Obsługa finansowo-księgowa firmy. Ile to kosztuje?

EdhZaktualizowano 
Prowadzenie księgowości w firmie. Do wyboru są różne sposoby.
Prowadzenie księgowości w firmie. Do wyboru są różne sposoby. scx.hu
Co jest lepsze? Zatrudnienie księgowego, zlecenie uslugi biuru rachunkowemu, czy samodzielne prowadzenie księgowości.Potencjalne korzyści i ewentualne niedogodności będą się różnić m.in. w zależności od wielkości firmy, liczby wystawianych faktur, a nawet miejsca prowadzenia działalności.

Ile to kosztuje? Decydując się na zatrudnienie księgowego, musimy liczyć się z wydatkami na poziomie 4 500 zł brutto miesięcznie – taka jest średnia płaca księgowego w Polsce. Współpracując z biurem rachunkowym, średni koszt obsługi księgowej firmy będzie się wahał od 200 do nawet 400 zł netto miesięcznie. Księgowość w firmie można również rozliczać samodzielnie za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego, co kosztuje od  20 zł netto miesięcznie.

Zobacz: Sklep internetowy. Jak go założyć?

Zatrudnienie księgowego na stałe to bardzo wygodna sytuacja. Szef nie musi wówczas zajmować się żadnymi czynnościami związanymi z księgowaniem operacji finansowych firmy, rozliczeniami z ZUS i Urzędem Skarbowym.

Samodzielna osoba na stanowisku księgowego wykona wszystkie te czynności – od momentu wpłynięcia dokumentów, do sporządzenia na ich podstawie rocznego sprawozdania finansowego. Obliczy należne podatki, składki, wynagrodzenia, będzie pilnować terminów płatności, dokona i przyjmie przelewy, a później wszystko odpowiednio zaewidencjonuje.

Księgowy to jednak dodatkowy pracownik, któremu trzeba zapłacić wynagrodzenie. O ile duże firmy poradzą sobie z takim kosztem, dla lokalnych przedsiębiorstw może to być zbyt przytłaczający wydatek.

Zobacz: Wirtualne biuro. Co to jest?

Jeśli biznes jest mały, faktur nie wystawia się zbyt dużo – zatrudnienie dodatkowej osoby, dedykowanej wyłącznie do obsługi księgowej, może być zbyt dużym obciążeniem finansowym. Ten wariant mogą zatem rozważyć duże firmy, ale małe i średnie przedsiębiorstwa powinny raczej poszukać alternatywnej opcji.

Drugą możliwością zmniejszenia wydatków jest outsourcing usług finansowo-księgowych. Takie zadanie można powierzyć specjalistom z biura rachunkowego, czyli jednostce prawnej, działającej w oparciu o ustawę o rachunkowości oraz przepisy księgowe.

Do kluczowych zadań biur rachunkowych należy prowadzenie w imieniu klientów pełnej dokumentacji księgowo-rachunkowej m.in. księgi przychodów i rozchodów czy księgi handlowej, ksiąg z wynagrodzeniami dla pracowników, a także prowadzenie rozliczeń podatkowych (PIT, CIT, VAT).

Aby biuro rachunkowe mogło świadczyć usługi, zgodnie z ustawą o rachunkowości, musi posiadać licencję wydaną przez Ministra Finansów. Korzystając z usług biura rachunkowego, zyskujemy zatem profesjonalną obsługę i doradztwo zawsze wtedy, kiedy pojawia się taka konieczność.

Każdy właściciel firmy musi się jednak liczyć z pewnymi mankamentami tego rozwiązania. Po pierwsze, biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności prawnej za swoje działania. Jeśli zatem do rozliczeń wkradnie się błąd lub spóźnimy się z wykonaniem określonych ustawowo formalności – wówczas to właściciel firmy ponosi odpowiedzialność za nienależyte dopełnienie zobowiązań.

Współpraca z biurem rachunkowym jest mniej obciążająca finansowo niż zatrudnienie księgowego - to kilkuset złotych w skali miesiąca.

Przykładowo, średnie wynagrodzenie biura rachunkowego za prowadzenie księgi przychodów i rozchodów firmy, wystawiającej kilkanaście faktur miesięcznie, będącej płatnikiem VAT, wynosi 200 zł netto miesięcznie. Jeśli jednak firma jest większa i prowadzi księgę handlową, wówczas musi się liczyć z kosztem znacznie przekraczającym 400 zł netto .

Kolejną metodą na zminimalizowanie wydatków na obsługę finansowo-księgową jest zdecydowanie się na samodzielne prowadzenie księgowości przy pomocy programów komputerowych.

Prowadzenie rozliczeń księgowo-finansowych, zarządzanie personelem i logistyką, a także nadzorowanie magazynu i sprzedaży jest możliwe za pomocą programów komputerowych dostępnych w modelu SaaS (Software as a Service).

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i cloud computingu powstały programy, które znacznie usprawniają obieg dokumentów elektronicznych z urzędami oraz partnerami biznesowymi.

– Za pośrednictwem oferownych przez nas systemów do wystawienia faktury, zarejestrowania nowych transakcji, a nawet wygenerowania raportów, wystarczy komputer z dostępem do Internetu. W niedalekiej perspektywie, wszystkie te funkcjonalności będą dostępne również z poziomu urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon – zapowiada Robert Tomaszewski, dyrektor generalny Pionu SMB Sygnity SA, jednej z firm informatycznych w Polsce, produkującej oprogramowanie finansowo-księgowe.

Jego zdaniem są to rozwiązania, których nie powinien się obawiać żaden przedsiębiorca, nawet jeśli nie posiada specjalistycznego wykształcenia z zakresu księgowości i rachunkowości.

Programy finansowo-księgowe działające w modelu abonamentowym aktualizowane są automatycznie, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą we własnym zakresie monitorować zmian ustawodawczych.

Ponadto, model usługowy daje wymierne korzyści finansowe, umożliwiając korzystanie z zaawansowanego oprogramowania, bez konieczności inwestycji w kosztowną infrastrukturę. Aby samodzielnie prowadzić księgowość w firmie wystarczy  opłata abonamentowa - od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
 

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2017-12-17T20:33:05 01:00, socha_nina:

Samodzielna księgowość może i jest tania ale to też duże ryzyko. Przepisy nie są takie proste jakby się wydawało, a każdy błąd może drogo kosztować. Oszczędność w takim przypadku jest iluzoryczna. Zatrudnienie księgowej to raczej tylko duże firmy. Koszty dla małych firm są zbyt wysokie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zewnętrznej księgowości. Co do ceny to wszystko zależy od wielkości firmy, ilości dokumentów i samej "trudności" w obsłudze. U nas jest trochę takich małych klientów, co dokumenty wystawiają sporadycznie, 3-5 w miesiącu ale też tacy co robią po 500 dokumentów miesięcznie. Do pewnego czasu najgorszym etapem współpracy było wprowadzanie danych z faktur do RAKSu (system księgowy). Sporo czasu się na to traci, szczególnie jak klient przynosi zbiorczo wszystko na ostatnią chwilę :) Teraz korzystamy z InvoiceDigitizera, który pozwala na automatyczne wprowadzenie faktur do systemu poprzez skanowanie. Drobne pomyłki oczywiście bywają ale jest ich na tyle mało, że nie zajmuje to dużo czasu. Wprowadzając innowacje do bira księgowego, można pomyśleć o pewnych redukcjach kosztów i tym samym dać lepszą ofertę klientowi. Cenowo i jakościowo.

KOLEJNA SŁABA REKLAMA :/

G
Gość
2018-01-23T11:48:32 01:00, Tommy:

Obsługa księgowa jak i inne dziedziny jest trudna do wyceny tak bez większej ilości szczegółów. Ceny są uzależnione od zakresu usług księgowych, ilości dokumentów oraz indywidualnych warunków jakie można wynegocjować. Polecałbym biuro rachunkowe które ma elastyczne i indywidualne podejście do klientówJa szukałem biura rachunkowego które na start proponuje bezpłatne konsultacje - trafiłem na M

SŁABA REKLAMA

G
Gość
2018-12-13T18:40:38 01:00, elabarbara:

Witam kochani, właśnie otwarłam swoją działalność i bardzo się cieszę z tego powodu, ale zapomniałam o jednym istotnym fakcie... O załatwieniu kogoś kompetentnego do sprawowania moimi fakturami, rozliczeniami itd. Czy możecie mi kogoś polecić z Gdańska? Słyszałam od znajomych coś o biurze rachunkowym MG Finanse, ponoć są w pełni profesjonalni i niezawodni. To prawda?

słaba reklama

e
elabarbara

Witam kochani, właśnie otwarłam swoją działalność i bardzo się cieszę z tego powodu, ale zapomniałam o jednym istotnym fakcie... O załatwieniu kogoś kompetentnego do sprawowania moimi fakturami, rozliczeniami itd. Czy możecie mi kogoś polecić z Gdańska? Słyszałam od znajomych coś o biurze rachunkowym MG Finanse, ponoć są w pełni profesjonalni i niezawodni. To prawda?

 

T
Tommy
Obsługa księgowa jak i inne dziedziny jest trudna do wyceny tak bez większej ilości szczegółów. 
Ceny są uzależnione od zakresu usług księgowych, ilości dokumentów oraz indywidualnych warunków jakie można wynegocjować.
 
Polecałbym biuro rachunkowe które ma elastyczne i indywidualne podejście do klientów
Ja szukałem biura rachunkowego które na start proponuje bezpłatne konsultacje - trafiłem na M&M Księgi Rachunkowe i jestem bardzo zadowolony.
 
Dzięki takim niezobowiązującym konsultacjom od razu możesz poznać z kim przyjdzie ci współpracować, ustalić szczegóły i zakres współpracy. A przy okazji ponegocjować stawkę :)
Ja tak zrobiłem i otrzymałem naprawdę dobrej jakości usługi biura którego się trzymam w niższej cenie niż pierwotnie było to opisane w cenniku i ofercie mailowej.
 
Także polecam mój sposób działania 
s
socha_nina
Samodzielna księgowość może i jest tania ale to też duże ryzyko. Przepisy nie są takie proste jakby się wydawało, a każdy błąd może drogo kosztować. Oszczędność w takim przypadku jest iluzoryczna. Zatrudnienie księgowej to raczej tylko duże firmy. Koszty dla małych firm są zbyt wysokie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zewnętrznej księgowości. Co do ceny to wszystko zależy od wielkości firmy, ilości dokumentów i samej "trudności" w obsłudze. U nas jest trochę takich małych klientów, co dokumenty wystawiają sporadycznie, 3-5 w miesiącu ale też tacy co robią po 500 dokumentów miesięcznie. Do pewnego czasu najgorszym etapem współpracy było wprowadzanie danych z faktur do RAKSu (system księgowy). Sporo czasu się na to traci, szczególnie jak klient przynosi zbiorczo wszystko na ostatnią chwilę :) Teraz korzystamy z InvoiceDigitizera, który pozwala na automatyczne wprowadzenie faktur do systemu poprzez skanowanie. Drobne pomyłki oczywiście bywają ale jest ich na tyle mało, że nie zajmuje to dużo czasu. Wprowadzając innowacje do bira księgowego, można pomyśleć o pewnych redukcjach kosztów i tym samym dać lepszą ofertę klientowi. Cenowo i jakościowo.
d
damineke0

Też współpracuję z Liczykiem. Nie mieszkam nawet w Warszawie, a wszystkie sprawy załatwiamy online. Fajnie, że mają e-księgowość. 

b
belusek

Obsługa księgowości w małej firmie może nic nie kosztować, wystarczy poświęcić trochę czasu na nauczenie się programu Enova i pobrać wersję demo ja tak zrobiłem i radzę sobie sam z księgowością i fakturami.

 

m
marek

Mi się dobrze współpracuje z Liczykiem. Nigdy nie miałem z nimi problemów. 

M
Marta

Prowadzę 1 os. działalność gosp. i niestety mnie nie stać na zatrudnienie księgowej. Korzystanie z usług biura rachunkowego to też kilkaset złotych. Kupiłam sobie Symfonię i uważam, że to była dobra decyzja. Szybko nauczyłam się obsługi, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczam na reklamę firmy. Sporym atutem jest teraz możliwość generowania JPK.

 

A
Ala

Myślę, że nie warto sugerować się zawsze ceną. Nawet jeśli jest wysoka, to jednak świadczy o doświadczeniu, umiejętnościach i podejściu do pracy. Sama pracuję w spółce zagranicznej i korzystamy od wielu lat z biura Intertax. Nie są tani, ale za to bardzo rzetelni i uczciwi.  

 
P
Paula

Księgowy na etacie też niewiele zdziała bez programu księgowego. Czasy kartki i ołówka powoli odchodzą w zapomnienie. Dla firm prowadzących pełną księgowość polecam program SyKOF FK

T
Tomasz-k

Fakturowanie fakturowaniem. Warto całą księgowością się zająć. Ja os siebie mogę polecić pakiet Symfonii. Można moduły dobrać pod działalność firmy i przy tym sporo przyoszczędzić. 

A
Aleksander

Ja mam od kilku lat ksiegowość w Tax Care i bardzo sobie chwalę. Podczas kontroli nawet księgowa pojechała ze mną do urzędu. Wszystko zrobione jest profesjonalnie, a koszta wychodzą stosunkowo niewielkie. 

d
daniels

ja też mogę polecić TC, fachowcy w swojej dziedzinie i co dla mnie równie ważne nie powalają cenami.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3