O perspektywach młodzieży rozmawiali naukowcy na PO

Anna Konopka
Anna Konopka
to tytuł wykładu, który wygłosiła dr Anna Skórska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
to tytuł wykładu, który wygłosiła dr Anna Skórska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Anna Konopka
Aż 81 % respondentów przyznaje, że pierwszym sposobem na znalezienie pracy jest rozpytywanie wśród znajomych i rodziny. Kolejne metody to: rejestracja w PUP, przez internet, agencje pośrednictwa pracy, tablice ogłoszeń i osobisty kontakt z firmą.

Spotkanie odbyło się w ramach konferencji naukowej pt. "Perspektywy młodzieży. Młodzież w perspektywie. Region - Polska - Europa - Świat".

Na dzisiejszym spotkaniu naukowcy obradowali m.in. na temat barier, na które napotyka młodzież tuż po zakończeniu edukacji.

- Wśród trendów zatrudnienia popularna jest praca w niepełnym wymiarze godzin. To często jedyna szansa na zdobycie doświadczenia po studiach. O pracę na pełny etat jest ciężko - mówiła dr Anna Skórska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Aż 53 % młodych ludzi w UE boi się, że po studiach nie znajdzie pracy w swoim mieście lub regionie. Im niższy poziom wykształcenia, tym większy strach. W Polsce wskaźnik ten wynosi 35 % - dodała.

Prelegentka podkreślała także, że 40% respondentów uważa, że dostępne stanowiska pracy są bardzo słabo płatne, a wynagrodzenie nie pozwala osiągnąć akceptowalnego poziomu życia.

Na konferencji głos zabrali naukowcy z Opola, Katowic i Wrocławia oraz praktycy - pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Pod koniec września tego roku liczba bezrobotnej młodzieży wynosiła 9313 osób, co stanowi 20,6 % wszystkich bezrobotnych - mówił Maciej Filipowicz z WUP w wykładzie na temat sytuacji opolskiej młodzieży. - Brak doświadczenia jest barierą, ale nie jest czynnikiem decydującym. Dla młodych jest to być swoisty "atut" przy zatrudnieniu, bo taka osoba to m.in. tańszy pracownik niż ktoś z wieloletnim stażem - tłumaczył prelegent.

Z zaprezentowanych podczas konferencji badań losów absolwentów uczelni wyższych wynika, że wśród preferowanych miejsc zatrudnienia na pierwszym miejscu są instytucje publiczne (56,6 % - w 2009 r./ 32,5 % w 2010 r). Następne w kolejce są firmy prywatne (27,2 % - 2009 r./ 17,2 % - 2010 r.).

Pracę poniżej swoich kwalifikacji podejmuje 42 % młodych, a tylko 4 % zajmuje stanowiska powyżej swoich kwalifikacji. Z kolei 54 % respondentów pracuje na poziomie swoich kwalifikacji. Ponadto 5 % absolwentów szkół wyższych chciałoby pracować poza granicami kraju (dane Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy).
Podczas naukowej debaty zaprezentowano też najpopularniejsze dziś wśród młodzieży kanały poszukiwania zatrudnienia.

- Rozpytywanie wśród znajomych, rodziny preferuje aż 81 % pytanych. Popularna jest też rejestracja w PUP - 54 %, internet - 43 %, agencje pośrednictwa pracy - 35 %, tablice ogłoszeń - 31 % czy osobisty kontakt z firmą - 25 % - wyliczał Maciej Filipowicz. - Przy czym ten najmniej popularny sposób szukania pracy, jest bardzo ceniony przez pracodawców. Bardzo często odkładają sobie oni osobiście dostarczone CV i pamiętają danego kandydata. Kiedy szukają pracownika, taka osoba jest jednym z pewniejszych kandydatów - kończy.

Konferencję zorganizował Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska