Targi nto - nowe

Objawy ASF u świń. Jak rozpoznać, że wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do chlewni?

AGW
Jak uchronić chlewnie? Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF? W gospodarstwach to często pojawiające się pytania. Potwierdzenie przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego silnie niepokoi hodowców z trzodziarskiego zagłębia, jakim jest Wielkopolska. Przypominamy zasady bioasekuracji i sprawdzamy, jak rozpoznać ASF, czym się objawia u świń, jak wówczas reagować.

Bioasekuracja to podstawa - powtarzają od kilku lat lekarze weterynarii. Przedostanie się wirusa do chlewni - np. na ściółce, może oznaczać dla rolnika ogromne straty i szereg ograniczeń na kolejne tygodnie i miesiące. Jeśli zauważymy niepokojące zachowania świń albo padnięcia, natychmiast trzeba zawiadomić lekarza weterynarii. Zgłoszenie można przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

ASF - 8 podstawowych zasad bioasekuracji

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt, czyli wspomnianej bioasekuracji.

  • nie skarmiaj zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
  • nie kupuj świń z niewiadomego źródła, czyli nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego;
  • zastosuj maty dezynfekcyjne na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
  • zabezpiecz przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki;
  • ograniczaj dostęp osób postronnych do zwierząt;
  • zachowaj podstawowych zasad higieny - odkażanie rąk i obuwia, stosowanie odzieży ochronnej;
  • nie bierz udziału w polowaniach na 72 godziny przed wejściem do chlewni, niewnoszenia do gospodarstw części dzików itd.;
  • nie pożyczaj sprzętów, nie zatrudniaj do obsługi osób, które hodują świnie, itp.

Objawy u świń, które mogą świadczyć o ASF

Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że objawy afrykańskiego pomoru świń mogą być niespecyficzne, podobne do innych chorób lub zatruć, mogą być różne w różnych stadach i mieć następujący obraz (objawy, które zawsze powinny zaniepokoić hodowcę):

  • ASF w stadzie świń może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami świń, bez innych objawów towarzyszących;
  • często spotykane objawy to: wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała do (40,5-42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie);
  • do gorączki mogą dołączyć inne objawy kliniczne: sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka - często z domieszką krwi, wymioty oraz niedowład zadu, objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych, ronienia u prośnych macior;
  • niekiedy gorączce mogą towarzyszyć posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.

Nie zakopuj padłej świni! Grozi za to mandat. Padnięcia świń mogą być pierwszym objawem wystąpienia ASF w gospodarstwie - szybkie zgłoszenie padnięć w celu wykluczenia ASF przez powiatowego lekarza weterynarii zapewnia szybką likwidację choroby.

Objawy ASF u świń. Jak rozpoznać, że wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do chlewni?

Hodowca nie płaci za utylizację zwierząt. Polsce funkcjonuje system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta. Na stronie ARiMR jest dostępny wykaz zakładów utylizacyjnych prowadzących przedmiotową działalność w poszczególnych województwach oraz dane kontaktowe tych przedsiębiorstw.

Podstawowe zasad ostrożności i higieny w obliczu afrykańskiego pomoru świń

Należy unikać kontaktu z padłymi świniami. Każdy fakt znalezienia padłej świni należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii. I przestrzegać tych zasad:

  • nie pozwolić domowym zwierzętom na kontakt z padłymi świniami i dzikami,
  • w przypadku kontaktu z padłą świnią lub dzikiem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu oraz oczyścić i zdezynfekować obuwie,
  • osoby postronne (tzn. osoby nie zajmujące się zawodowo zwierzętami lub leczeniem zwierząt w danym gospodarstwie), nie powinny wchodzić - zwłaszcza po kontakcie z padłą świnią lub dzikiem - do budynków inwentarskich w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie; należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.

Źródło: GIW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska