Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem pieśni patriotycznych. Następnie zgromadzonych gości powitał Józef Julian Jamróz, prezes brzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- Nie byłoby nas, gdyby nie Państwa wsparcie. Dlatego chciałbym Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitać i podziękować za przybycie. - podkreślił prezes.
W obchodach wzięli udział m. in. Jacek Monkiewicz - starosta powiatu brzeskiego, Jerzy Wrębiak - burmistrz Brzegu, Bolesław Bezeg - redaktor naczelny NTO, duchowni oraz inni zaproszeni goście.
Następnie głos zabrał historyk Wiktor Krzewicki, który w swoim przemówieniu podkreślał, jak ważne jest przekazywanie wiedzy młodym ludziom, którzy w przyszłości będą mogli podtrzymywać wieloletnie tradycje starszych pokoleń.
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej trwa głównie dzięki młodym ludziom, którym przekazujemy "pałeczkę" i którzy czerpią wiedzę chociażby od takich osób, jak Pan Józef Julian Jamróz. Ja też miałem wielkie szczęście, że na mojej drodze pojawili się ludzie związani z AK. - podkreślał.
W dalszej części uroczystości wręczono medale i wyróżnienia za wkład w funkcjonowanie brzeskiego Koła. Uhonorowani zostali m. in.:
- Jacek Monkiewicz - starosta powiatu brzeskiego
- Jerzy Wrębiak - burmistrz Brzegu
- Dariusz Byczkowski - dyrektor Muzeum Piastów Śląskich
- Janusz Jakubów - przewodniczący Rady powiatu brzeskiego
- płk Grzegorz Oskroba - dowódca I Brzeskiego Pułku Saperów
- ks. Marcin Czerepak - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu
- ks. Stanisław Grzechynka - proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu
Po wręczeniu medali i wyróżnień głos zabrał starostwa powiatu brzeskiego, który złożył wszystkim członkom Koła podziękowania i wyraził wyrazu uznania za ich działalność społeczną.
- Mimo upływu lat, pamięć o naszych bohaterach z czasów II wojny światowej jest wciąż żywa. Dzięki zaangażowaniu takich ludzi, jak Pan prezes oraz członkom organizacji dalej nasza narodowa tożsamość jest bardzo silna. - mówił Jacek Monkiewicz.
Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak w swoim przemówieniu natomiast podkreślał, że bardzo się cieszy, że mówi się również o lokalnych bohaterach, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenia, które nabyli od starszych ludzi i to dzięki nim tak prężnie funkcjonuje Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu. Nawiązał również do wydarzeń z lat 90. ubiegłego wieku.
- Długo czekaliśmy na to, aby wojska sowieckie wywędrowały z naszego kraju. Dopiero po 1993 roku udało się wyprowadzić garnizony sowieckie z naszego miasta. - mówił włodarz Brzegu. - Cieszymy się, że jako Brzeg mamy również swoich bohaterów. Cieszę się również, że Państwo kultywujecie tradycji Armii Krajowej. - dodał.
Generalnie wszyscy zgromadzeni goście, którzy wygłosili swoje przemówienia zgodnie podkreślali, że kluczowa jest kontynuacja i angażowanie młodych ludzi, od których zależą dalsze losy koła.
Na koniec wszyscy udali się na wernisaż wystawy okolicznościowej, która została przygotowana specjalnie na tę okazję.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?