Nysa > Jerzy Sznerski chce otworzyć zakład produkujący polimery

Krzysztof Strauchmann [email protected]
Cały czas udoskonalamy nasz produkt - zapewnia Jerzy Sznerski. - Moim marzeniem jest własna odlewnia i takie rozbudowanie firmy, żeby za 10 lat zatrudniać tysiąc osób. Fot. nto
Cały czas udoskonalamy nasz produkt - zapewnia Jerzy Sznerski. - Moim marzeniem jest własna odlewnia i takie rozbudowanie firmy, żeby za 10 lat zatrudniać tysiąc osób. Fot. nto
Wynalazca z Nysy Jerzy Sznerski wygrał prestiżowy konkurs i został Mikroprzedsiębiorcą Roku 2011. W planach ma teraz otwarcie zakładu.

Drugiego lipca w dwóch odlewniach żeliwa w Gladbach w Niemczech wynalazca z Nysy Jerzy Sznerski rozpoczyna swoje próby technologiczne.

Chce przekonać koncern Rockwool International, że zastosowanie wynalezionego przez niego polimeru AnVer przyniesie 15 procent oszczędności w zużyciu koksu do produkcji wełny mineralnej.

- Jeśli się uda, jeśli koncern podpisze umowę na wykorzystanie polimeru AnVer przy produkcji wełny mineralnej, otworzę w gminie Nysa zakład produkujący polimery - zapowiada Jerzy Sznerski.

Rockwool to największy na świecie producent wełny mineralnej. W różnych krajach koncern ma w sumie 44 piece żeliwiaki do produkcji wełny mineralnej.

Jerzy Sznerski już prowadził dwudniowe, wstępne próby wykorzystania AnVeru dla pieców koncernu Rockwool w Malezji. Udało się tam zmniejszyć zużycie koksu o 12,5 procent. Dodatkowo o 25 procent wzrosła wydajność pieców, co znaczy, że ze 100 kilogramów materiału do produkcji udało się uzyskać 85 kilogramów, zamiast dotychczasowych 68 kilogramów wełny.

- Koncern uzależnia swoją decyzję o współpracy od wyników lipcowych prób, które potrwają trzy tygodnie - mówi Jerzy Sznerski. - Przekonanie ich nie jest łatwe. Mają 300 swoich inżynierów, którzy od wielu lat pracują nad optymalizacją technologii produkcji.

Medal dla Sznerskiego w Norymberdze

Nyski wynalazca szacuje, że rocznie koncern Rockwoool może potrzebować ok. 700 ton AnVeru. Dotychczas w Indiach wyprodukowano łącznie ok. 200 ton AnVeru.

Przy takim zapotrzebowaniu Sznerski chce przenieść produkcję polimeru do Polski, do nowego zakładu pod Nysą. Wełny mineralne to zresztą nie jest jedyny potencjalny rynek zbytu dla polimeru, którego stosowanie może poważnie ograniczyć zużycie koksu. AnVer ma obecnie 18 różnych odmian.

Firma Sznerski-Guss Mikroprzedsiębiorcą Roku 2011

Jego wykorzystaniem interesują się Amerykanie, którzy badają możliwość kupienia na terenie Polski elektrowni węglowych. Polimer może być stosowany w hutach, odlewniach, przy produkcji cementu.

- Cały czas udoskonalamy nasz produkt - zapewnia Jerzy Sznerski. - Moim marzeniem jest własna odlewnia i takie rozbudowanie firmy, żeby za 10 lat zatrudniać tysiąc osób.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska