O nauczycielskich emeryturach pomostowych

Redakcja
Marzena Mróz z opolskiego oddziału ZUS odpowiada na pytania. (fot. archiwum)
Marzena Mróz z opolskiego oddziału ZUS odpowiada na pytania. (fot. archiwum)
Do kiedy przysługuje świadczenie kompensacyjne?

Na to i inne pytania odpowiada Marzena Mróz z Wydziału Kapitału Początkowego oraz Emerytur i Rent z Systemu Zreformowanego opolskiego oddziału ZUS:

- Prawo do świadczenia kompensacyjnego (odpowiednika emerytury pomostowej - przyp. red.) ma charakter okresowy i ustaje z dniem poprzedzającym osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz: Nie będzie takich podwyżek płac dla nauczycieli, jakie obiecywał rząd

W przypadku, gdy osoba uprawniona - jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego - nabędzie prawo do emerytury, ustalonej decyzją organu rentowego lub emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach (np. do wcześniejszej emerytury), prawo do świadczenia kompensacyjnego ustanie z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury.

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ustaje też w razie śmierci uprawnionego.

- Czy nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne może jednocześnie pracować?

- Prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu - bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu - w razie podjęcia przez osobę uprawnioną pracy (nie tylko w charakterze nauczyciela) w jednostkach wymienionych w art. 1 ustawy Karta nauczyciela.

W przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu z tytułu wykonywania innej pracy lub działalności, podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby - prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent.

Zobacz: Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Oznacza to, że świadczenie kompensacyjne może być wypłacane w pełnej wysokości, jeśli przychód osoby uprawnionej nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS.

W przypadku osiągania wyższego przychodu, ale nie przekraczającego 130% ww. wynagrodzenia - świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury.

Jeśli świadczeniobiorca osiąga przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - świadczenie podlega zawieszeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska