Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nysa na pokolorowanych zdjęciach sprzed stu lat. Miasto wygląda, jakby ożyło. Zobaczcie te zdjęcia, to jak powrót do przeszłości

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Nysa (Neisse) ul. Krzywoustego (Berlinerstrasse) lata 30-40 XX wieku.
Nysa (Neisse) ul. Krzywoustego (Berlinerstrasse) lata 30-40 XX wieku. FB/Koloryzacja starych fotografii
Sto lat temu Nysa była jednym z piękniejszych i ważniejszych miast dzisiejszej Opolszczyzny. Niestety, część zabudowań ścisłego centrum nie przetrwała wojennej zawieruchy. Ich piękno można podziwiać dziś jedynie na starych fotografiach i pocztówkach. Większość z nich jest czarno-biała, ale ożywają w kolorach dzięki stronie „Koloryzacja starych fotografii", którą prowadzi Jacek Kucharczyk.

Sto lat temu Nysa była jednym z piękniejszych i ważniejszych miast dzisiejszej Opolszczyzny. Niestety, część zabudowań ścisłego centrum nie przetrwała wojennej zawieruchy. Ich piękno można podziwiać dziś jedynie na starych fotografiach i pocztówkach.

Niestety większość z nich jest czarno-biała. Pochodzą ze w zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie znajdziemy zdjęcia Nysy z lat 1915-1930.Ożywają dzięki stronie "Koloryzacja starych fotografii", którą prowadzi Jacek Kucharczyk.

Autor zaczął ją prowadzić podczas pandemii i zyskał od tego czasu niemałe grono fanów, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne "pokolorowane" obrazy przedwojennej Nysy.

Dzięki niemu co jakiś czas miłośnicy Nysy dostają kolejną fotografię sprzed lat, która nabiera koloru. Dzięki niezwykłym fotografiom można odbyć podróż w czasie.

Niedawno centrum Nysy przeszło rewitalizację. Śródmieście także pięknie się prezentuje, ale trzeba przyznać, że i sto lat temu Nysa nie miała się czego wstydzić!

Na uwiecznionych kadrach ze śląskiego Rzymu, a ożywionych przez Jacka Kucharczyka można podziwiać m.in.:

  • ul. Sukienniczą (Tuchstrasse)
  • wschodnią część rynku (lata 30 XX wieku)
  • Dom Wagi Miejskiej (Waagehaus Kämmereigebäude)
  • ul. Krzywoustego (Berlinerstrasse)

Zdjęcia wykonano zarówno z perspektywy ulicy, jak i z punktów widokowych, ukazujących panoramę. Często widać na nich codzienne życie mieszkańców.

Na zdjęciach nie brakuje obiektów, które do dzisiaj są ozdobą Nysy. Ale na fotografiach znajdziemy też budynki, których próżno teraz szukać w miejskim krajobrazie. Przykładem jest np. Brama Celną (Das Zolltor)

Więcej o koloryzacji fotografii napiszemy niebawem.

Na razie zobaczcie jak wyglądała Nysa sto lat temu. Sprawdź w galerii!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto