Obejścia nie tylko wokół nowych domów są coraz bardziej gustowne

Polskie Centrum Brukowe
Trapezowy kształt i kolory kostki “picolo” są ostatnio na topie.
Trapezowy kształt i kolory kostki “picolo” są ostatnio na topie. Polskie Centrum Brukowe
Producenci zatroszczyli się o atrakcyjność materiałów, a wykonawcy potrafią układać z betonowych kostek nowoczesne "dywany".

Coraz trudniej podjąć decyzję, jak ma wyglądać otoczenie domu, przede wszystkim ze względu na bogatą ofertę i kolorystykę materiałów nadających się do utwardzania podjazdów. Nawet te wyprodukowane z naturalnego kamienia mają kilka barw. Firmy wykonawcze również zrobiły w ostatnich latach milowy krok do przodu i mogą spełnić najbardziej ekstrawaganckie życzenia klientów - wyłożyć podwórko kostką granitową w tzw. wachlarzowy wzór, wpleść w powierzchnię betonowego podjazdu koła i elipsy z różnych rozmiarów kostek granitowych, wstawić w gładką ścieżkę kwadraciki innej barwy lub szlaczki po bokach.

Mimo takich możliwości architekci doradzają umiar w stosowaniu wzorów i kolorów, ponieważ ozdobą obejścia będzie nie tylko "dywan" na podjeździe, ale przede wszystkim zieleń - kształt rabat, krzewy, drzewka i kwiaty.

W ostatnim czasie na rynek weszły bardzo często stosowane obecnie kostki betonowe płukane, śrutowane i postarzane.
- Te postarzane nadają się zwłaszcza do wybrukowania otoczenia starych domów, a także zajazdów i restauracji utrzymanych w stylu dawnych gościńców - uważa Marcin Gambiec, szef firmy brukarskiej "Karimex" z Górek.

Klient musi jeszcze przed zakupem materiału przemyśleć cały projekt. W grę wchodzi bowiem łączenie nie tylko kolorów kostki, ale także ich wielkości, a nawet dwóch różnych materiałów - na przykład kamiennych lub granitowych płyt z kostką brukową czy klinkieru z kostką granitową.
Przy wyborze pomiędzy kostką śrutowaną i płukaną warto wiedzieć, że ta pierwsza (droższa) ma dolną warstwę z litego betonu, a górną z mielonego granitu i bazaltu.

- Po dwóch tygodniach od wyprodukowania, kostka trafia do urządzenia, które ją obija i wyrównuje - tłumaczy Marcin Gambiec. - Dzięki temu jest ona bardzo trwała, bo drobiny granitu się nie osypują. Podobny skład surowcowy oraz sposób czyszczenia mają kostki płukane, ale czynność czyszczenia wykonuje woda, co nie zawsze jest tak skuteczne.

Najtrwalszy materiał należy wykorzystać na podjazdy do domu i wjazdy do garaży. Dalsze fragmenty nawierzchni podwórka mogą być z klinkieru czy też łamanego kamienia.

Podjazd do garażu powinien też być wykonany przez firmę, która dysponuje odpowiednimi urządzeniami do zagęszczania gruntu. Ogrodowe ścieżki można natomiast wykonać samodzielnie. - Przypuszczam, że hitem przyszłych sezonów będzie mała kostka betonowa "Picolo" (4 x 6 cm), ponieważ ludzie szukają nowych, oryginalnych rozwiązań - przypuszcza Marcin Gambiec.

Coraz częściej we wzornictwie wykorzystywana jest (od niedawna produkowana także w kolorze czerwonym i czarnym) najmniejsza kostka granitowa (również 4x6 cm). Nie stosuje się jej jako główny materiał na podjazd, ale wykorzystuje do "wplatania" wzorów oraz wykańczania obrzeży.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska