Nysa. Na tej platformie internetowej mogą się szkolić konserwatorzy zabytków

Edyta Hanszke [email protected] foto: Paweł Stauffer
Do odnawiania zabytków pracownia przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie używa m.in. lasera. Jego działanie pokazuje Łukasz Gadomski. Naukowcy dysponują także mikroskopem elektronowym. Niewielu konserwatorów w kraju pracuje na takim sprzęcie.
Do odnawiania zabytków pracownia przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie używa m.in. lasera. Jego działanie pokazuje Łukasz Gadomski. Naukowcy dysponują także mikroskopem elektronowym. Niewielu konserwatorów w kraju pracuje na takim sprzęcie.
Niedoszkolony konserwator może zniszczyć zabytek, zamiast go uratować.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie powstała platforma internetowa, która pomaga przedsiębiorcom z tej branży podnosić kwalifikacje i sprawdzać wiedzę swoich pracowników.

Właśnie wprowadzamy projekt w życie. Zgłosiły się już pierwsze firmy, które chcą z niego korzystać - mówi Łukasz Gadomski z Centrum Badawczo- Edukacyjnego Konserwacji Zabytków PWSZ. To właśnie tam przez ostatnie dwa lata przygotowywano platformę internetową, która zawiera podręczniki do konserwacji zabytków oraz testy sprawdzające wiedzę konserwatorów.

Zobacz: Chcesz nauczyć się prowadzić firmę? Zagraj w grę!

Nyska szkoła wzięła udział w tym przedsięwzięciu w ramach finansowanego przez UE programu RESELTAM. Razem z nią do programu weszły uczelnie i instytucje z Turcji, Francji, Włoch i Szwajcarii.

Każdy z uczestników opracował jeden podręcznik (np. konserwacji drewna, stali, kamienia itd.). Wszystkie zostały przetłumaczone na sześć języków (w tym polski). Nysanie zajęli się konserwacją drewna.

- Brak dobrze wyszkolonych czeladników to polski problem. Często pod okiem tzw. mistrza pracują ludzie przypadkowi. Chcemy podnosić ich kwalifikacje, tak by stawali się pracownikami samodzielnymi - mówi Łukasz Gadomski. - Dzięki platformie przedsiębiorca, który przyjmuje zlecenie na renowację zabytków, może też sprawdzić wiedzę zatrudnionych przez siebie pracowników.

Rozwiązują oni bowiem testy, które w internecie zamieścili pracownicy Centrum. - Ten „egzamin” można tak ustawić, by jego wyniki znał tylko pracodawca. Pytania za każdym razem pojawiają się w przypadkowej kolejności, więc nie ma możliwości ułożenia do nich schematów odpowiedzi - dodaje Gadomski.

Nadzór nad działaniem platformy mają pracownicy Centrum

Wszystkich szczegółów na temat programu można się dowiedzieć, wchodząc na stronę internetową: www.reseltam.eu.

Centrum powstało przy nyskiej uczelni w 2006 roku. - Konserwacja zabytków jest niedowartościowaną dziedziną wiedzy. Chcemy uświadamiać, jak ważna to sprawa. Przecież utrzymaniem zabytków nie zajmują się tylko fachowcy. Starsze panie dbające o czystość w zabytkowych wiejskich kościołach też mają wpływ na stan tamtejszych posadzek czy figur. Dlatego organizujemy szkolenia. Biorą w nich udział m.in. księża i właściciele starych kamienic - dodaje Gadomski.

Sprzęt, którym dysponuje nyska pracownia, należy do najnowocześniejszych w kraju. Do ratowania zabytków jej pracownicy używają między innymi lasera i mikroskopu elektronowego.

Zobacz: Gdzie szukać darmowych szkoleń z Unii Europejskiej?

Ostatnim odnowionym przez nich obiektem był zabytkowy drewniany ołtarz z kościoła w Kępnicy. W pracowni kształcić się teraz będą studenci nowo utworzonego na uczelni kierunku konserwacja i ochrona zabytków.

Ważne

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie organizuje Dni Funduszy Europejskich. W ramach tej imprezy zorganizuje szkolenie dla studentów na temat pozyskiwania funduszy europejskich na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej. Odbędzie się ono 24 lutego w siedzibie uczelni przy ul. Chodowieckiego 4.

W szkoleniu może wziąć udział 25 osób. Poprowadzą je przedstawiciele fundacji Virbus Unitis. Zapisywać się można w Biurze Karier (pokój 109, budynek A). W tym dniu swoje stoiska wystawi Regionalne Centrum Informacji Europejskiej i sieć Europe Direct.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska