Obiady w szkołach. Ile kosztują na Opolszczyźnie?

Redakcja
W Opolu tylko w jednej  podstawówce - PSP nr 16 w Nowej Wsi Królewskiej -  utrzymała się własna szkolna kuchnia. Dwudaniowy obiad z kompotem kosztuje w niej 3,50 zł.
W Opolu tylko w jednej podstawówce - PSP nr 16 w Nowej Wsi Królewskiej - utrzymała się własna szkolna kuchnia. Dwudaniowy obiad z kompotem kosztuje w niej 3,50 zł. Paweł Stauffer
Wszystko zależy od tego, czy kuchnię w szkolnej stołówce opłaca gmina, czy wynajmuje ją prywatny ajent.

Za dwudaniowy obiad z kompotem w szkole podstawowej nr 3 w Namysłowie dzieci płacą 2,81 zł. To najniższa cena, jaką udało nam się ustalić podczas telefonicznego rekonesansu po szkołach Opolszczyzny. Przeciętna cena szkolnego obiadu to 5 zł.

Kiedy za funkcjonowanie szkolnej kuchni płaci gmina - utrzymuje personel, płaci rachunki, kupuje wyposażenie - obiad kosztuje tyle, ile to co znajdzie się na talerzu, czyli tzw. wsad do kotła. Cena zależy też od ilości wydawanych obiadów. Im jest ich więcej, tym jednostkowa cena niższa. Np. w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu codziennie we własnej kuchni wydają 360 obiadów po 3,20 zł. Jak kucharkom zostaje trochę pieniędzy, to czasem upieką jeszcze ciasto i dzieci do dwudaniowego obiadu dostają deser.

W Opolu tylko w jednej podstawówce - PSP nr 16 w Nowej Wsi Królewskiej - utrzymała się własna szkolna kuchnia. Dwudaniowy obiad z kompotem kosztuje w niej 3,50 zł.

- Walczyliśmy o to z urzędem miasta, bo dla naszych dzieci to absolutna konieczność. To bardzo biedna dzielnica. Dla wielu naszych uczniów szkolny posiłek jest jedynym, jakim dostają w ciągu dnia - przyznaje Katarzyna Wróblewska, kierowniczka świetlicy.

Dzieci z "szesnastki" nie tylko korzystają z wyjątkowo tanich obiadów. W szkole przygotowywane są także śniadania za 1,5 zł.

W pozostałych miejskich podstawówkach w kuchniach gospodarują ajenci i obiady kosztują ok. 8 zł. Podobne ceną są w stołówkach obsługiwanych przez ajentów w Zdzieszowicach i Brzegu.

Ilu uczniów korzysta z dożywiania w szkołach, ile płacą za obiady - czytaj w czwartkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asik

Ludzie, czy wy czytacie co piszecie?
4 zł za obiad to za dużo?
niech no jedna mamuska z druga spróbuje ugotować taki obiad w domu!
przecież koszty obiadu to nie tylko to co na talerzu!
praca kucharki, prąd, gaz, woda itd.
Nic nie ma za darmo!

Płacę za wyzywienie dziecka w przedszkolu 4 zł za dzień ( śniadania, II śniadani, dwudaniowy obiad) i uważam, że to jest bardzo tanio!

pomijam fakt, że nikt nie zmusza do korzystania ze szklnej stołówki!

B
Bernadeta

Wczoraj placiłam za obiady syna który uczęszcza do szkoły specjalnej w Namysłowie - 9 zł - tragedia, a stołują się w MOPSie.Nie dość że trzeba biegać ze szkoły do stołówki to jeszcze takie ceny.

Ś
Świerczowianka
W Gimnazjum w Świerczowie obiady kosztują 2,50 (I DANIE + II DANIE)
3,50 zł !!!
g
gość

Ugotuj obiad dwudaniowy za 4 zł! Później podziel się z nami co gotowałaś przez cały miesiąc ( w cenie 4X30dni=120zł)

I
INNY

W Gimnazjum w Świerczowie obiady kosztują 2,50 (I DANIE + II DANIE)

R
Rafał

to zapraszamy do PUBLCZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 24 w Opolu Groszowicach.tam drugie danie ,samo drugie danie kosztuje 8,70 zł.porażka a zupa 2,60 zł skąd te ceny? i zapraszam ,żeby zobaczyć co i ile dzieci dostają na talerz!!!!kogo stać na te obiady? biedne dzieci mają z MOPR ,trzeba by zwarzyć ,i zawiadomić odpowiednie instytucje!bo jest jakaś miara i waga jaka odpowiada tak wygurowanym cenom ,skoro na WSI KRÓLEWSKIEJ obok obiad cały kosztuje 3,50 zł to szlak człowieka trafia ,ile zarabia katering.nie bede oczywiście pisać nazwy tej firmy,tylko to wina szkoły ,że dopuszcza ich z takimi cenami.

m
mama

W szkole 21 na Sienkiewicza 8 zł za samo drugie danie, a zupa jeszcze 3 zł

E
Efka

Myślę że szacowanie ceny obiadu na 3 czy 4 zł jest abstrakcyjne- chyba że policzymy tylko wsad do garnka. A gdzie wynagrodzenie pań kucharek, intendentki, podatki, ZUS-y, zużyta energia, itd? Firmie kateringowej- nawet jeśli zapłacimy 8 zł, to jest to koszt rzeczywisty, bez dodatkowych obciążeń i całego zamieszania związanego z płacami, urlopami, sanepidem, pip-em, bhp, itd...

I
Iwona

Witam,ja płace za obiady swojego dziecka 4 zł za dzien,więc nie jest to tanio.W tym miesiącu wyniesie mnie to 80 zł a przeciesz jest wiele innych oplat w tym miesiącu związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.Wiem że dyrektor bardzo chciał obnizyć cene obiadów ale jak zwykle rządzi gmina a oni robią co chcą i nie obchodzi ich skąd mają rodzice wziąść pieniądze by opłacić obiad dziecku.Co raz więcej rodziców rezygnuje z obiadow szkolnych i daje dziecku kanapki by muc zapewnic mu prawidłowe warunki w domu i mieć możliwość na zakup ubrania i zrobienia obiadu dla całej rodziny w domu.

G
Gość
Przejechałę połowę Polski byłem na Ukrainie Litwie Węgrzech i Włoszech gdzie koordynowałę szkolne kuchnie i najtrudniej jest w Polsce o ile posiłek przeciętny posiłek kosztuje 0,85 € dla dzieci a w Polsce ten sam posiłek kosztuje 2 € bo jest za duże zatrudnienie i brak ludzi ktorzy znają pełna sztukę kulinarną wraz z dietetyką młodzieży ja pamiętam że szkolny obiad w latach 70-tych kosztował 1 zl i gminy potrafiły zarabiać na tym a teraz panie gotujące w szkole odwalaja 8 godzin i mają to gdzieś

PrzejechałEM, koordynowałEM - trzeba było zamiast koordynować pójść na lekcje pisowni polskiej, bo aż w oczy bodą te byki. A treść też niezgodna z prawdą...
K
KLARA

TE CENY SĄ ŚMIESZME I NISKIE U NAS W GŁUBCZYCACH W PRZEDSZKOLU PŁACI SIE 4,5 ZA OBIAD DLA DZIECKA

A
Asik

czy te 8 zł za dwudaniowy obiad dla dziecka to naprawdę dużo?

G
Gertruda

Też bym chciała obiady za 3,00 ((( w sp nr 7 koszt to 8,00 za dwa dania ((((

G
Gość

Taaa, u nas się polikwidowało przyszkolne stołówki - bo się nie opłaca, a w Niemczech chyba 2 czy 3 lata temu była akcja budowania przyszkolnych stołówek - żeby dzieci mogły zjeść ciepły posiłek w szkole...

Do forumowicza piszącego o tym, że gdzie indziej obiad 0,85€ kosztuje... Tyle to może kosztować sam wkład do kotła a nie cały obiad...

v
vv

Szkoda że Unas nie kosztują 2,50 czy 3,50 n\bo chetnie bym wykupila dziecom, ale w mieście to jest drugie tyle OPŁATA ZA OBIADY - WRZESIEŃ 2012 psp15 opole

CAŁY OBIAD 18x 8,40 - 151,20 zł
II DANIE 18x 8,00 - 144,00 zł
ZUPA 18x 3,00 - 54,00 zł

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3