Nysanki wciąż walczą o igrzyska w Brazylii

Polska reprezentacja kobiet ma spore powody do zadowolenia, ale może osiągnąć znacznie więcej. Marek Zakrzewski/Głos Wielkopolski
Reprezentacja kobiet w hokeju na trawie wywalczyła awans do półfinałów Ligi Światowej, w których można uzyskać kwalifikację olimpijską.

Polskie laskarki, wśród których znalazły się Dominika Nowicka, Amelia Katerla i Magdalena Zagajska z UKS-u Dwójka Nysa - halowego mistrza Polski, w turnieju drugiej rundy rywalizowały w Delhi. Okazały się rewelacją turnieju, gdyż w fazie pucharowej wyeliminowały wyżej notowane ekipy i zajmując ostatecznie 2. miejsce, pozostały w walce o igrzyska w 2016 roku.

W Indiach Polki spisały się doskonale. W grupie pokonały na otwarcie Tajlandię 4-1 (bramka Zagajskiej), następnie przegrały z Hinduskami 0-2 i pokonały Ghanę 4-0 (bramki Katerli i Zagajskiej). W efekcie z 2. miejsca awansowały do ćwierćfinału. W nim pokonały wyżej notowane Rosjanki 4-2 (bramka Zagajskiej), a w półfinale po trafieniu najlepszej polskiej zawodniczki Marleny Rybachy wygrały 1-0 z Malezją. To dało już naszym paniom awans do III rundy Ligi Światowej. Na zakończenie w finale imprezy w Delhi biało-czerwone uległy po raz drugi faworyzowanym Indiom, tym razem 1-3.

Polki czekają teraz na decyzję o podziale na dwie półfinałowe grupy. Światowa Federacja Hokeja na Trawie podejmie ją po zakończeniu ostatniego turnieju II rundy Ligi Światowej w Dublinie. Już wiadomo, że nasze zawodniczki czeka bardzo trudne zadanie, gdyż zmierzą się ze światową czołówką. Wiadomo mniej więcej co trzeba osiągnąć, aby pojechać do Brazylii.
Awans z Ligi Światowej uzyska siedem najlepszych drużyn z obydwu turniejów, wyłączając późniejsze mistrzynie poszczególnych kontynentów (na igrzyska awansują automatycznie). W zależności od tego, jakie miejsce oni zajmą, przepustkę do Rio de Janeiro będzie zagwarantować może nawet szóste miejsce. Trzeba będzie je zająć w gronie dziesięciu drużyn, które zagrają podczas jednego z dwóch turniejów. Polski w czerwcu wystąpią w hiszpańskiej Walencji lub belgijskiej Antwerpii.