Nysa międzynarodowa. Konferencja na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

Krzysztof Strauchmann
Spotkanie autorskie z pisarzem Stefanem Chwinem w ramach konferencji o przenikaniu kultur.
Spotkanie autorskie z pisarzem Stefanem Chwinem w ramach konferencji o przenikaniu kultur. Archiwum
Z wykładami przyjechało 35 prelegentów z Polski, Niemiec, Austrii i Czech, były spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami, wystawa muzealna.

Zakończona w sobotę w Nysie międzynarodowa konferencja „Przestrzenie kultury. Przestrzenie kulturowe” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem.

- Multikulturowość, przenikanie kultur analizowane na przykładach od antyku po czasy współczesne. Zaproponowany przez nas temat spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem środowisk naukowych. Wielu naukowców z różnych krajów i ośrodków podejmuje tę problematykę w swojej bieżącej pracy – mówi dr Beata Giblak z filologii germańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, która przygotowywała trzydniową konferencję naukową. – To było bardzo ważne spotkanie nie tylko dla germanistów. Prelegenci podejmowali aspekty psychologiczne czy socjologiczne, związane z masowym przemieszczaniem się ludności i wynikającą z tego traumą. Pozwoliło nam to spojrzeć na te tematy z różnych perspektyw. Dla mnie ciekawe było między innymi wystąpienie prof. Hasso Spode z Politechniki Berlińskiej, który mówił o socjologicznym ujęciu przestrzeni kulturowej. Wszystkie referaty reprezentowały wysoki poziom i były bardzo ciekawe - dodaje.

W nyskiej konferencji uczestniczyli goście z Berlina, Kassel, Hamburga, Kolonii z partnerskiego Uniwersytetu w Opawie i Żlinie w Czechach, z Klagenfurtu w Austrii oraz z wielu uczelni w Polsce, m.in. z Uniwersytetu Opolskiego, Śląskiego, Wrocławskiego a nawet z Olsztyna czy z Warszawy.

Nyską uczelnię reprezentowali germaniści – prof. Wojciech Kunicki, dr Alina Dittmann, dr Monika Witt i dr Beata Giblak, którzy od dawna prowadzą bardzo szerokie badania regionalne. Dr Alina Dittmann opowiadała o twórcy nowoczesnej turystyki w Niemczech, pochodzącym z Głuchołaz Carlu Stangenie. Dr Beata Giblak przybliżyła inną wybitną postać związaną z Nysą - Carla Jentscha (1833 – 1917) teologa, socjologa, historyka, autora biografii Adama Smitha, która ciągle cieszy się popularnością i jest wznawiana.

Konferencji towarzyszyły dwa otwarte spotkania z wybitnymi współczesnymi pisarzami – Stefanem Chwinem i Jorgiem Berningiem z Drezna. Obaj zajmują się w swojej twórczości tematami związanymi z przenikaniem kultury. W Muzeum Powiatowym w Nysie otwarta została także wystawa o pruskim urzędniku Hansie von Held, represjonowanym w XIX wieku za swoją krytyczna postawę wobec pruskich władz i publikacje demaskujące malwersacje z majątkami przejmowanymi po zabiorze Polski. Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji Instytutu Historycznego w Stuttgarcie i Forum Kulturowego Historii Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska