Nyska podstrefa ekonomiczna. Firmy inwestują

Edyta Hanszke
Nyska podstrefa ekonomiczna. Firmy inwestująCentrum Badawczo-Rozwojowe firmy Advantech Polska w nyskiej podstrefie ekonomicznej ma być budynkiem pasywnym. W sierpniu br. rozpoczęła się jego budowa.
Nyska podstrefa ekonomiczna. Firmy inwestująCentrum Badawczo-Rozwojowe firmy Advantech Polska w nyskiej podstrefie ekonomicznej ma być budynkiem pasywnym. W sierpniu br. rozpoczęła się jego budowa. archiwum gminy
Firmy w nyskiej podstrefie ekonomicznej realizują swoje zamierzenia. Advantech buduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, Alsecco kończy rozbudowę zakładu, a Vasco-Doors planuje postawienie kolejnej hali.

Właśnie trwa wyposażanie drugiej hali produkcyjnej Alsecco i wkrótce rozpocznie się w niej produkcja okien. W październiku ruszą też maszyny w trzeciej hali. Pierwsza razem z biurami została postawiona trzy lata temu. Obecnie firma zatrudnia 250 osób i w związku z rozwojem będzie szukała kolejnych.

Nyski zakład produkuje codziennie ponad 1200 okien. Trafiają na krajowy rynek oraz do Niemiec, Czech,Słowacji, Francji, Włoch i Grecji. Obecnie eksport stanowi około 55 proc. produkcji. Prezes chciałby, aby ten udział wzrósł do 65-70 proc., gdyż marże na okna na rynku europejskim są wyższe niż w kraju.

To nie koniec inwestycji w firmie, w planach jest jeszcze budowa w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Alsecco zamierza starać się o dotację unijną na ten cel. Ma już na tym polu doświadczenie, bo na obecną rozbudowę też otrzymała dofinansowanie.

Alsecco to jedna z trzech firm, które zdecydowały się zainwestować w nyskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Razem z Vasco-Doors i Advantech Polska zajęły 12 ha przy ul. Karpackiej i Duboisa.

W sierpniu Advantech Polska (kapitał włoski) rozpoczął na swojej działce budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie mają być prowadzone badania dla potrzeb fabryki. Włoska spółka będzie produkować systemy ociepleń do budownictwa, ale również do urządzeń przemysłowych oraz AGD. Na realizację tych planów inwestor także zdobył pieniądze unijne.

Centrum Badawczo-Rozwojowe „R&D Center” ma mieć powierzchnię 1500 m kw. Na dwóch piętrach pasywnego budynku będą laboratoria: fizyczne, analiz chemicznych, analiz materiałowych, technologiczne, energetyczne wraz z częścią techniczną. Zakończenie robót przewidywane jest na lipiec 2013 r. Obecnie trwają procedury związane z pozwoleniami na budowę hali produkcyjnej. Spółka zadeklarowała zatrudnić w sumie prawie 180 osób, w tym około 20 w Centrum.

W kwietniu br. zakład produkujący drzwi (2500 m kw.) na terenie strefy ekonomicznej uruchomił trzeci inwestor w nyskiej podstrefie, firma Vasco-Doors. Zatrudnia około 40 osób.

Adam Najgebauer, członek zarządu firmy, ocenia decyzję o ulokowaniu inwestycji na czwórkę. - Rozczarował nas rynek pracy - mówi. Okazało się, że mimo wysokiego bezrobocia w regionie trudno było znaleźć osoby do obsługi linii produkcyjnej.

Zarobki pracowników zajmujących się obsługą linii produkcyjnych wynoszą w tych firmach około 2500 zł brutto.

Vasco-Doors planuje rozwój zakładu w Nysie. Chciałby postawić dwie kolejne hale produkcyjne. Budowa pierwszej prawdopodobnie rozpocznie się już w przyszłym roku. Produkty tej firmy trafiają na rynek polski. Vasco Doors jest marką firmy Kospan, jednego z pierwszych polskich producentów drzwi ramiakowych.    
 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska