Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Nysa z lat 40. XX wieku. Niezwykłe zdjęcia autorstwa Grete Hoffmann

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Stoiska targowe wokół Fontanny Trytona, 1934-1938
Stoiska targowe wokół Fontanny Trytona, 1934-1938 Grete Hoffmann, Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 45/20/256
Te zdjęcia to jest prawdziwa sentymentalna podróż po zabytkach i zakątkach Nysy, które zostały utrwalone na zdjęciach wykonanych m.in.: przez Grete Hoffmann w latach 40. XX wieku.

Te zdjęcia to jest prawdziwa sentymentalna podróż po zabytkach i zakątkach Nysy, które zostały utrwalone na zdjęciach wykonanych przez Grete Hoffmann w latach 40. XX wieku.

Co można zobaczyć na zdjęciach?

  • Fontanna Trytona (wzorowana na rzymskiej fontannie Berniniego),
  • dobrze rozwijająca się gospodarka (Rynek jako główne miejsce handlu i transakcji),
  • szkolnictwo (Carolinum),
  • kultura (Teatr Miejski w Nysie),
  • a nawet system fortyfikacji (Twierdza Nysa) -

To wszystko sprawiło, że Nysa zyskała miano „Śląskiego Rzymu”.

Fotografie można było oglądać na wystawie z okazji 800-lecia Nysy, która swój wernisaż miała w lutym 2023 r. przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej 2, można oglądać Śląski Rzym na archiwalnych fotografiach.

Zobacz Śląski Rzym, czyli Nysę, na zdjęciach w naszej galerii:

Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć nie tylko zdjęcia wykonane przez Grete Hoffmann (zdjęcia z zasobu Archiwum Państwowego w Opolu), ale także współczesne zdjęcia ukazujące najważniejsze nyskie zabytki, materiały archiwalne (afisze teatralne, dokumenty) oraz starodruki (Mszał Nyski z 1476 r. i Śpiewnik Nyski z 1742 r.

Przedstawione na poszczególnych tablicach obiekty i miejsca (Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Kościół św. Barbary, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół św. Krzyża, Cmentarz Jerozolimski, Kościół św. Dominika, Rynek, Ratusz, Carolinum, Teatr miejski) to tylko namiastka tego, co ma do zaoferowania to urokliwe miasto.

- Początki Nysy są niejasne – żadne współczesne źródło historyczne nie opisuje okoliczności jej powstania. Z często przytaczanego w opracowaniach dokumentu z 25 maja 1223 r., w którym biskup wrocławski Wawrzyniec zaleca wójtowi biskupiemu w Nysie lokować Niemców na terytorium biskupim w Ujeździe – określając przy tym jego obowiązki i przywileje – wynika, że Nysa istniała wówczas już jak miasto w sensie prawnym. Stąd też historycy sądzą, że miasto zostało lokowane wcześniej – może nawet ok. 1210 r. Nysa przez długi czas była rezydencją biskupów wrocławskich. Ze względu na liczne obiekty sakralne (do dziś w Nysie jest 12 kościołów - red) - wyjaśnia dr Małgorzata Blach-Margos, kustosz wystawy

.

Przypomnijmy, że Archiwum Państwowe wtorki w swoich mediach społecznościowych poświęca postom dotyczący Nysy, dodatkowo na YouTubie można znaleźć podcasty z ciekawostkami o naszym mieście.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto