Obiekty z województwa opolskiego w finale konkursu budowlanego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
Udostępnij:
Obiekty z województwa opolskiego w finale największego i najbardziej prestiżowego konkursu budowlanego w Polsce „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Celem Konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. W trwającej 26. Edycji Konkursu z województwa opolskiego do finału zakwalifikowały się 1 realizacja.

Konkurencja jest duża, gdyż do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu zgłosiło się już 410 nowych i modernizowanych obiektów budowlanych z całego kraju i napływają kolejne. Warto dołączyć do najlepszych i zgłosić zakończoną budowę do 03.06.2022 r. Mapę Polski ze zgłoszonymi obiektami oraz ich prezentacje ze zdjęciami i opisami znajdziesz na www.modernizacjaroku.org.pl.

Co roku w przedsięwzięciu startuje od 400 do 900 obiektów zakończonych w ostatnich latach, z czego 100 finałowych realizacji wizytowanych jest przez Jury złożone z profesorów 11 politechnik, przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, samorządowców, specjalistów branży budowlanej i architektonicznej. Patronat medialny sprawują m.in.: 20 gazet lokalnych - Grupy Polska Press, Telewizja Polska TVP Info, Wydawnictwo Inżynier Budownictwa, Serwis Muratorplus, Stowarzyszenie Polskich Mediów. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu. Gali towarzyszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Ochrona różnorodności biologicznej w Subregionie Południowym na terenie powiatów głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego

Ochrona różnorodności biologicznej Prudnik
Ochrona różnorodności biologicznej Prudnik
 • Adres: Kościuszki 55, 48-200 Prudnik
 • Inwestor: Powiat Prudnicki
 • Wykonawca: Usługi Budowlane Dwornicki Zbigniew Biała
 • Projektanci: Magda Sławik Biuro Architektoniczne Archmag Biała

Projekt zakładał powstanie centrum ochrony różnorodności biologicznej na terenie powiatu prudnickiego w oparciu o zagrożone wyginięciem pszczoły i rośliny miododajne. Wykorzystane zostały zaniedbane dotąd wnętrza obiektu Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, w którym powstały laboratorium, pomieszczenie do pozyskiwania miodu oraz sala symulacji edukacyjnej wyposażona w interaktywne tablice poglądowe dotyczące tematyki pszczelarskiej, technologii pozyskiwania miodu oraz przemysłu pszczelarskiego.

Zaawansowane techniki informatyczne zostały dopasowane do odbioru w każdym wieku. Przyległy do niego park został uporządkowany poprzez wycinkę drzew i krzewów oraz poddany pielęgnacji. Powstały alejki – ścieżki o nawierzchni żwirowo – gliniastej wchłaniającej wodę z opadów. Ustanowiono Pomniki Przyrody. Powstała ścieżka ekologiczna wyposażona w tablice informacyjne, urządzenia edukacyjne oraz pasieka. Dokonano nasadzeń drzew i krzewów miododajnych oraz stworzono łąki kwietne w celu dostarczenia pożywienia pszczołom. Centrum pszczelarstwa to innowacyjne rozwiązanie w zakresie edukacji ekologicznej oraz praktycznej nauki zawodu pszczelarza.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum, Chorzów
Muzeum, Chorzów
 • Adres: Metalowców 4a, 41-500 Chorzów
 • Inwestor: Miasto Chorzów – Miasto na prawach powiatu
 • Wykonawca: Jaekel-Bud_Tech Gorczowski Sp.K. Chorzów
 • Projektant: BLANK ARCHITEKCI Sp. z o.o. Zabrze

Idea Muzeum wyrasta z troski o pomięć i z głębokiego przekonania o życiowym znaczeniu. W Chorzowie powstało miejsce, które łączy ze sobą zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość. Historie, które można poznać w muzeum, składania do refleksji nad zmieniającym się światem, jak i obrazują wpływ Chorzowa na rewolucje przemysłowe.

Strefa Wodnego Relaksu Park Garbek w Czeladzi

Basen, Czeladź
Basen, Czeladź
 • Adres: Legionów 119
 • Inwestorzy: Urząd Miasta Czeladź
 • Czeladzkie Wodociągi Sp. z o.o.
 • Wykonawca: CEW Sp. z o.o. Sp. K. Sosnowiec
 • Projektanci: MAM Projekt Skała

W 2021 roku zakończyła się budowa kompleksu basenów w Czeladzi. W skład kompleksu wchodzą 25- metrowy basen pływacki oraz basen rekreacyjny, wodny plac zabaw, brodzik i zaplecze techniczne. Jest to miejsce zarówno do pływania sportowego – basen został wyposażony w cztery oddzielone tory pływackie, jak i do spędzenia czasu z rodziną na basenie rekreacyjnym.

Zgłoś obiekt do 3.06 na www.modernizacjaroku.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie