. - Od studiów w tradycyjnej formie różnią się tym, że kształcenie jest dwutorowe - wyjaśnia dr Jolanta Bodzianny, wykładowca na finansach i rachunkowości w WSB w Opolu. - Oznacza to, że osoby, które wybrały taką formę nauczania, zajęcia mają i na uczelni, i w siedzibie konkretnej firmy. Atutem jest tu z pewnością nabycie konkretnych umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych oraz odnalezienie się w środowisku pracy.
Projekt uczelnia rozpoczęła w roku akademickim 2019/2020. I to właśnie staże w firmach są jednym z jego kluczowych założeń. Prowadzone są w trybie dziennym, w tygodniu i przez cztery dni. Na naukę na uczelni zostaje jeden dzień. - Zajęcia praktyczne rozpoczną się w trzecim semestrze nauki studiów pierwszego stopnia, czyli na drugim roku studiów licencjackich, w listopadzie 2020 roku - mówi dr Jolanta Bodzianny. - W ramach staży poza uczelnią, studenci będą realizować po dwa przedmioty w semestrze trzecim i czwartym oraz jeden w piątym.
Wśród takich praktycznych zajęć poza siedzibą WSB w Opolu, w kolejnych semestrach będą między innymi: sprawozdawczość finansowa, rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw, systemy finansowo-księgowe, zaawansowane systemy finansowo-księgowe czy rozliczenia świadczeń pracowniczych.
Zaletą nauki poza uczelnią jest poznanie różnych stanowisk pracy i związanych z nimi zakresów obowiązków. - Wybór firm i instytucji będzie naprawdę duży. Mowa o szeroko rozumianej branży samorządowej - informuje Elżbieta Modrzejewska z Biura Karier WSB w Opolu, koordynatorka studiów dualnych, odpowiedzialna m.in. za kontakty studentów i uczelni z konkretnymi firmami.
Dość powiedzieć, że na tę chwilę to np. urzędy skarbowe na terenie Opolszczyzny, Izba Administracji Skarbowej, biura rachunkowe czy działy księgowości w firmach handlowo-usługowych.
- Nasi studenci mają wyjątkową szansę, by poznać charakter danej firmy przed rozpoczęciem pracy zawodowej. Dzięki konfrontacji teorii z praktyką, może się przecież okazać, że ktoś marzył o pracy w danym dziale, wcale się do niego nie nadaje lub wręcz przeciwnie - upewni się, że w danym obszarze chce pracować - mówi koordynatorka studiów dualnych.
Dodatkową zaletą projektu jest fakt, że studenci otrzymają stypendium stażowe. Dr Tomasz Rólczyński, menedżer i wykładowca kierunku, na którym prowadzone są studia dualne podkreśla, że atrakcyjne dla młodych jest szczególnie poznawanie specyfiki miejsca pracy. W tym mieści się m.in. kultura organizacyjna firmy czy choćby wykorzystywane w niej oprogramowanie.
- W ten sposób studenci poznają miejsce zatrudnienia z punktu widzenia pracodawcy a nie jedynie z wiedzy teoretycznej przekazanej na uczelni, choć tu warto zaznaczyć, że zajęcia na WSB najczęściej prowadzą praktycy - mówi dr Tomasz Rólczyński.
Wykładowcy zauważają, że studia dualne przynoszą korzyści dla wszystkich: i dla pracodawców, i dla studentów. - Już na studiach można się związać z konkretnym miejscem, podczas praktyk dobrze się zaprezentować potencjalnemu szefowi. Z kolei pracodawca ma szansę wykształcić pod kątem swoich wymagań nowego członka swojego zespołu - zauważa menedżer kierunku.
O tym, że dziś to uczelnie wyższe muszą wychodzić naprzeciw wymaganiom rynku pracy i wygórowanym oczekiwaniom studentów, przekonana jest również wicekanclerz WSB w Opolu. - Stale poszerzamy ofertę uczelni tak, by ją uatrakcyjnić i być na bieżąco z trendami edukacyjnymi. Mamy pełną świadomość tego, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy, szczególnie obecnie. Nasi wykładowcy to w większości praktycy z wieloletnim stażem, którzy poza murami uczelni prowadzą własne biznesy w różnych branżach. Natomiast studia dualne to kolejny dowód na to, że stawiamy na praktyczne kształcenie - podsumowuje Małgorzata Jagusch.
Dodajmy, że absolwenci studiów dualnych mogę kontynuować naukę na nowo otwartych studiach magisterskich na finansach i rachunkowości.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?